نصر بزرگ (33)
قرارگاه نصر2 در عملیات بیت المقدس

بخش سوم

نتایج عملیات بیت المقدس

انجام عملیات بزرگ بیت المقدس در سطح منطقه از نظر افکار بین المللی بازتابهای بسیار وسیعی داشت. مفسران و کارشناسان و صاحب نظران مطالب زیادی گفته و نوشته اند؛ اما به طور بسیار مختصر بعضی موارد آن بیان می شود.

1-یکی از عملیات های بزرگ جنگ تحمیلی بود که با انجام آن وضعیت نیروهای دو طرف درگیر به کلی عوض شد. تا آن موقع دشمن احساس قدرت برتر را داشت و افکار عمومی جهان این احساس را تا حدودی تأیید می کردند اما در خاتمه عملیات، دقیقاً ضعف قدرت نظامی عراق مشخص گردید. این موضوع نه فقط در سطح بین المللی، بلکه برای خود دشمن نیز روشن وآشکار شد. پس از مدت کوتاهی، صدام عقب نشینی نیروهای ارتش آن کشور را از قسمت هایی مشخص اعلام نمود و در سی ام خرداد ماه سال 1361 با انجام یک سخنرانی طولانی، موضوع را توجیه کرد بدین ترتیب که ما حاضر به مصالحه هستیم.

2- با انجام عملیات بیت المقدس، 5400 کیلومتر مربع از سرزمینهای اشغالی توسط دشمن آزاد گردید.

3- به نیروها و تجهیزات رزمی دشمن خسارات و تلفات جبران ناپذیری وارد شد از آن جمله:

 • کشته و زخمی شدن بیش از 16000 نفر از نیروهای دشمن
 • به اسارت درآمدن هفده هزار 299 نفر از نیروهای دشمن
 • انهدام 550 دستگاه تانک و نفربر
 • انهدام 500 دستگاه خودرو
 • انهدام دهها عراده توپ
 • سرنگونی 53 فروند بالگرد
 • انهدام مقادیر زیادی جنگ افزار و مهمات

4- غنائم به دست آمده از دشمن (بر اساس آمار ستاد مشترک ارتش ج.ا.ا)

 • یک فروند بالگرد
 • 105 دستگاه تانک و نفربر
 • 56 دستگاه خودرد
 • دهها عراده توپ سبک و سنگین
 • انواع مهمات و سلاحهای اجتماعی و انفرادی به تعداد زیاد

ابعاد سیاسی

 • کشورهای حامی عراق و همچنین کشورهای بی طرف که از دور نظاره گر جنگ ایران و عراق بودند، در مدت 20 ماه که از شروع درگیری می گذشت سکوت اختیار کرده بودند، لب به اعتراف گشودند و ادامه جنگ را پیروزی قطعی کشور ایران می دانستند.
 • کشور عراق که از ادامه جنگ به شدت وحشت داشت آتش بس یک جانبه اعلام کرد.
 • افکار عمومی در سطح جهانی این مسئله را تأیید کرد که جمهوری اسلامی ایران قادر به گرفتن حق خود از متجاوز است.
 • مدیریت جنگ توسط مسئولان و فرماندهان با نگرش به حصر اقتصادی از سوی کشورهای بزرگ که منافع آنها با حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه قطعیا کمتر می شد مورد تأیید کارشناسان و صاحب نظران در سطح بین الملل قرار گرفت.
 • تعدادی از کشورهای منطقه، رایزنیهای خود را برای خاتمه جنگ بین کشور ایران و عراق شروع نمودند.

اهمیت حفظ خررمشهر برای دشمن

برای اینکه خوانندگان عزیز از انگیزه مقاومت سرسختانه دشمن در حفظ و نگهداری خرمشهر اطلاع داشته باشند، نمونه ای از مدارک به دست آمده از دشمن به شرح زیر بازنویسی می گردد.

 

سند شماره 23

سری / فوری                           8/5/1982

از لشکر11

به: تیپ9 مرزی – تیپ10 مرزی – تیپ202 – تیپ30 زرهی – تیپ34 – تیپ 48 – تیپ 53 زرهی – تیپ90 – تیپ106 – تیپ109 – تیپ113 – تیپ 602 – نیروهای کماندویی مقداد – نیروهای کماندویی لشکر2 – گردان تانک القعقاع – گردان144 ضد هوایی سبک

شماره: ح/1/6/30286/ق ص

بنا بر نامه سری و فوری، قرارگاه تاکتیکی سپاه سوم به شماره 15227 مورخ متن نامه سری و فوری فرماندهی کل نیروهای مسلح به شماره 3 مورخ 8/5 به این شرح است:

جناب فرماندهی کل نیروهای مسلح دستور دادند که محمره (خرمشهر) یک منطقه استراتژیکی و حیاتی است و دفاع از این منطقه به منزله اهمیت دفاع از بصره و بغداد است (2) فرماندهان سپاه ها، لشکرها، فرماندهی یگان ها، واحدها، افسران، درجه داران، سربازان و کلیه رزمندگان می باید از شهر خمره (خرمشهر) دفاع کنند و تا آخرین فشنگ و آخرین سرباز در شهر و ساختمان های شهر مقاومت کنند. کلیه اقدامات لازم، برای دفاع از شهر اتخاذ شود. تمام. مراتب فوق به کلیه افسران، درجه داران، فرماندهان و افسران توجیه سیاسی ابلاغ شود تا مفاد نامه برای همه پرسنل توضیح داد شود.

پاورقی (1)                     18/2/61                      فوری و سری                          سرتیپ ستاد

از طرف فرمانده لشکر

سند شماره 24

به همه رزمندگان مستقر در محمره (خرمشهر)

شهری که هم اینکه از آن در مقابل حملات دشمن وحشی دفاع می کنید، ارزشی والا در جان همه عراقیهای بزرگوار و همه اعراب دارد.

پس از آزادسازی از دست نژاد پرستان مجوس، نقطه عطفی تاریخی در حیات این شهر و ساکنان آن است. همان قهرمان هایی که شما و برادران هم رزم شما بدان دست یافته اید ناشی از اصرار و پایداری شما در حفظ هدف هاست. هرچند که قربانیها در این راه زیاد باشند. همانا زمین محمره آغشته به خون شهدای پاک و عزیز ما به جهت شستن لکه های ننگی است که دشمن بر این شهر جای نهاده است.

امروز ارواح و خون شهیدان پاکبازی که به جهت راندن دشمن قالب تهی کرده اند، شما را به خود می خواهد که عهدی با خویشتن و شهدایتان بسته اید پایدار بمانید و چون کوه بلند در حفظ شهر از باد زردی که منطقه را قبل از آزادسازی شما آلوده می ساخت باقی بمانید و بدانید که دفاع از محمره و حومه آن، مانند دفاع از همه شهرهای عزیز عراق است. و برای اعتبار سیاسی و روحی و نظامی است و این رمز قهرمانیها، شجاعت ها، فداکاری ها و …. است و برای آن حالتی پیش آمده است که در جان همه رزمندگان وسایر عراقیها نیز عزیز گشته است؛ این شهر حکم بالشی دارد که بصره بر آن آرمیده است. همان گونه که فرمانده صدام حسین در نامه اش به فرمانده سپاه چهارم گفته است که همانا بصره بدون محمره امنیت و استقرارش مورد تهدید است. پس بدانید که لب خندان عراقی قهرمان مورد هدف همه گونه آتش توپخانه دشمن واقع خواهد شد و او در صدد انتقام از آنچه برخواهد آمد که با دستان شریف شما و با ضربات قاطع و کوبنده تان کسب شده است و خدا نکند که دشمن به نیت خود دست یابد. در آن صورت دروازه های نکبت بر روی عراق نه تنها به سبب بازپس گیری محمره (خرمشهر) به وسیله دشمن، بلکه به خاطر انعکاس آن در میان ملتمان و امتمان باز خواهد شد.

محمره (خرمشهر) برای شما در حکم مردک چشم است، پاسدار آن باشید و این شعار را نصب العین خود قرار دهید که دشمن از محمره عبور نخواهد کرد مگر اینکه از روی اجساد ما بگذرد.

خدا نکند. این وفا به عهدی است که با شهدای بزرگوار بسته اید، شهدایی که چشمشان آرام بر هم نهاده شده، با این امید که شما فرزندان صالح از پس آنهایید و اینک که دشمن در صدد اجرای نیات پلید خویش است باید درس خوبی به او داد؛ زیرا او اینک تنها محمره (خرمشهر) را در مطمح ندارد، بلکه می خواهد پیروزیهای بزرگ ما را از بین ببرد. باید خسارت جانی هرچه بیشتر به او وارد کنیم، باید محرمه (خرمشهر) را اسباب فرسایش تدریجی نیروهای دشمن قرار دهیم و باید اطراف و حومه آن را مقبره ستیزه جویان کنیم. باید پرچم پیروزی، همیشه برافراشته باشد و به شهدا تهنیت گفت که ما را در حفظ امانت، حریص و کوشا هستیم.

زنده باد فرمانده شجاع ارتش، صدام حسی

توجیه سیاسی

21/2/61                    فرمانده نیروی قادسیه

11/3/1982

انتهای مطلب

منبع: نصر بزرگ، سرتیپ شاهین راد، فرض الله، 1384، عرشان، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده