زندگی نامه شهید سید علی صفوی سهی (انتشار مجدد)
به مناسبت سالروز شهادت سید علی صفوی سهی سید علی صفوی سهی در هفتم مرداد ماه سال 1319 در روستایی به سه از توابع نطنز متولد شد. سه ساله بود که پدرش سید موسی صفوی دار فانی را وادع گفت و سرپرستی او به دست مادر و عمه اش افتاد.

در پنج سالگی به مکتب خانه رفت و به فراگیری قرآن پرداخت. سال های اول و دوم ابتدایی را در زادگاهش گذراند و برای ادامه ی تحصیل با کمک عمویش میرزا عیسی خان صفوی که از رجال سیاسی وقت بود به میمه و از آنجا به اصفهان رفت. با توجه به پشتکار و هوش سرشاری که داشت موفق به اخذ دیپلم ریاضی شد.

ثبات عزم، شهامت، دلیری، چالاکی و علاقه به کارهای سخت از جمله ویژگی های شخصیتی او بود.
از نوجوانی اهل کتاب و مطالعه بود و تا رفرصتی پیدا می کرد، گوشه ای خلوت کرده و به مطالعه می پرداخت. اگر هنوز به کتابخانه ی شخصی وی که توسط خانواده اش به یادگار مانده، سری بزنیم اکثر تالیفات استاد مرتضی مطهری و دکتر شریعتی را می بینیم.
در بین کتاب هایش کتب زیادی در حوزه ی ادبیات و شعر، فلسفه و عرفان، آئین دوست یابی، علوم اجتماعی و سیاسی از جمله تالیفات جامعه شناس فرانسوی ژان ژاک روسو و برتراند راسل و همچنین دوره ی کامل تفسیر آیه الله طالاقانی به چشم می خورد. او بر طبق عادت در صفحات اول کتاب هایش، مقطع زمانی خرید و مطالعه ی آنها را می نوشت. در عین حال به هنر نقاشی علاقه مند بود هم اکنون نیز آثاری در این زیمنه از وی به جا مانده است.

ورود به دانشکده ی افسری
شجاعت، اراده ی قوی و تمایل به مشاغل دشوار او را به ارتش علاقه مند نمود و جهت گذراندن تحصیلات دانشگاهی، دانشکده افسری را انتخاب کرد. در فروردین ماه سال 1342 با شرکت در آزمون دانشکده ی افسری موفق شد به استخدام نیری زمینی ارتش دآید و در همان جا به ادامه تحصیل بپردازد.
سرگرد پیاده ابوالفتح اقصی و ستوان یکم پیاده قرائی به ترتیب فرماندهی گردان و گروهان او را در دانشکده افسری به عهده داشتند. در سال 1345 از دانشکده ی افسری فارغ التحصیل شد و برای گذراندن دوره ی یک ساله مقدماتی، به شیراز رفت. او در شهریور 1346 موفق به اخذ گواهینامه پایان دوره نهم مقدماتی زرهی گردید. صفوی در این مدت سخت ترین دوره های نظای از جمله دوره ی رنجر و چتر بازی را طی نمود و پس از آن به مرکز آموزش 04 بیرجند و بعد از سه سال به لشکر 16 قزوین، تیپ همدان انتقال یافت. او در طول مدت خدمت در ارتش بارها مجبور گردید خانواده ی خود را از شهری به شهر دیگر انتقال دهد. اصفهان، تهران، شیراز، بیرجند، همدان، اهواز و قزوین شهرهایی هستند که خانواده ی صبور و وفادار وی حتی بعضی مکان ها را دو بار همراه او کوچ کردند.
او مردی شجاع و با صلابت بود که با وجود فشارهای شدید، هیچ گاه سستی ، ترس شک یا تزلزلی به خود راه نمی داد و با طی مدارج مختلف و کسب مقام هرگز خضوع و خشوع خود را از دست نداد. یکی از خصوصیات بارز او در محیط کار این بود که نیروهای تحت امر خود اعم از کادر و وظیفه را به دقت زیر نظر داشت تا به دلیل دوری از خانواده و عدم وجود مراقبت های والدین به فساد و تباهی کشیده نشوند.

آغاز جنگ عراق و ایران
سید علی با شروع جنگ فرماندهی گردان 293 تانک را عهده دار بود. او این جنگ را علیه دشمنان شرافت و استقلال کشور می دانست و تا لحظه ی شهادت با همه ی وجود از همه توان و انرژی خو برای مقابله با تجاوز دشمن و روحیه بخشیدن به نیروهای خودی، مایه گذاشت. او همواره در سخنرانی های خود نیروهای تحت امرش می گفت "هیچ گاه از کمی لشکر خود نسبت به قوای دشمن نهراسید که هیمه ی بسیار را آتش اندک تواند سوخت."
وی در عملیات گوناگونی از جمله آزادسازی ارتفاعات الله اکبر، ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس و رمضان شرکت نمود. برای چگونگی عملکرد این شهید شاخص ارتش در عملیات ها می توانید به کتاب چهره های ماندگار به تحریر محسن صادق نیا مراجعه کنید.

 

نحوه شهادت
در ساعت 9:30 روز سه شنبه یازدهم مرداد سا 1362، جهت بازدید از یکی از دیدگاه های گردان 185 پیاده، به جنگل عمقر در شمال بستان رفته بود که در مراجعت از دیدگاه در اثر اصابت ترکس گلوله ی توپخانه دشمن به شهادت رسید.
در این سانحه، سه نفر دیگر از همرزمانش به نام های سرهنگ دوم دیوسالار – فرمانده ی گردان – سروان محسن پرویز- رئیس رکن سوم گردان – گروهبان دوم آرامی – سرباز دیده بان نیز به شهادت رسیدند.
شهید صفوی قرار بود عصر آن روز برای مرخصی به همراه سرهنگ دوم دیو سالار به تهران بیاید. او در زمان شهادت 43 ساله بود و سه فرزند به اسامی فاطمه 5 ساله، اسماعیل 3 ساله و سارا 8 ماهه داشت.
سید علی صفوی در طول مدت خدمت خود در ارتش مسئولیت هایی چون فرمانده ی دسته تانک، فرمانده ی گروهان تانک، ریاست دژبان تیپ همدان، فرمانده ی گروهان ارکان، رئیس رکن سوم گردان 293 تانک، فرماندهی گردان 293 تانک، سرپرست تیپ لشکر 92 زرهی، فرمانده ی تیپ 1 لشکر 92 زرهی و جانشین لشکر 16 زرهی قزوین را به عهده گرفت. پرونده خدمتی او حاکی است که به دلیل رشادت های بی نظیر در میادین نبرد موفق به اخذ 4 ماه ارشدیت در عملیات طریق القدس و یک درجه ارشدیت در عملیات فتح المبین به دستور سرهنگ صیاد شیرازی فرمانده وقت نیروی زمینی گردیده است.

 

منبع : کتاب چهره های ماندگار ، امیر سرلشگر شهید سید علی صفوی سهی، تحریر محسن صادق نیا
 


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده