زندگی نامه کوتاهی از شهید حسین ادبیان
شهید حسین ادبیان در بیستم فروردین ماه سال ۱۳۳۰ در روستای مرادحاصل از توابع شهرستان کرمانشاه چشم به جهان گشود

. دوران تحصیلات ابتدایی را در روستای محل تولد و مدرک دوره متوسطه را در شهر کرمانشاه اخذ نمود، در تاریخ 18 آذر ماه 1351 وارد دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش شد. دوره سه ساله دانشکده افسری را در تاریخ یکم مهر ‏۱۳۵۴ به پایان  رساند و بلافاصله جهت طی دوره مقدماتی رسته پیاده، راهی مرکز آموزش پیاده شیراز شد و پس از طی دوره مقدماتی به پشتیبانی منطقه1 کرمانشاه اختصاص یافت.

با شروع نا آرامی‌ها و درگیری‌های کردستان، وی به منظور کمک به همرزمان و مردم منطقه به تیپ سقز مامور شد. در تاریخ ۱۵‏اردیبهشت ‏۱۳۵۸ به عنوان فرمانده گروهان قرارگاه پشتیبانی منطقه ۱ منصوب و بعد از آن به لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه منتقل شد. در تاریخ  ۴اسفند ‏۱۳۵۸ به گردان تکاوران مالک اشتر (گردان ۱۶۶ تیپ ۲ زرهی) اعزام شد.

شهید ادبیان در سمت فرمانده گروه رزمی بهمن با کمال شجاعت کلیه ماموریت‌های رزمی را انجام داده و با انجام گشتی شناسایی تا حوالی پاسگاه عراقی واقع در تنگه باویسی پیش رفته و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در پاسگاه باویسی که مدت سه ماه فاقد پرچم بود به اهتزاز درآورد، به همین علت برای وی در خواست قدردانی شد و به علت انجام رشادت در کردستان و رشادت‌های منطقه غرب به یک درجه ارشدیت مفتخر شد.

در تاریخ یکم سفند ‏۱۳۵۹  با درجه سروانی بعنوان فرمانده گردان تکاوران مالک اشتر (گردان ۱۶۶ تیپ ۲ ل ۸۱ زرهی) منصوب شد و در تاریخ ۲ فروردین ‏۱۳۶۰  به درجه سرگردی نائل آمد.

وی در تاریخ 2 اردیبهشت ‏۱۳۶۰  در ارتفاعات بازی دراز، پس از منهدم کردن تعدادی از تانک‌های دشمن بعثی به عمق جبهه دشمن نفوذ و از خود مقاومت شجاعانه و دلیرانه ای به نمایش گذاشت ولی به علت تعداد زیاد نیروهای دشمن به محاصره در آمد و در حوالی ارتفاع ۱۱۵۰ به فیض شهادت نائل آمد.

انتهای مطلب

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده