رکورد دار پرواز رزمی برون مرزی با هواپیمای «اف۴» به یاران شهیدش پیوست
امیر سرتیپ دوم محققی رکورد دار پرواز رزمی برون مرزی با فانتوم دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم  خلبان منوچهر محققی از خلبانان و نخبگان پروازی و از نام آوران نیروی هوایی ارتش به دلیل جراحات ناشی از دوران دفاع مقدس و کهولت سن پس از طی یک دوره بیماری در ین ۷۸ سالگی در بیمارستان بعثت نهاجا دار فانی را وداع و به یاران شهیدش پیوست.

امیر سرتیپ منوچهر محققی متولد ۱۳۲۲ در شهر تبریز و خلبان هواپیمای اف ۴ که در سال ۱۳۵۹ در یک ماموریت برون مرزی درمنطقه بصره مورد اصابت پدافند هوایی دشمن بعثی قرار گرفت و به درجه جانبازی نائل شد.

مرحوم منوچهر محققی یکی از بزرگمردان دوران جنگ هشت ساله و نابغه پرواز با فانتوم است. این خلبان پیشکسوت نیروی هوایی ایران، رکورد دار پرواز رزمی برون مرزی با فانتوم به شمار می رود.

او دارای رکورد ۱۸۲ سورتی پرواز برون مرزی (Special Mission) است و با بیش از سه هزار ساعت پرواز با فانتوم از این نظر در ایران و خاورمیانه رکورددار است.

سرتیپ دوم خلبان منوچهر محققی فرمانده دسته ۴۰ فروندی پروازی از پایگاه بوشهر در عملیات ۱۴۰ فروندی (کمان ۹۹) در روز یکم مهرماه سال 1359 بود.

وی در آخرین روزهای جنگ در وصف دوران خدمت خود به همرزمان تیز پرواز خود گفته بود: بچه ها! این قدر Low Level بر فراز خلیج فارس پرواز کردم که فکر کنم همه ماهی های خلیج فارس کباب شدند.

گفتنی است، پیکر امیر سرتیپ دوم محققی فردا ساعت ۸:۴۵  دقیقه در بیمارستان بعثت نهاجا تشییع و برای تدفین به بهشت زهرا (س) منتقل می شود.

انتهای مطلب

منبع: خبرگزاری فارس

 

2 دیدگاه کاراکتر باقی مانده

 • مهران امیری

  1633107809

  خدایش بیامرزد. با همه درد و رنج های ناشی از جنگ و بدتر از آن غصه و آسیب های دردناک بی مهری و قدر نشناسی، سرانجام تیمسار بلند پرواز و جنگاور بی همتای آسمان به آرامش آسمانی رسید. قابل توجه آنهایی که دردانه نیروی هوایی را آنقدر رنجاندند که حالا باید باور کنند که او دیگر نیست.

  پاسخ

  • sarhang sajadi

   1635579499

   درود بر شما. روحش شاد و یادش جاودانه گرامی باد

   پاسخ