دکتر بُدو  (13)
خاطرات سرتیپ دوم غلامحسین دربندی

حملات عراق به مراکز درمانی و کادر پزشکی
تمام مقررات و قوانین جهانی، حمله به آمبولانس و ایستگاه های درمانی را ممنوع اعلام کرده است اما در جنگ عراق با ایران این قانون از سوی عراق نقض می شد و مراکز درمانی آماج حمله قرار می گرفت. ما با دشمن ددمنشی روبه رو بودیم که حتی به آمبولانس های ما رحم نمی کرد. در حالی که بنا به فرمایش حضرت امام(ره)، نیروهای ما بیمارستان ها، آمبولانس ها و مراکز درمانی آنها را مورد هدف قرار نمی دادند.
من خودم شاهد بودم وقتی که آمبولانس های عراقی شروع به رفت و آمد می کردند، نیروهای ما آتش را قطع می کردند اما دشمن متجاوز کاملا بر عکس عمل می کرد و وقتی آمبولانس به خط مقدم نزدیک می شد، اول از همه آن را مورد هدف قرار می داد. ما بارها دیدیم که آمبولانس همراه با مجروحان داخل آن، مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و سرنشینان آن به شهادت رسیدند.
به عنوان مثال در اواسط مهرماه 59 آمبولانسی که مجروحان را می آورد مورد اصابت قرار گرفت و واژگون شد و سه نفر از بهترین کادر پزشکی ما شامل «سرهنگ دکتر کاکرودی»، «سرهنگ دکتر هادی عظیمی راد» و بهیار آنها جناب آقای «مجید جلالوند» مجروح شدند و سربازان عراقی با خشونت زیاد این عزیزان را علیرغم وضعیت جسمی نامساعدشان بر روی زمین کشیدند و به اسارت بردند. در عملیات رمضان، آمبولانس ما به طور مستقیم با گلوله خمپاره دشمن مورد هدف قرار گرفت و «سرهنگ حسین کاظمی» که رسته ی بهداری هم داشت به شدت مجروح شد و مجروحان داخل آمبولانس نیز دچار جراحت های شدید تری شدند.
در عملیات رمضان و بیت المقدس شاهد بودیم که دشمن به زدن آمبولانس هم اکتفا نکرد و شهر ها و بیمارستان ها را هم هدف قرار داد. به عنوان مثال تعدادی از پزشکان و پرستاران نیروی زمینی ارتش، در جریان بمباران شیمیایی بیمارستان صحرایی سومار به شهادت رسیدند و مشخص بود این حملات تعمداً و بعد از شناسایی صورت گرفته است. حتی مجروحانی داشتیم که در بیمارستان بستری بودند و در جریان بمباران شهید شدند.
در ابتدای جنگ نیز دشمن بعثی بیمارستان 578 منطقه ای ارتش در شهر اهواز را مورد اصابت قرار داد و کارکنان آن با سرعت و زیر باران گلوله سریعاً بیماران و مجروحان را بعضا حتی تازه عمل جراحی شده بودند، تخلیه کردند و در منازل سازمانی شرکت نفت به نام نیوساید، بیمارستانی به درمان مجروحان اختصاص دادند.
نفربر خود من در عملیات طریق القدس هدف گلوله تانک دشمن قرار گرفت. نفربر در حال انتقال مجروحان به عقب بود که مورد اصابت قرار گرفت و پزشکیار «ابراهیم صفایی» «گروهبان احمد کبابی»و سایر دوستان به شهادت رسیدند.
در حوالی بستان، نیز هواپیما دشمن بمب را روی سنگر بهداری که با آرم . علائم بهداری مشخص شده بود انداخت.
مورد دیگر بیمارستا صحرایی فاطمه زهرا(س) در آبادان و بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) در منطقه ی عملیاتی خیبر واقع در سه راهی فتح بود که آقای «دکتر رهنمون» و تعدادی از کادر درمانی در آنجا به شهادت رسیدند.
انگیزه دشمن از این حمله های ناجوانمردانه این بود این بود که روحیه ی رزمندگان ما را تضعیف کند تا احساس کنند پشت سرشان خالی است و کسی نمی تواند به آنها کمک کند. البته رزمندگان ما با اعتقاد عمیقی که داشتند، روحیه خود را حفظ کرده و به جهاد خود ادامه دادند. در همین راستا، دشمن به منازل سازمانی هم حمله می کرد. مثلاً در دشت آزادگان، تعداد بسیار زیادی از از زن و بچه های بی کناه که داخل منازل سازمانی بودند، در اثر بمباران دشمن به شهادت رسیدند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده