مفاد قرارداد الجزایر و همچنین علت پاره کردن این قرارداد توسط صدام چه بود؟

مفاد قرارداد الجزایر و همچنین علت پاره کردن این قرارداد توسط صدام چه بود؟

این قرارداد تا حدود زیادی جامع و منصفانه تهیه شده بود، ضمن اینکه منافع عراق را نیز دربرداشت، حق ایران بخصوص در مورد تعیین خط مرزی رودخانه اروند (خط تالوگ)، که برابر ضوابط و معیارهای حقوقی قبول شده دنیا می­باشد، را به رسمیت شناخته بود. به طور کلی، مفاد آن که شامل یک قرارداد و هشت پروتکل (پیوست یا توضیح قرارداد) می­باشد شامل موارد زیر بود:

  • حل اختلافات مرزی زمینی ایرانو عراق بر مبنای قرارداد 1913.
  • حل مسئله مرزی ایرانو عراق در رودخانه اروند.
  • برقراری روابط دو کشور بر مبنای حسن همجواری و عدم دخالت در امور یکدیگر.

قرارداد الجزایر که به قرارداد 1975 مشهور است، به عنوان یک قرارداد معتبر بین­المللی بوده و در دبیرخانه سازمان ملل متحد ثبت گردیده و غیرقابل فسخ می­باشد. بهانه­ای که صدام برای پاره کردن قرارداد عنوان می­کرد، عدم اجرای تعهدات ایران در مورد مرزهای زمینی بود، که کاملاً بی‌اساس بوده است؛ ضمناً پاره کردن قرارداد محمل حقوقی نداشته و تنها ژست خودخواهانه و جاه‌طلبانه صدام بوده است.

در نهایت، اگر عراق نیت سوء و جاه­طلبانه نداشت، هرگونه اختلاف بین دو کشور را می­توانست از راه مذاکره بین دو طرف حل و فصل نماید و مداخله نظامی عراق به ایران هیچ­گونه توجیه حقوقی، منطقی و بین­المللی نداشته است و صرفاً جهت گسترش غیر­قانونی ارضی عراق، ساقط کردن انقلاب اسلامی به دلیل ترس از گسترش آن به عراق و ارضاء حس جاه­طلبی و خصلت­های بیمارگونه صدام بوده، که با چراغ سبز کشورهای فرامنطقه­ای آسیب دیده از انقلاب اسلامی به وقوع پیوست.

 


بایگانی پرسش و پاسخ هفته
 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده