شهدای فاوا – 25
با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، داوطلبانه راهی میادین نبرد حق علیه باطل شد و در تمام مأموریت­های محوله حضوری فعال داشت.

شهدای فاوا-25

شهید جواد حاجی­زاده

ولادت: 01/03/1339

شهادت: 19/07/1359

 

شهید جواد حاجی­زاده، فرزند حسین­علی در نخستین روز از خرداد ماه 1339 در روستای ریحان از توابع شهرستان مشهد متولد شد.

وی دوران شیرین کودک را پشت سرگذاشت و با رسیدن به سن هفت سالگی به مدرسه رفت و تحصیلات خود را تا مقطع سیکل ادامه داد و سپس به استخدام ارتش درآمد. جواد در پادگان تهران بود و زمانی که فهمید امام قصد بازگشت به وطن را دارد به برادرش علی گفت: «مژده بده که امام قصد آمدن به ایران را دارند» و زمانی که طاغوت فهمید، حکم اعدام برای او صادر کردند؛ اما این حکم به تعویق افتاد و انقلاب پیروز شد.

او در اوایل انقلاب و زمانی که در شهر ارومیه خدمت می­کرد به سنت پیامبر اکرم عمل نمود و ازدواج کرد. سرانجام این شهید عزیز در تاریخ 19/07/1359در یک کیلومتری جاده­ی مهاباد به دست گروهک­ها اسیر شد و جاويد الأثر گردید.

 

شهید علی چراغ­زاده 

ولادت: 04/07/1335

شهادت: 22/09/1360

شهید علی چراغ­زاده، فرزند گنج­علی در سال 1335 در شهر تهران به دنیا آمد.  وی پس از سپری کردن دوران طفولیت و رسیدن به سن علم آموزی، قدم به سنگر علم و دانش نهاد و تحصیلات خود را تا آخذ مدرک دیپلم با موفقیت به پایان رساند و سپس به استخدام ارتش درآمده و به عنوان استوار، مشغول خدمت به کشورش گردید.

علی در دوران انقلاب همراه مردم بود و در تظاهرات شرکت می­نمود و طرز استفاده از صلاح­های گرم را به مردم یاد می­داد و در خلع سلاح کردن پادگان باغ شاه و پادگان قلعه مرغی، مردم را راهنمایی می­کرد تا اتفاق بدی روی ندهد. در این زمان نیز، شهید با همکاری مردم و ارتش توانستند با موفقیت دو پادگان را خلع کنند.

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، داوطلبانه راهی میادین نبرد حق علیه باطل شد و در تمام مأموریت­های محوله حضوری فعال داشت. سرانجام این شهید عالی قدر در تاریخ 22/09/1360 در منطقه ی سرپل ذهاب، دعوت معبودش را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست.

 

انتهای مطلب

منبع: مجموعه آثار شهدای فاوا (مخابرات) ارتش جمهوری اسلامی ایران ؛ پایگاه اطلاع رسانی شهدای ارتش،۱۳۹۵ ، انتشارات سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس جمهوری اسلامی ، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده