معرفی کتاب : عملیات والفجر 9 – تاریخ شفاهی
معرفی کتاب

 کتاب « عملیات والفجر 9 تاریخ شفاهی » ازجمله کتاب‌هایی است که توسط هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، به زیور طبع آراسته شده است.

همان‌گونه که از عنوان کتاب قابل استنباط است، محتوای آن درباره­ی عملیات والفجر 9 می باشد که از اسفند ماه سال 1364 تا فروردین 1365در منطقه عملیاتی شمال غرب انجام گرفت که به موفقیت نرسید.

 

در قسمتی از پیشگفتار و مقدمه این کتاب چنین آمده است:

کتاب هائی که درباره هشت سال جنگ تجمیلی تاکنون منتشر شده است، کمتر به عملیات های ناموفق پرداخته اند و یا با بیانی کلی و مختصر از آن عبور کرده اند. درحالی که نیاز است، عملیات های ناموفق، بیشتر از بقیه، تشریح و مورد توجه اهالی فنون نظامی قرار گیرد تا علت ها به صورت علمی و نظامی و عالمانه کشف و ارائه شود تا از تکرار آنان در آینده پرهیز گردد. به همین منظور تدوین کتابی درباره والفجر9 در دستور کار هیئت معارف جنگ ((شهید سپهبد علی صیاد شیرازی)) قرار گرفت. به این منظور در زمانهای مختلف، با تعدادی از فرماندهان وقت در صحنه نبرد، مصاحبه به عمل آمد که مشروح آن محاصبه ها در دو کتاب به نام های ((عملیات والفجر9)) و ((عملیات والفجر9 – تاریخ شفاعی)) درج گردیده است.

 

همچنین در قسمتی از مقدمه این کتاب به اختصار آمده است:

پیروزی نیروهای ایرانی در شبه جزیره فاو، در طرز تفکر فرماندهی نیروهای ایرانی نسبت به توانائی های ارتش عراق، نتایج این نبرد در کل سرنوشت جنگ، خوش بینی بیش از حد واقعی ایجاد کرد. به نحوی که چنین تصور شد که نیروهای عراق، قدرت پدافندی خود را از دست داده و در صورت وارد کردن چند ضربت دیگر بر پیکر ارتش عراق، این ارتش دیگر تاب مقاومت در مقابل پیشروی نیروهای ایران نخواهد داشت و شکست نظامی حکومت عراق فرا خواهد رسید که به جد طرز تفکر اشتباهی بود.

 

کتاب «عملیات والفجر9 تاریخ شفاهی» به تألیف گروهی از صاحب‌نظران شرکت‌کننده در دفاع مقدس به نویسندگی سرتیپ 2 ستاد محمد کامیاب، سرتیپ 2 ستاد حسن قربانی، سرتیپ 2 ستاد نجاتعلی صادق گویا به چاپ رسیده است.

این کتاب در 289 صفحه و شمارگان 1000 جلد، توسط انتشارات ایران سبز در سال 1400، و بهای چهل و پنج هزار تومان انتشار یافته است.

علاقه مندان می‌توانند از طریق تماس با مرکز پخش با شماره تلفن 22489003 و یا نمابر 22488650 کتاب را تهیه نمایند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده