چهارم خرداد؛ روز دزفول، مقاومت و پایداری
شهر دزفول سَمبُل استواری و استقامت مردمانی است كه در طول هشت سال دفاع مقدس با اهدای جان های بسیار تا آخرین نفس در برابر متجاوزان به خاك میهن ایستادگی كردند و پایداری ایران اسلامی را به جهانیان نشان دادند

شهرستان دزفول با تاریخ چند هزار ساله از قدیمی ترین شهرهای استان خوزستان محسوب می شود و مساحت آن چهار هزار و 762كیلومتر است. كلمه ی دزفول از دژ پل گرفته شده كه در اصطلاح محلی دزفیل گفته می شود، این كلمه به دلیل وجود قلعه ای است كه برای حفظ پل تاریخی دزفول در زمان شاپور دوم ساسانی در ابتدای شهر ساخته شده بود.

موقعیت راهبردی و مهم این شهر در دوران جنگ تحمیلی سبب شد تا این دیار بارها مورد حمله موشكی رژیم بعث عراق قرار گرفت.

صدام حسین با آرزوی جدایی خوزستان از ایران، دزفول و دیگر شهرهای ایران را بمباران كرد اما مقاومت و ایستادگی مردم این شهر خشم رژیم بعث را برانگیخت و دشمن شهر دزفول را بیش از 160 بار مورد حمله موشكی قرار داد و به همین دلیل این خطه؛ شهر «هزار موشك» نامیده شد.

این شهر با بیش از 2 هزار و 500 شهید كه بیشتر آنان زنان و كودكان بودند، این درس را به دشمنان داد كه مردم دزفول تا آخرین نفس مقاومت و ایستادگی می كنند و هرگز اجازه نمی دهند ذره ای از خاك میهن اسلامی به دست متجاوزان بیفتد.

رسانه های خارجی در 6 دی 1359 هجری خورشیدی اعلام كردند: دزفول یكی از شهرهای ایران زیر آتش موشك رژیم بعثی عراق است كه تنها یك بیمارستان و یك جراح دارد و با این حال مقاومت می كند و مردمش شهر را ترك نمی كنند.

مقاومت دلیرانه ی مردم این شهر در برابر حمله های موشكی و بمباران مثال زدنی بود و ایستادگی و مقاومت آنان تعجب و حیرت جهانیان را به همراه داشت.

امام خمینی به پاس پایداری مردم این شهر فرمود: شما دزفولی‌ها امتحان دادید و از این امتحان خوب بیرون آمدید. شما دین خود را به اسلام ادا كردید.

دولت جمهوری اسلامی ایران در 1366 هجری خورشیدی با بررسی وسیع و گسترده ای، دزفول را به پاس ایستادگی مردم، مهاجرت نكردن آنها از شهر، بازسازی در دوره ی جنگ، پشتیبانی از رزمندگان جبهه ها، بالاترین آمار شهدای موشكی و بمباران «شهر نمونه مقاومت كشور» انتخاب كرد.

اگر چهارم خرداد در تقویم ایران روز دزفول و مقاومت و پایداری نامگذاری شده به این دلیل است كه این شهر نماد و جلوه ای درخشان و ماندگار از مقاومت ایران محسوب می شود و مردمان این دیار با رشادت ها و ایثار خود برگ زرینی را در تاریخ پر حماسه ی نظام اسلامی ثبت كردند

انتهای مطلب

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده