صیاد خودش را بدهکار انقلاب می دانست
از شهرها و خیابان های غرب کشور، از قرارگاه های جنگی و مراکز فرماندهی برای امیر سرتیب سیدحسام هاشمی خاطرات زیادی باقی مانده است. سال ها حضور در جبهه های جنگ می تواند با حرف ها و خاطرات بسیار همراه باشد، چه رسد به این که این حضور در کسوت فرماندهی باشد و بخش قابل اعتنایی از این خاطرات با نام شهید صیاد شیرازی پیوند خورده باشد؛ همچنان که برای امیر سرتیپ سید حسام هاشمی چنین بود.

امیر سرتیپ سیدحسام هاشمی از همرزمان شهید صیاد شیرازی درباره دوست و همرزم قدیمی اش می گوید

صیاد خودش را بدهکار انقلاب می دانست

سرتیپ حسام هاشمی که قرارگاه شمال غرب را فرماندهی می کرد و سمت مشاور فرمانده کل قوا در امور حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه دارد، در بیست و دومین سالگرد شهادت دوست و همرزم شهیدش، گوشه ای از این خاطرات و البته نگاه و تعریف خودش از شخصیت شهید صیاد شیرازی را برای مخاطبان روزنامه جام جم نقل کرده که در قالب ۹ روایت آمده است:

یک ملاک و دیگر هیچ

صیاد شیرازی قهرمان بی نظیر و آتیه سازی است که حضورش در جبهه ها مایه دلگرمی و قوت قلب همه رزمندگان بود. در محافل پشت جبهه ها حضور ایشان مایه سرور مردم عزیز کشورمان بود. صیاد مرد اخلاص عمل بود و شعارش این بود: من‏ کان‏ لله…‏ کان الله له. صیاد مایه وحدت و هماهنگی همه نیروها بود. انسان مومن و متدین، پایبند به اخلاق اسلامی که مهم ترین دغدغه اش دینداری بود. سنگ محک او برای هر کاری دین و دینداری بود؛ لذا دوستی ها و دشمنی ها، مهر و محبت، خشم و غضب و جنگ و صلح و همه اعمالش بر این ملاک استوار بود.

تعریف صیاد دشوار است

اگر قرار باشد به عنوان یک فرد نظامی شهید صیاد شیرازی را تعریف کنم، این است که اگر صیاد خودش را سرباز مخلص اسلام معرفی می کرد، در واقع سرباز شجاع، دلیر، بی باک و خطرپذیر در شرایط دشوار بود.

اگر قرار باشد به عنوان یک افسر شهید صیاد شیرازی را تعریف کنم، می گویم افسری باسواد، مجهز به دانش حرفه ای و اهل مطالعه بود.

اگر قرار باشد به عنوان فرمانده شهید صیاد شیرازی را تعریف کنم، باید بگویم در تمام رسته های نظامی فرمانده ای قاطع، مصمم، کاردان، دلسوز، مهربان و عاطفی در ارتباط با زیردستانش بود.

اگر قرار باشد به عنوان شاگرد ایشان، صیاد شیرازی را تعریف کنم، می گویم او استادی با مهارت، جدی و سخت گیر بود. همه تلاشش این بود آنچه می دانست را به دانش آموزش انتقال بدهد و در تمام مراحل زندگی وقتی از دانش آموزی، دانشجویی و استادی، فرماندهی و حضور در جبهه اش را نگاه کنید، تلاشش این بود که نمره یک باشد. یعنی اگر صیاد در دوره رنجر نفر اول است، در دانشگاه نفر اول است و در جبهه هم تلاش می کرد تا نفر اول باشد. در شرایط سخت وارد عمل می شد و رفتارش با اقشار مختلف به گونه ای بود که هر قشری، صیاد را از آن خودش می دانست. بسیجی معتقد بود که صیاد یک بسیجی مخلص است، روحانی او را یک روحانی می دانست، سپاهی بر این عقیده بود که صیاد از اوست، یک جهادی معتقد بود صیاد جهادی است و…

در محضر علما

ارتباط صیاد با روحانیت عمیق و ریشه دار بود؛ به خصوص با روحانیت مبارز و بزرگان دین ارتباط نزدیک داشت. حضرت آیت الله بهاء الدینی وقتی طلبه ها را نصیحت می کرد، می فرمود بروید و مثل صیاد شیرازی بشوید. صیاد شیرازی درس حوزوی نخوانده بودند اما از محضر اساتید بزرگی چون آیت الله مشکینی، آیت الله مظاهری و به خصوص آیت الله بهاء الدینی بهره گرفت. صیاد شیرازی همچنین با آیت الله کاشانی و اکثر علمای بزرگ و ائمه جماعات هم در ارتباط بود.

در یک جلسه عاشق او شدم

ببینید ۲۱ سال بعد از شهادت صیاد شیرازی چه غوغایی است. همیشه در همین ایام در نماز جماعات از صیاد شیرازی صحبت می شود و همه به یاد او هستند، حتی به اندازه یک یادآوری و یک فاتحه. صیاد شیرازی انسان تاثیرگذاری بود. روی هر کس حتی در جلسات کوتاه، با اخلاص و نفوذی که داشت، تاثیر می گذاشت. چند روز پیش با یکی از روحانیون عالی کشورمان صحبت می کردم؛ برایم توضیح دادند که چطور شد به جمع روحانیون نظامی پیوست. ایشان تعریف می کرد که سال ۱۳۶۰ در قم پای یکی از سخنرانی های صیاد شیرازی نشستم و عاشق رفتارش شدم. همان یک جلسه باعث شد که به عنوان یک طلبه، تصمیم بگیرم وارد نیروهای مسلح بشوم.

شاهکار صیاد

اگر همه تلاش ها و حضور موثرش و نیز کارهایی که در زمان جنگ و بعد از جنگ انجام داده را کنار بگذاریم، اگر صیاد هیچ کاری نکرده باشد، آزادسازی شهرهای استان کردستان و آذربایجان غربی از وجود نیروهای کثیف ضدانقلاب، در نیمه ابتدایی سال ۱۳۵۹ شاهکار صیاد شیرازی است.

به آرشیو روزنامه ها و خبرهای همین روزها در سال ۱۳۵۹ نگاه کنید و ببینید غرب کشور در چه وضعیتی بود. هیچ حاکمیتی بر شهرهای کردستان و شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی وجود نداشت. مسوولان اداره کننده این شهرها از فرماندار و استاندار گرفته تا مدیران آموزش و پرورش یا کوموله بودند یا دموکرات. در نیمه دوم سال ۱۳۵۸ در این شهرها ژاندارمری وجود نداشت، کار شهربانی ها تعطیل شده بود، اداره سپاه را از استان کردستان خارج کرده بودند. دقیقا به خاطر دارم در مسیر شهرهای غربی مانند سنندج، قروه، بیجار، دهکلان و مابقی شهرها، پست های کنترل کوموله و دموکرات فعال بود، ارتش و سپاه خفه شده بودند، دستور دولت موقت بازرگان این بود که ارتش دخالت نکند و سپاهی وجود نداشت. به عبارتی نظام جمهوری اسلامی ایران حاکمیتی بر کردستان نداشت. در چنین وضعی من شاهد بودم و دیدم که سرگرد صیاد شیرازی، افسری که نه فرماندهی داشت و نه مسوولیت عمده ای برعهده اش بود، چطور همراه سرلشکر رحیم صفوی طی پنج ماه شهرهای کردستان را یکی بعد از دیگری از وجود ضدانقلاب پاک کردند.

وقتی ایشان به سردشت رسید و استکبار جهانی مطمئن شد که نمی تواند با براندازی داخلی کاری را انجام دهد، جنگ آغاز شد. برگرداندن دو استان کشور، در راس کارهای صیاد شیرازی و شاهکار خدمات این شهید بود و همین بس که رهبر معظم انقلاب بر تابوتش بوسه زده و فرمودند: سرزمین های داغ خوزستان و گردنه های برافراشته کردستان، سال ها شاهد آمادگی و فداکاری این انسان پاک نهاد و مصمم و شجاع بوده…

تحت تعقیب دائمی

صیاد شیرازی به همراه دوستانش شهید شهرام فر، شهید آبشناسان و دیگر فرماندهان در کردستان، راه جنگیدن را به بچه های بسیجی و سپاهی و ارتشی یاد داد. فرماندهانی چون شهید خرازی، شهید احمد کاظمی و زنده یاد احمد متوسلانی در کردستان و در محضر صیاد شیرازی برای جنگ تربیت شدند. صیاد شیرازی همه عمر تحت تعقیب منافقان بود. جنگ که تمام شد، برخی از ما می پرسیدیم چه شد که صیاد شیرازی به مقام والای شهادت نرسید و به دوستان شهیدش نپیوست؟ و بعد از شهادت ایشان به تاریخ ۲۱ فرودین ۱۳۷۸ بود که دریافتیم خواست خداوند این بوده که ایشان سال ها بعد در مقابل خانه اش و در مقابل چشمان فرزندش به شهادت برسد؛ همچنان که بلاتشبیه خداوند اراده کرده بود امام علی (ع) بعد از همراهی با پیامبر در نبردهای بسیار، در محراب به شهادت برسد. شهید صیاد بارها مجروح شد و نزدیک به ۵۰ ترکش در بدنش بود که آنها را با خود برد.

خداوند هر کسی را به اندازه لیاقتش پاداش می دهد؛ لیاقت صیاد، شهادت و مظلومیتش بود.

خاطره یک بدهکاری

در ارتباط صیاد با مجموعه زیردستانش، مهری وجود داشت که همیشگی بود. چه زمانی که فرمانده گروهان بود، چه بعدها که فرمانده نیروی زمینی را برعهده داشت؛ همه تلاشش بر ایجاد رابطه دوستانه با همکاران و زیردستان بود. در قرارگاه ها روال این بود که در شبانه روز یک وعده را فرماندهان، افسران، درجه داران و سربازان در کنار هم بنشینند و غذا بخورند. در این همنشینی ها می دیدم که ارتباط ایشان بسیار ساده بوده و دفتر ایشان نیز همیشه پذیرای همه بود. خاطره ای دارم از همین پذیرا بودن ایشان؛ یک سال بعد از شهادت ایشان بود که با لباس نظامی، پیش از طلوع آفتاب به مزارشان رفتم. مردی را دیدم که سنگ قبر شهید صیاد را با گلاب می شست و اشک می ریخت. نگاهی به لباسم کرد و پرسید ارتباطی با شهید صیاد شیرازی دارم، جواب دادم که از همرزمان ایشان هستم. او تعریف کرد که یک بسیجی است که از یزد برای زیارت قبر صیاد شیرازی آمده است. او تعریف کرد که در سال ۱۳۶۲ یک بسیجی ساده بوده و در پایگاه امیدیه یک بار و از دور شهید صیاد شیرازی را به همراه عده ای در حال پیاده شدن از یک بالگرد دیده است. بعدها دیگر او را ندیده تا زمانی که جنگ به پایان رسیده است. این مرد یزدی راننده اتوبوس بسیج شده و حوالی سال ۱۳۷۰ در حال رساندن فرماندهان سپاه یزد را از راه طبس به مشهد مقدس بوده که در بر اثر لغزندگی جاده، اتوبوس چپ می کند. کسی آسیب نمی بیند، ولی این مرد به عنوان راننده یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان جریمه می شود، در حالی که حقوق ماهانه اش در آن زمان ۳۵ هزار تومان بوده است. او که هر دری می زند، نمی تواند این رقم را پرداخت کند؛ یکی به او می گوید به دیدن صیاد شیرازی برو که آن زمان جانشین فرمانده ستادکل نیروهای مسلح بوده، مرد یزدی بدون تعیین وقت و بی خبر از دژبانی ستاد، با دفتر صیادشیرازی تماس می گیرد، سرهنگ نعمت الهی که این روزها سرتیپ۲ است، رئیس دفتر ایشان بوده و مرد یزدی را به دیدار صیادشیرازی راهنمایی کرده است. قبل از هر حرفی، صیاد شیرازی یک بن غذا به مرد یزدی می دهد و او را می فرستد که نهارش را بخورد و نمازش را بخواند. بعد از نهار و نماز، دوباره بدون وقت قبلی او را به دیدار می پذیرد و بعد از شنیدن ماجرای مرد یزدی، خطاب به سردار سرتیپ شمشیری رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران می نویسد که این برادر ما مشکلی دارد، اگر آبرویی داریم، نزد شما گرو می گذاریم که آن را حل کنید.

مرد یزدی نامه را به سرتیپ شمشیری می رساند و او هم نامه را به روی چشمانش گذاشته و می گوید مشکلت حل شد. حالا این مرد یزدی داشت اشک می ریخت و دست روی سنگ قبر شهید صیادشیرازی می کشید که آخر من که بودم و چه کرده بودم که شهید صیاد شیرازی آبرویش را برایم گرو گذاشت!

آقایان مسوولان با مراجعه کنندگان باید همین طور رفتار کنند. اگر به زندگی شهید قاسم سلیمانی نگاه کنید، همین را می بینید؛ مثل وقتی که مادر شهیدی به ایشان نامه نوشت و شهید سلیمانی به دیدار آن مادر شهید رفت. گرفتاری امروز ما این است که خودمان را طلبکار انقلاب اسلامی می دانیم، در حالی که کسانی چون صیاد شیرازی و قاسم سلیمانی خودشان را بدهکار انقلاب می دانستند.

مثل صیاد باشید

برایم تعریف کرده اند که جمعی در شهریور سال ۱۳۶۰ به دیدار حضرت آیت الله دستغیب می روند. نماز را می خوانند و از ایشان می خواهند که نصیحت شان کند. حضرت آیت الله نگاهی به جمع می کند و چیزی نمی گوید. دوباره از ایشان می خواهند و باز هم چیزی نمی گوید. این بار اصرار می کنند و شهید صیاد شیرازی که همراه ایشان بوده، خطاب به آیت الله دستغیب با التماس می گوید: ما مدیون انقلاب هستیم، خودمان را بدهکار انقلاب می دانیم، ما بدهکار به امام و نظام هستیم. آمده ایم ما را نصحیت کنید. چیزی بگویید!

آیت الله دستغیب با صدای بلند می گوید که شما خودتان، خودتان را نصحیت کرده اید. تا زمانی که خود را بدهکار و مدیون انقلاب می دانید، رستگار هستید. درست زمانی که احساس طلبکاری کردید، در خسران خواهید بود. این بهترین نصیحت است که خودتان به آن عمل کرده اید.

این دو مرد هر دو از بزرگان بودند و هر دو دلپاک که می دانیم هر دو به شهادت رسیدند؛ هر کدام به شکلی که در شان و جایگاه شان بود.

مرد کتاب و درس

شهید صیادشیرازی خودش را برای خدا خالص کرد و خدا به کلامش نفوذ داد. چون برای خدا کار می کرد برایش اهمیتی نداشت که با سپاهی سر و کار دارد یا ارتشی یا حتی یکی از مردم عادی.

از این دست مطالب درباره صیادشیرازی بسیار است و به همین دلیل به صورت خودجوش و بدون سفارش، تا امروز حدود ۵۰ کتاب درباره ایشان نوشته اند و می دانم که تعداد این آثار به صد هم خواهد رسید. زندگی شهید صیاد شیرازی آنقدر ابعاد مختلف دارد که این ادعا اصلا عجیب نیست. ایشان همیشه و برای همه چیز برنامه داشت. دوستانش در دوران دانشجویی تایید می کنند که او از همان زمان اهل برنامه ریزی بوده و مثلا وقتی برای خواندن نماز شب بیدار می شد، برای تمام روزش برنامه ریزی می کرد و شب به وقت خوابیدن محاسبه می کرد که کدام کارش را انجام داده و کدام یکی مانده برای روزهای بعد.

من خودم شاهد بودم که در طول پروازها، در حال مطالعه بود؛ یا قرآن می خواند یا کتاب های تخصصی حوزه خودش را. نکته مهم تر این بود که آنچه می آموخت را عمل می کرد. یکی از دوستانش تعریف می کند یک بار وقتی داشتند از جبهه بر می گشتند، قرار شد بروند دیدن آیت الله بها ءالدینی، اما صیاد شیرازی مخالفت کرد. چون از دفعه قبل که نزد آیت الله رفته بودند هنوز آموخته هایش را به عمل نیاورده بود و چون به درسش عمل نکرده بود، حاضر نشد به دیدن آیت الله برود.

صیاد به اندازه عمر و موقعیتی که داشت و به اندازه تلاشش موفق بود و شاید یکی از نادرترین فرماندهانی است که در مدتی کوتاه به فرماندهی نیرو رسید، آن هم در حالی که درجه اش سرگرد بود. من ندیدم و نشنیدم که فرمانده نیروی زمینی کشوری، آن هم در زمان جنگ، در میدان جنگ انتخاب شود. جوانی با آن سن و سال و با آن میزان سابقه خدمت، برای اداره جنگ انتخاب شد و جنگ را به بهترین نحو اداره کرد و دشمنان را به بیرون راند. به همین دلیل بود که صدام برای شهادت او جایزه گذاشت.

روحش شاد.

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده