نصر بزرگ (32)
قرارگاه نصر2 در عملیات بیت المقدس

بخش دوم اجرای مأموریت

مرحله چهارم عملیات

مقاومت در اطراف نهر خین زیاد بود. در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه بالگردهای دشمن در فضا فعال شدند و از روی اروند با راکت به طرف نیروهای نصر۲ تیراندازی کردند و خساراتی نیز وارد شد. نیروهای دشمن در جزیره بوارین مقاومت سرسختانه داشتند؛ زیرا در صورت سقوط جزیره و دسترسی به پل نصب شده روی اروندرود راه مواصلاتی دشمن به کلی قطع می گردید.

قرارگاه نصر که از حساسیت منطقه و هدف واگذاری به قرارگاه نصر2 آگاه بود با نظر به اینکه هنوز طرفین نصر2 در حد آن در منطقه محوله پیشروی نداشتند مع الوصف یک گردان از نیروهای تیپ۵۵ هوابرد و یک گردان از نیروهای قرارگاه شهر را در اختیار قرارگاه نصر2 گذاشت تا با کنترل عملیاتی قرار دادن آنها بتواند جزيره بوارین را از دست دشمن خارج کند.

مقاومت دشمن خیلی زیاد بود و نصر2 تا خاتمه روز نتوانست هدف واگذاری را تأمین کند. با توجه به اینکه جلوتر از نیروهای عمل کننده در سمت راست و چپ خود بود توانست موقعیت خود را حفظ کند.

حفظ موقعیت نصر2 امید دشمن را به یأس بدل کرد؛ زیرا راه زمینی دشمن برای رسیدن به نیروهایی که در خرمشهر بودند به کلی قطع شده بود و راه آبی نیز در زیر دید و تیر نیروهای نصر۲ قرار داشت و عملا نیرویی قادر نبود از آنجا تردد نماید.

در اولین دقایق روز ۳ خرداد 1361، نصر۲ توانست به بخش دیگری از نهر خین دسترسی پیدا کند و حلقه محاصره را بر دشمن تنگ تر کند و در این موقعیت عملا راه ارتباطی دشمن از اروندرود بسته شد .

طبق اطلاع ساعت ۳ همان روز، عناصری از تیپ23 نوهد به بخش شرقی خرمشهر وارد شدند. تکاوران دریایی در همان موقع تعدادی از افراد دشمن را که با قایق از خرمشهر فرار می کردند به اسارت گرفتند. سازمان دشمن به هم ریخته بود و نیروهای مستقر در خرمشهر از آینده خود بیمناک بودند؛ در شب سوم خرداد ماه به هر ترتیب می خواستند از اروندرود عبور کنند. تعداد زیادی از این نیروها در رودخانه غرق شدند و به آن طرف نرسیدند. تعدادی اسیر شدند و تعداد زیادی نیز باقی ماندند.

دشمن تلاش زیادی در شلمچه و خاکریزی مرزی داشت و به صورت مستمر اقدام به پاتک می کرد. توپخانه های دشمن با حجم زیاد روی منطقه اجرای آتش مینمودند و هواپیماهای دشمن به طور مداوم در حال بمباران منطقه بودند. همه تلاشها برای به دست آوردن زمان جهت عقب نشینی از شهر خرمشهر صورت می گرفت؛ زیرا دشمن به خوبی متوجه شده بود نیروهای محاصره شده راهی جز اروندرود برای فرار ندارند. در صورتی که تنها راه فرار نیز بسته شود جز تسلیم چاره دیگر نخواهند داشت.

نصر2 و 3 قرارگاه فجر در منطقه، با رشادت با دشمن درگیر بودند، یگانی از قرارگاه فتح که دقیقا در سمت راست شهر خرمشهر عمل می کرد در جریان محاصره قرار داشت. از سمت غرب خرمشهر وارد شهر می شوند و از روحیه تسلیم و دشمن اطلاع پیدا می کنند. موضوع به فرمانده قرارگاه گزارش داده می شود. قرارگاه فتح به تدریج بقیه نیروها را وارد شهر می کنند. نیروهای عراقی گروه گروه در حالی که دستها را بالای سرشان گذاشته بودند تسلیم نیروها می شدند.

برای خارج کردن اسرا از شهر خرمشهر از طریق قرارگاه کربلا نیز اقدام می شود و اسرا در ستونهای طولانی با هدایت نیروها در مسیر تعیین شده به راه می افتند. به علت ازدیاد اسرا تا ظهر همان روز خروج آنها ادامه داشت. تعداد اسرای خرمشهر بر اساس آمار اعلام شده به ۱۶۰۰۰ نفر رسید.

حدود ساعت ۱4، ۳ خرداد 1361 تعدادی خودرو حامل نفرات دشمن که اطلاع از پیشروی نیروهای خودی نداشتند با تردد در جاده شلمچه – خرمشهر توسط نیروهای نصر 3 به اسارت درآمدند.

برای تصرف جزیره بوارین، نصر2 در ساعت ۳ روز ۴ خرداد 1361 با گردانهای169 و ۱۴۲ و۱۴۱ و گردان انصار سپاه تک را شروع کرد. در ساعت ۳ و ۴۷ دقیقه تعدادی از نیروهای دشمن به اسارت درآمد؛ تعدادی تانک نیز به غنیمت گرفته شد و یک گردان از نیروهای دشمن منهدم گردید. ساعت ۴ و ۵۰ دقیقه یگانهای نصر2 موفق شدند پل اول در غرب نهر خین به اروندرود را تصرف نمایند .

گردان ۱۴۱ نصر۲ در ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه وارد جزیره بوارین در جنوب نهر خین گردید. اما مقاومت دشمن بسیار زیاد بود و از سه طرف نیروها در زیر آتش دشمن قرار گرفتند. این گردان با دادن تلفات زیاد مجبور گردید به عقب برگردد و در کنار نهر خین حالت پدافندی اتخاذ نماید. در ساعت ۶، ۴ خرداد 1361 در اثر آتش توپخانه نصر2 پتروشیمی ابوالخصیبه عراق در چند نقطه دچار آتش سوزی گردید.

از حدود ساعت ۸ پاتک دشمن در منطقه نصر2 شروع شد. نیروهای زرهی دشمن، برای عقب راندن نصر۲ از منطقه متصرفی با پشتیبانی توپخانه های موجود در منطقه پیشروی نمودند و درگیری شدیدی در نهر خین و اطراف آن به وجود آمد. نیروهای نصر۲ در این درگیری مقاومت جانانه ای داشتند و ۱۸۰ نفر اسیر و انهدام ۱۲ تا ۲۰ دستگاه تانک، ضربه محکمی به دشمن وارد آوردند و پاتک دفع شد.

تا خاتمه روز چهارم خردادماه چندین بار دشمن از مناطق مختلف اقدام به تک نمود که با مقاومت نیروها با دادن تلفات و ضایعات زیاد مجبور به عقب نشینی شد در این روز فرمانده شجاع و رشید گردان۱۴۱ سرهنگ مرتضی خسروتاش که یکی از بهترین فرماندهان گردان در سطح لشکر۲۱ حمزه بود شهید شد – روانش شاد و خاطره اش گرامی باد .

روز چهارم خرداد را می توان آخرین روز عملیات خرمشهر عنوان کرد؛ چون بعد از آن دو طرف درگیر در خطوط پدافندی استقرار یافتند و به تدریج این خطوط مستحکم شد و شدت درگیریها کمتر گردید.

بدین ترتیب شهر خرمشهر پس از اینکه مدت ۲۱ ماه زیر چکمه های نیروهای متجاوز عراقی به ویرانه ای تبدیل شده بود به آغوش ملت غیور و شریف ایران بازگشت و هیچ گاه این آرزوی صدام محقق نشد که بتواند با تجاوز به کشور جمهوری اسلامی ایران به اهدافی دسترسی پیدا کند.

از بعد سیاسی پاکسازی خرمشهر در سطح بین المللی اثر بسیار مثبتی داشت و سرنوشت جنگ با این حرکت بزرگ توسط نیروهای رزمنده و ایثارگر جمهوری اسلامی ایران رقم زده شد و دنیا متوجه شد که جمهوری اسلامی قادر به گرفتن حق و حقوق خود از هر تجاوز گری میباشد.

انتهای مطلب

منبع: نصر بزرگ، سرتیپ شاهین راد، فرض الله، 1384، عرشان، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده