عملیات والفجر9 (3)
اسفند 1364 در غرب مریوان

قسمت یکم – کلیات

ویژگی­های منطقه عملیات: پیوست الف (نقشه 250000/1 منطقه)

منطقه­ای که برای عملیات والفجر 9 در نظر گرفته شد در منطقه عمومی چوارتا در شمال شرقی شهر سلیمانیه محدود بین سلیمانیه، پنجوین و چوارتا واقع شده که منطقه­ای است کوهستانی، صعب العبور با ارتفاعات بلند و برف­گیر دارای زمستان­های سرد و سخت و دامنه ارتفاعات از سمت ایران به طرف عراق مانند دیوار بوده و عبور نیروها را کانالیزه و دسترسی را با مشکل مواجهه می­نماید ولی از طرف عراق به ایران با شیب ملایم می­باشد.

بررسی منطقه عملیات

جوّ: میزان بارندگی در این منطقه در سال­های پر باران تا 950 میلی­متر و در سال­های کم باران تا 290 میلی­متر متغیر است. به جز تابستان و اوایل پاییز اکثر اوقات هوا ابری است. معمولاً در فصل زمستان مه وجود دارد. جهت بادهای موسمی کردستان تقریباً شمال­غربی به جنوب خاوری است. (حداکثر 20 نات در ساعت)

درجه حرارت در تابستان بین 22 تا 39 درجه سانتی­گراد و از آبان ماه به بعد رو به کاهش گذاشته و در زمستان بین 10 تا 30 درجه زیر صفر متغیر است. به طور کلی منطقه دارای زمستان­های سرد و سخت و هوا در قلل برف­گیر فوق­العاده سرد بوده لکن دامنه­ها دارای آب و هوای معتدل می­باشد.

زمین: به طور کلی خطوط مرزی از خط الرأس ارتفاعات صعب العبور می­گذرد که دارای دره­ها و معابر سخت کوهستانی می­باشد.

وضعیت موجود:

1– اختفاء و پوشش: با توجه به کوهستانی بودن و وجود ارتفاعات پی در پی و پوشیده از درختان بلوط، وجود پستی و بلندی­ها و شیارهای فراوان منطقه اختفاء و پوشش مناسبی در

مقابل جنگ افزارهای تیر مستقیم فراهم می­نماید.

2- دید و تیر: وجود ارتفاعات پی در پی و جنگلی دید را نسبتاً محدود نموده و در اطراف رودخانه­ها و زمین­های باز دید متوسط است.

3-موانع: رودخانه­ها در فصل زمستان و اوایل بهار به علت بارندگی عبور را با مشکل مواجه می­کنند. رودخانه­های شیلر، قزلچه، گوله سور(گوگسور)، قلا چولان در منطقه بوده که پس از به هم پیوستن در طول مسیر به رودخانه زاب صغیر متصل و وارد سد دوکان شده و نهایتاً به رودخانه دجله می­پیوندد. ضمناً وجود ارتفاعات پی در پی حرکات را محدود می­نماید.

4-عوارض حساس: شهر چوارتا در دامنه جنوبی ارتفاع سارسیر در 15 کیلومتری شمال شرق سلیمانیه از موقعیت ممتازی برخوردار بوده به طوری که می­توان از آنجا به سمت سلیمانیه، ماووت و قلعه دیزه مانور نمود. به طور کلی مهمترین ارتفاعات جنوب منطقه عبارتند از کژال پیر، ناصر، کاتو و ارتفاعات شمالی عبارتند از حلوان (هزارقله)، سورکوه، گامو و ارتفاعات میانی عبارتند از میشلان، ممی­خلان، موبرا، پلنگه سور، دین چناره و سارسیر.

5-معابر وصولی: در منطقه سه تنگه وجود دارد. 1- تنگه کاتو بین ارتفاعات کژال پیر وکاتو.     2- تنگه مابین ارتفاعات موبرا و پلنگه سور. 3- تنگه واقع در کنار رودخانه گوگسور.

 

اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی منطقه:  به علت شرایط مناسب دامپروری رونق داشته و اکثر اهالی به دامداری مشغول می­باشند و به علت رسی بودن اراضی کشت غلات و حبوبات در منطقه رواج دارد.

مذهب: اهالی اهل سنت و شافعی مذهب بوده و طریقت­های نقشبندی و قادری در منطقه طرفدارانی دارند. با توجه به بافت جمعیتی و ساختار قومی انجام هرگونه عملیات نظامی مستلزم در نظر گرفتن جنبه­های انسانی است زیرا قرابت اهالی عامل تأثیرگزاری می­باشد. کوهستانی بودن منطقه شرایط مناسبی را برای اجرای جنگ­های نامنظم فراهم می­نماید.

انتهای مطلب

منبع: عملیات والفجر 9، کامیاب، محمد و همکاران، 1400، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده