پرسش و پاسخ هفته

پرسش و پاسخ هفته

جنگ دریایی با جنگ زمینی تفاوت­هایی دارد. به خاطر اینکه فضای عملیاتی و محیط عملیاتی متفاوت است. شما در خشکی عوارض حساس دارید، اهداف فیزیکی را گام به گام مرحله­بندی کرده و بعد تصرف می­کنید و درواقع تصرف اهداف فیزیکی حاصل عملیات شماست.

اما در دریا این­گونه نیست. در دریا بر اساس حق حاکمیت است، سیادت و برتری است، یعنی جنگ بر سر تصرف دریا نیست و به نوعی تصرف دریا به لحاظ حقوقی هم معنی پیدا نمی­کند. شما اگر بتوانید در دریا حاکمیت پیدا کنید یا اعمال حاکمیت بکنید، سیادت دریایی را به دست آورده­اید. اینها نتایج جنگ دریایی است و برای تحقق آن اهداف باید به دشمن اجازه حضور ندهید.

در اینجا لازم است اشاره­ای به مأموریت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بکنیم. باز نگه داشتن راه­های دریایی خودی، بستن راه­های دریایی دشمن، پدافند و حراست از بنادر و جزایر خودی و ضربه زدن به منافع دشمن و جلوگیری از استفاده دشمن از دریا از مأموریت­های نیروی دریایی می­باشد.

فرماندهی ارتش متجاوز صدام با محاسبات بسیار سطحی تصور می­کرد یگان­های شناور و پروازی ما همه در بنادر چسبیده به اسکله­ها هستند و آمادگی لازم را ندارند و ما گزارشاتی از حضور شناورهای دشمن را تا شمال جزیره خارک داشتیم. به این تصور که بتوانند سیطره خودشان را در خلیج فارس بگسترانند، ولی این اتفاق نیفتاد. چرا که قهرمانان ما مثل شهید همتی، فرمانده ناوچه پیکان و سایر فرماندهان یگان­های شناور و فرماندهی قدرتمند نیروی رزمی421 در قرارگاه مقدم نیروی دریایی کاملاً به صحنه اشراف داشته و حضور سلحشورانه یگان­های شناور با انجام عملیات هوایی و سطحی در دریا و غرق کردن تعدادی از یگان­های شناور دشمن و ساقط کردن هواپیماهای دشمن با همکاری نیروی هوایی قهرمان ما حضور مقتدرانه خودشان را به نیروی دریایی دشمن تحمیل کردند. به هر حال ما در روزهای اول و هفته­های اول جنگ با نبردهای پیروزمندانه­ای که در صحنه آب­های خلیج فارس انجام دادیم، منجر به ساقط شدن تعدادی از هواپیماها و همچنین غرق شدن تعدادی از شناورهای دشمن شدیم و حاصل آن اعمال قدرت و اعمال حاکمیت ما در پهنه شمالی خلیج فارس بود و توانستیم مأموریت­های پیش­گفته، یعنی باز نگه داشتن راه­های دریایی خودی، بستن راه­های دریایی دشمن، دفاع از بنادر و جزایر خودی، ضربه زدن به منافع دریایی دشمن و جلوگیری از استفاده او از دریا را با قدرت و تا پایان جنگ تمام و کمال انجام دهیم و البته در این راه شهدای گران­قدر و جانبازان عزیزی را تقدیم نمودیم.


بایگانی پرسش و پاسخ هفته
 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده