نصر بزرگ (34)
قرارگاه نصر2 در عملیات بیت المقدس

بخش سوم

نتایج عملیات بیت المقدس

سند شماره 27

سری

فرماندهی کل نیروهای مسلح                                                                      راز، امانت توست

به فرماندهی سپاه یکم                                                                               شماره 1/آ/4/131

فرماندهی سپاه دوم                                                                                   تاریخ 24/5/1982

فرماندهی سپاه سوم

فرماندهی سپاه چهارم

موضوع اجرای حکم

1-حکم اعدام (تیر باران) مجرمان ذیل در سحرگاه روز 24/5/1982 به اجرا درآمده.

الف – سرهنگ ستاد جواد السعد شیتنه               فرمانده سابق لشکر سوم زرهی

ب – سرهنگ دوم ستاد محسن عبدالله                فرمانده تیپ زرهی ابن ولید

اتهامات وارده به هریک به شرح زیر است.

2- الف. تردید در انجام مأموریت ضد حمله توسط لشکر سوم زرهی، و عدم اجرای دستورات روشن و صریحی که به همین منظور صادر شده است. این درحالی است که هنگام عبور دشمن به سوی غرب کارون، این لشکر مکلف به انجام ضد حمله شده بود. قبل از هجوم دشمن در شبهای 29 و 30 نیسان 1982 نیز علی رغم دستورات صریح و روشنی که از همان شب تا حمله پیش بینی شده فعلی دشمن صادر گشته بود، از انجام مأموریت محول شده خودداری کرده بود.

ب. عدم برخورد مناسب برای ایجاد ترس در میان نیروهای تحت امر، که در انجام مأموریتها کوتاهی کرده اند. بر اساس اختیارات محول شده از سوی فرماندهی کل نیروهای مسلح به فرمانده و بر اساس قانون همچنان که موکد آمده است، این افسر که به رتبه فرماندهی در ارتش قهرمانمان رسیده است، به رسالت فرماندهی و مسئولیت میهنی در مورد مردم و ارتش کشور خود، خیانت کرده است.  با این مجازات، او را به حق خود رسانده او را مستحق چنین مجازات سنگینی قرار داد.

3- سرهنگ دوم ستاد محسن عبدالله

حکم اعدام در امورد او به مرحله اجرا در آمد؛ به اتهام ترس و تردید و عدم اجرای دستورات رؤسایش و سلسله مراتب فرماندهی هنگام رویارویی با نیروهای دشمن، پس از عبور دشمن به سوی غرب کارون.

سرتیپ ستاد قدوری جابر محمود

دبیر فرماندهی کل نیروهای

«مطابق اصل»

 

عکس العمل مردم سلحشور ایران اسلامی پس از آزادسازی خرمشهر

پس از آزادسازی خرمشهر توسط رزمندگان اسلام و به دست آوردن موفقیت بزرگ در انهدام ماشین جنگی دشمن و به اسارت درآوردن بیش از 17000 نفر از نیروهای صدام، دستگاه های ارتباط جمعی نوید این حادثه بزرگ را اعلام نمودند.

در سرتاسر میهن اسلامی، پس از شنیدن آزادی خرمشهر و بیرون راندن دشمن در این خطه از سرزمین مقدس ایران، مردم برای اظهار شادمانی و سرور به خیابانهاریختند. چراغهای خودروها در خیابانها و جاده های خارج شهر روشن شد. رانندگان با بوق زدن های ممتد اظهار شادمانی می کردند. تعدادی از قنادیها، شیرینی های خود را به رایگان بین مردم توزیع کردند و تعدادی از مردم که امکانات مالی داشتند گلهای تمام گل فروشی ها را خریدند و بین مردم توزیع و تقدیم نمودند. همه مردم در هر سن و با هر وضعیتی که بودند علاقه خود را به نحوی ابراز می داشتند و این موفقیت بزرگ سربازان رشید ملت و اسلام را به یکدیگر تبریک می گفتند. ابراز شادمانی و خوشحالی مردم چندین ساعت ادامه داشت و این موضوع بزرگترین نوع قدرشناسی از ایثار و فداکاری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بود.

انتهای مطلب

منبع: نصر بزرگ، سرتیپ شاهین راد، فرض الله، 1384، عرشان، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده