والسّلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته رونمایی از کتاب «برده سور» در”عصر خاطره” ارتش
مراسم رونمایی از کتاب «برده سور».

مراسم رونمایی از کتاب «برده سور» در برنامه «عصر خاطره» رزمندگان نیروی زمینی ارتش عصر روز یکشنبه 28 فروردین در سالن شهید مطهری ستاد نیروی زمینی ارتش با حضور جمعی از مسئولان ارتش جمهوری اسلامی ایران، مدیران فرهنگی، جمعی از خانواده‌های معزز شهدا و اصحاب رسانه برگزار شد.

گزارش خبری

1401/1/29

این مراسم به همت مدیریت حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نزاجا، نیروی زمینی محوری، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت امور فرهنگی، انتشارات سوره مهر، انتشارات سوره سبز و ارتش جمهوری اسلامی مصادف با ولادت امام حسن مجتبی (ع) کریم اهل بیت برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر محسن صادق‌نیا مدیر حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیروی زمینی محوری ارتش ضمن خیر مقدم به مهمانان به ارائه گزارشی از اقدامات این نهاد پرداخت و بر شناساندن شهدای حماسه‌آفرین و رزمندگان دلیر دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به نسل‌های مختلف تاکید کرد.

سپس نماهنگی با محوریت شهید ابراهیم علی‌اصغرلو از شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران پخش شد. در این نماهنگ فرزندان و هم‌رزمان شهید درباره سجایای اخلاقی و نحوه شهادت ایشان نکاتی مطرح کردند. در این نماهنگ کیانوش گلزار راغب نویسنده کتاب «برده سور» که با محوریت شخصیت شهید علی اصغر‌لو نوشته شده، توضیحاتی ارائه کرد.

پس از اتمام نماهنگ، مرتضی سرهنگی ریاست دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی روی صحنه حاضر شد.

او در سخنانی کوتاه به اهمیت و جایگاه ویژه ادبیات جنگ و پایداری در دنیا اشاره کرد. سرهنگی همچنین با ارائه دو پیشنهاد از جمله تقویت کتاب‌خانه پادگان‌ها با همکاری انتشارات سوره مهر و راه‌اندازی کتابخانه سیار برای پادگان‌های دور افتاده، همکاری خود را برای اجرایی کردن این دو پیشنهاد اعلام کرد.

سپس امیر سرتیپ دکتر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی محوری ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور بر روی صحنه علاوه بر ارج نهادن به مقام شامخ شهدا، از کیانوش گلزار راغب برای نوشتن کتاب «برده‌سور » قدردانی کرد.

در ادامه با حضور فرماندهان نیروهای ارتش و مسئولان فرهنگی کشور از سه کتاب «برده‌سور» نوشته گلزار راغب، «هشت صفر هشت» نوشته حمید رهنما و علی جهانشاهی و «نبردهای بی‌امان» نوشته حسین علی‌مصوری با حضور نویسندگان این آثار رونمایی شد.

در ادامه از رزمندگان، آزادگان و خانواده‌های شهدایی که در کتاب «برده سور» از آنان نام برده شده تجلیل شد، چهره‌هایی مثل: علیرضا و مهرداد علی اصغرلو فرزندان شهید ابراهیم علی اصغرلو، خواهر و برادر شهید علی محمد بیان، آذر محمدی خواهر شهید صفدر محمدی، فرزندان و همسر شهید سعیدزاده، محمد‌رضا عظیمی آزاده، رضا خیری‌مطلق هم‌بند شهید علی اصغرلو و آزاده، حسن زروک آزاده، محمد‌رضا غفاری آزاده، یدالله وروایی آزاده، ابراهیم امیری‌فرد آزاده و عبدالخالق رحمانی آزاده.

همچنین از مرتضی سرهنگی ریاست دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به دلیل یک عمر تلاش بی‌وقفه برای زنده نگه‌داشتن نام شهدا، گلزار راغب نویسنده «برده سور» و علی اکبر شیروانی مدیرعامل انتشارات سوره مهر نیز تجلیل شد.

در ادامه برنامه گروه سرود رضوان به اجرای برنامه پرداختند. با درخواست اعضای گروه سرود که همگی نوجوانان بودند، امیر سرتیپ حیدری روی صحنه رفت و با آنان عکس یادگاری گرفت.

سپس کیانوش گلزار راغب نویسنده کتاب‌های «شنام»، «عصرهای کریسکان» و «برده سور» پشت تریبون حاضر شد.

او در ابتدا از مقام معظم رهبری برای تقریظ ارزشمندی که برای کتاب عصرهای کریسکان نوشتند، تشکر کرد و گفت: این تقریظ بر کتابی که بازگوکننده تاریخ مغفول مانده کردستان است به ما جسارت داد تا به موضوعات دیگری نیز وارد شویم.

گلزار ادامه داد: قصه‌های نابی از سال‌های جنگ وجود دارد که هر کدام می‌تواند دنیای جدیدی را به روی ما باز کند. در واقع این ادبیات است که فرهنگ و روحی تازه به ما هدیه می‌دهد.

نویسنده کتاب «برده سور » با اشاره به گروهک‌های مخوف و ذلیلی مانند کومله و دموکرات‌ها که فرزندان ایران را به بدترین شکل به شهادت می‌رساندند و هیچ نام و نشانی از آن ها باقی نمی‌گذاشتند، افزود: من خط به خط و در گوشه به گوشه خاطرات گذشته به دنبال این شهدا می‌گردم، شاید بتوانم نام و نشانی از آن‌ها پیدا کنم. از همین جا اعلام می‌کنم وارد خاطرات حساس‌تری از شهدا شده‌ایم که با ارائه آن دیگر آبرویی برای این گروهک‌ها باقی نمی‌ماند.

در دقایق پایانی مراسم «عصر خاطره» سردار رستگارپناه، یدالله وروایی و رضا خیری‌مطلق از خانواده بزرگ ارتش به بیان خاطرات ارزشمند خود در دفاع مقدس پرداختند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده