تحلیلی بر وقایع صحنه عملیات خوزستان در سال اول جنگ (51)
بخش یکم - تشریع وقایع

فصل سوم

پایان عملیات ثامن الائمه

ت – خلاصه و نتیجه کلی عملیات ثامن الائمه

(1) عملیاتی

الف) تصرف و تأمین ساحل شرقی رودخانه کارون

(ب) خارج کردن آبادان از محاصره یکساله

(پ) آزادسازی بیش از ۱۵۰ کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده.

(۲) تیفات پرسنلی دشمن

کشته و زخمی بیش از سه هزار نفر، اسیر ۱۶۵۶ نفر.

(3) ضایعات لجستیکی دشمن

انهدام ۹۰ دستگاه تانک و نفربر و ۱۰۰ دستگاه انواع خودرو، سرنگونی سه فروند هواپیما و یک فروند بال گردان.

(۴) غنایم

تانک ۱۰۰ دستگاه، نفربر ۶۰ دستگاه، لودر ۳ دستگاه خودرو ۱۵۰ دستگاه و تعدادی عراده توپ

ٹ – شهادت سرداران رشید:

بعد از پایان موفقیت آمیز عملیات ثامن الائمه، فرماندهان رده بالای ارتش تصمیم به مراجعت به تهران گرفتند. برای این منظور یک فروند هواپیمای سی – ۱۳۰ با یک خلبان و ۲ نفر کمک خلبان و ۶ نفر خدمه در ساعت ۱۳:۵۰ روز هفتم مهر ماه از فرودگاه مهرآباد تهران به مقصدبوشهر پرواز کرد. در مراجعت از طریق اهواز به تهران در ساعت ۱۸:۴۳ با ۴۰ نفر نفر سرنشین ۲۷ مجروح و ۳۲ نفر شهید عملیات ثامن الائمه از فرودگاه اهواز به مقصد فرودگاه تهران به پرواز درآمد.

تیمسار سرتیپ فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترک، سرهنگ نامجو وزیر دفاع، سرهنگ فکوری فرمانده نیروی هوایی و وزیر دفاع سابق، سرهنگ کلاهدوز قائم مقام سپاه پاسداران، ، فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر و آبادان نیز از جمله سرنشینان این پرواز در ساعت ۱۹:۵۹ روز هفتم در ۱۷ مایلی فرودگاه مهرآباد تهران و جنوب غربی سانحه شد و به علتی نامشخص هر چهار موتور هواپیما همزمان خاموش شدند.

خلبان تلاش کرد هواپیما را در همان منطقه بر زمین بنشاند. چرخهای هواپیما به وسيلة دستگیره دستی باز شد که هواپیما در زمین ناهموار فرود آمد و پس از طی قریب ۲۷۰ متر نقطه ای متوقف گردید و بال چپ هواپیما به زمین خورد. هواپیما متلاشی شد و آتش گرفت که در نتیجه تعداد ۴۹ نفر از سرنشینان آن از جمله ۵ شخصیت نظامی که نامبرده شدند شهید گردیدند فقط ۲۷ نفر از سرنشینان هواپیما نجات یافتند. درباره علت بروز این سانی متخصصین فنی نتوانستند عامل مشخصی را پیدا کنند. این حادثه تاسف بار سبب تحولات عمیق در سازمان فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی ایران گردید.

از نظر تلفات و ضایعات به طور کلی عملیات ثامن الائمه یکی از عملیات کم تلفات دوران جنگ بود و با توجه به اینکه یک لشکر تقویت شده پیاده از عناصر نیروی زمینی در این عملیات شرکت کرده بود، تلفات این لشکر تقویت شده یعنی تلفات کلیه یگان های شرکت۔ کننده نیروی زمینی در این عملیات: ۱۷۶ شهید، ۶۴۴ نفر مجروح، یک نفر مفقود و ۵ نفر اسیر بود. در حالی که از نیروهای دشمن فقط ۱۶۵۶ نفر اسیر گرفته شد و قطعا دشمن بیش از این تعداد کشته و زخمی داشت. از نظر ترکیب شهدا و مجروحین خودی از ۱۷۶ نفر شهید ۱۰ نفر درجه دار و ۵۴۴ نفر سرباز بودند.

انتهای مطلب

منبع: تحلیلی بر وقایع صحنه عملیات خوزستان در سال اول جنگ، معین ورزی، نصرت الله، 1385، ساحادم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده