نصر بزرگ (35)- قسمت پایانی
قرارگاه نصر2 در عملیات بیت المقدس

بخش سوم

نتایج عملیات بیت المقدس

از سوی فرماندهان عملیات بزرگ بیت المقدس، نامه ای به محضر فرماندهی معظم کل قوا، امام خمینی رحمه الله علیه، در جهت به دست آوردن موفقیت بزرگ که به یاری خداوند متعال و رهنمودهای معظم له صورت گرفته بود تقدیم گردید.

امام رحمه الله علیه در پاسخ چنین مرقوم فرمودند:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است، سپاس بی حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی، و رزمندگان متعهد و فداکار آن مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود. اینجانب با تعیین به آنکه «ما النصر الا من عند الله» از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیه الله الاعظم را از چنگ گرگان آدم خوار که آلت هایی در دست ابر قدرتان خصوصاً آمریکای جهانخوارند، بیرون آورد و ندای الله اکبر را در خرمشهر عزیز طنین انداز کرد و پرچم پر افتخار لا اله الا الله را بر فراز آن شهر خرم با دست پلید جنایتکاران غرب به خون کشیده شده و خونین شهر نام گرفت تشکر می کنم و آنان فوق تشکر امثال من هستند.

آنان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و برپا کننده عدل الهی در سراسر گیتی، روحی لتراب مقدمه الفداء می باشند. مبارک باد هزاران بار مبارک باد بر شما عزیران و نورچشمان اسلام این فتح و نصر عظیم که با توفیق الهی و ضایعات کم و غنایم بی پایان و هزاران اسیر گمراه و مقتولین آسیب دیدگان بدبخت که با فریب و با فشار صدام تکریتی این ابر جنایتکار دهر به تباهی کشیده شدند.

سرافرازانه برای اسلام و میهن عزیز افتخار ابدی هدیه آوردید و مبارک باد بر فرماندهان قدرتمند، که فرماندهان چنین فداکارانی هستند که ستاره درخشنده پیروزی های آنان بر تارک تاریخ تا نفخ صور نور افشانی خواهد کرد. و مبارک باد بر ملت عظیم الشان ملت ایران این چنین فرزندان سلحشور جان بر کفی که نام آنان و کشورشان را جاویدان کردند. و مبارک باد بر اسلام بزرگ این متابعانی که در هر دو جبهه جنگ با دشمنان باطنی و دشمن ظاهری، پیروزمندانه و سرافراز امتحان خویش را دادند و برای اسلام سرافرازی آفریدند. و هان ای فرزندان قران کریم، و نیروهای ارتشی، سپاهی، بسیجی، ژاندارمری، شهربانی و کمیته ها و عشایر و نیروهای مردمی داوطلب و ملت عزیز هوشیار باشید که پیروزی هر چند عظیم و حیرت انگیز است شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور فتح شما را به خود جلب نکند که این آفتی بزرگ و دامی خطرناک است که با وسوسه شیطان به سراغ آدم می آید و برای اولاد آدم تباهی می آورد و من با آنکه به همۀ شما اطمینان تعهد به اسلام دارم از تذکری که برای مومنان نفع دارد باید غفلت نکنم. چنانچه از نصیحت به حکومتهای همجوار و منطقه دریغ ندارم. آنان می دانند امروز با فتح خرمشهر مظلوم، دولت و ملت پیروزمند ما، از موضع قدرت سخن می گویند و من به پیروی از آنان به شما اطمینان می دهم که اگر از اطاعت بی چون و چرای آمریکا و بستگان ان دست بردارید و با ما به حکم اسلام و قرآن کریم رفتار کنید از ما جز خیر و پشتیبانی نخواهید دید. شما بدانید آن قدر که ابر قدرتها از صدام این نوکر چشم و گوش بسته پشتیبانی کردند از شماها قدرتهای کوچک و حکومتهای ضعیف هستید پشتیبانی نمی کنند و شما عاقیت این جنایتکار و همکار جنایتکارش شاه مخلوع را به عیان دیده اید. قدرتهای بزرگ پیش از آنکه از شما استفاده نمایند از شما طفداری نمی کنند و شماها را برای منافع خویش به هلاکت می کشند و من نصیحت برادرانه به شما می کنم که کاری نکنید که قرآن کریم برای برخورد با شما تکلیف نماید و ما با حکم خدا با شما رفتار کنیم و یقین بدانید که امثال حسنی مبارک مصری و حسین اردنی و دیگر جنایتکاران هم برای شما نفعی ندارند و دین و دنیای شما را تباه می کنند و اگر با نشستهای خود بخواهید طرح کمپ دیوید یا فهد را که مرده اند زنده کنید، که ما خطر بزرگ برای کشورهای اسلامی خصوصاً حریمن شریفین می دانیم. اسلام به ما اجازه سکوت نمی دهد و این جانب در پیشگاه مقدس خداوند تکلیف الهی خود را ادا نمودم. اکنون دست تضرع و دعا به سوی خالق یکتا بلند کرده و به قوای مسلح اسلام و فداکاران قرآن کریم و میهن عزیز ایران دعا می کنم و سلامت و سعادت و پیروزی آنان را خواستار هستم. سلام و درود بی پیاین بر فرماندهان قوای مسلح  و بر رزمندگان فداکار و بر ملت دلیر ایران عزیز و سرشار از شادیها.

والسلام علی عبادالله الصالحین

روح الله الموسوی الخمینی

سوم خرداد ماه 1361

تحلیلی بر عملیات بیت المقدس

1_ عملیات بیت المقدس در شرایطی اجرا گردید که سه عملیات هماهنگ و موفق یعنی ثامن الئمه، طریق القدس و فتح المبین انجام شده بود. در این عملیات، از تجربه حاصل از عملیات های گذشته به خوبی استفاده گردید و سازماندهی نیروها برای انجام عملیات کامل نر شد.

2- وضعیت قرار گرفتن دشمن در قسمت اعظم منطقه عملیات به طریقی بود که نیروهای شناسایی قبل از عملیات اطلاعات خوبی از وضعیت استقرار، تجهیزات و همچنین از نقاط ضعف خط پدافندی دشمن بدست آوردند. این اطلاعات، در تعیین اهداف اولیه برای نیروهای عمل کننده بسیار مؤثر و کارساز بود. به طوری که پس از انجام مرحله اول عملیات و گرفتن سرپل، دشمن با تلاش های مستمر شش روزه خود قادر به رخنه در سرپل نگردید.

3- طرح ریزی و اجرای پشتیبانی هوایی، و پشتیبانی هوانیروز و توپخانه های موجود در منطقه بسیار عالی بود، زیرا پاتک های دشمن در اکثر اوقات قبل از این که در برد سلاح های کالیبر کوچک نیروهای پدافند کننده قرار گیرند خنثی می شد و نیروهای پاتک کننده با دادن تلفات و ضایعات زیاد مجبور به عقب نشینی می شدند.

4- انجام مرحله عملیات، دفع پاتک های متوالی دشمن در مدت 6 روز تا شروع مرحله دوم عملیات، آنچنان در روحیه نیروهای دشمن مؤثر بود، که در مراحل بعدی عملیات، نیروهای متجاوز با توجه به اینکه از حمله نیروهای ایرانی با اطلاع بودند توان مقاومت و حفظ و نگهداری خط پدافندی مربوطه را نداشتند به محض درگیری نزدیک، تعدادی تسلیم می شدند و تعدادی نیز پا به فرار می گذاشتند.

5- پس از اجرای مرحله دوم عملیات و رسیدن نیروهای خودی به مرز بین المللی، عقبه لشکر های 5 مکانیزه و 6 زرهی عراق در منطقه جنوب کرخه کور مورد تهدید قرار گرفت. اما دشمن، با زیرکی خاصی این دو لشکر را از طریق جاده مرزی، به منطقه شمال خرمشهر و شرق بصره نقل مکان داد و این عقب نشینی یک عملیات پیروزمندانه برای دشمن محسوب می گردد.

6- تقویت نیروهای دشمن در منطقه عملیات بیت المقدس با لشکرهای 5 مکانیزه و 6 زرهی عراق سبب گردید که اجرای مرحله سوم و چهارم عملیات به سختی انجام شد و ضایعات و تلفات نیروهای خودی، بیش از مراحل 1 و 2 باشد.

7- در عملیات بیت المقدس از رزم شبانه به خوبی استفاده گردید به طوری که اکثر تکهای اجرا شده در شب صورت گرفت و نقاط ضعف دشمن نیز جنگ در شب بود؛  به همین علت پاتک های دشمن در طول روز انجام می شد.

8- طرفین درگیر، در طول عملیات که حدود 26 روز به طول انجامید از تمام امکانات رزمی موجود (نیروی هوایی، نیروی زمینی و هوانیروز) حداکثر استفاده را کردند. تلفات دشمن به علت پاتکهای متعدد و تراکم نیروهای موجود در منطقه بیش از تلفات نیروهای خودی بود، مضاف بر اینکه بیش از 17000 نفر از نیروهای دشمن به اسارت رزمندگان درآمدند. در این عملیات، از نیروهای ایرانی هیچ کس اسیر نشد.

9- ضربات وارده بر نیروهای عراقی در طول عملیات به حدی بود که تجدید سازمان نیروها برای کشور عراق در مدت کوتاه امکان پذیر نبود؛ به همین جهت صدام اعلام آتش بس یکطرفه نمود و نیروهای خود را از بعضی از قسمت های اشغال شده خاک ایران به عقب کشید و این یک نوع فریب اذهان عمومی بود که متأسفانه نتیبجه هم گرفت.

10- در مجموع می توان گفت عملیات بیت المقدس، یکی از عملیات های هماهنگ و موفق بود که در منطقه وسیعی، هدایت ستادی بسیار عالی اجرا شد. این عملیات می تواند الگوی خوبی برای آموزش و تدریس در مدارس نظامی و ستادهای عالی جنگ باشد.

انتهای مطلب

منبع: نصر بزرگ، سرتیپ شاهین راد، فرض الله، 1384، عرشان، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده