آموزش معارف جنگ در دانشگاه دریایی امام خمینی ( نوشهر)
آموزش معارف جنگ

هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، به منظور آشنایی دانشجویان دانشگاه های افسری ارتش؛ که امیران و فرماندهان آینده ارتش هستند، با تاریخ دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران در برابر تجاوز ناجوانمردانه ارتش رژیم بعثی عراق که از حمایت و پشتیبانی کامل و همه جانبه قدرت های استکباری غربی و شرقی برخوردار بود، آموزش هاش مصوب این هیئت را با استفاده از پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس، هر سال برای دانشجویان سال پایانی دانشگاه های ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار می نماید.

در این آموزش ها؛ چرایی آغاز جنگ و تجاوز توسط رژیم بعث عراق، چگونگی سد و توقف دشمن در ماه های اولیه تجاوز، چگونگی طرحریزی و اجرای عملیات های پیروز و بزرگی مانند؛ عملیات ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس در سال دوم جنگ تحمیلی و نیز راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر مبتنی بر تنبیه متجاوز، تشریح اجمالی عملیات های اجرا شده در مقطع سوم جنگ؛ بررسی قطع نامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره جنگ تحمیلی، پشتیبانی های همه جانبه قدرت های جهانی از عراق، قطع نامه 598 و وچرایی پذیرش آن از سوی جمهوری اسلامی ایران، …… و بالاخره چگونگی خاتمه جنگ تحمیلی، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

در همین راستا آموزش معارف جنگ سال جاری، از تاریخ 20/9/1400 الی 29/9/1400 برای دانشچویان سال سوم و چهارم دانشگاه دریایی امام خمینی(ره) نوشهر برگزار شد.

این آموزش ها توسط35 نفر از پيشكسوتان، فرماندهان و طراحان عملیات های  دفاع مقدس و نيز از مقامات بلندپایه كنوني ارتش و گروه مشاورین فرماندهی معظم کل قوا و جهاد سازندگی (کانون سنگرسازان بی سنگر) ارائه گردید.

حضور دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده اجا در آغاز دوره و بيان نقش چرائی راهبردی بودن نداجا و آينده اميد بخش آن، براي دانشجويان بسيار مفيد و روحيه بخش بود.

سخنران بعدی مراسم افتتحاحیه، امیر سرتیپ ناصر آراسته بود که توجیهات لازم را در رابطه با تاریخچه، مراحل و نحوه ارایه این آموزش ها در طی دوره بعمل آورد.

همچنین دریادار شهرام ایرانی فرمانده نداجا، در افتتاحیه این دوره با تبیین وضعیت­های تاکتیکی و راهبردی این نیرو در منطقه و فرا منطقه و تشریح ماموریت­های آتی، نقش خطیر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به دانشجویان یاد آور شد.

از جمله اقدامات انجام گرفته در این دوره، برگزاري نمايشگاه كتاب و نصب نقشه‌های مناطق عملياتي و بنر شهداي شاخص نيروهاي مسلح و شهدای مدافعین حرم اعم از ارتش و سپاه و بسيج و ارائه نرم‌افزارهای جنبي دفاع مقدس و اجرای نمایشنامه عملیات مروارید و اسکورت کاروان­ها توسط دانشجویان و شرح عملیات دفاع مقدس به زبان انگلیسی بود که مورد استقبال مدعوین و دانشجويان  قرار گرفت

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده