شهدای فاوا-23
شهید رضا توکلی ولادت: 38/10/21 شهادت: 07/06/1364 شهید رضا توکلی، فرزند محمد علی در سال ۱۳۳۸ در شهرستان ساری قدم به عرصه گیتی نهاد.

وی پس از سپری کردن دوران کودکی، در سن هفت سالگی راهی مدرسه شد و مدت نه سال به تحصیل علم و دانش پرداخت.

او فردی مؤمن بود و همیشه به پدر و مادرش احترام می­گذاشت و در ادای نماز و تلاوت قرآن مجید جدیت کامل داشت. در زمان انقلاب نیز در کنار سایر دوستانش به تظاهرات و پخش اعلامیه می­پرداخت.

رضا در سال ۱۳۵۸ به خدمت مقدس سربازی اعزام گردید و پس از پایان خدمت در سال ۱۳۶۲ به دلیل علاقه­ی خاصی که به ارتش داشت در ارتش جمهوری اسلامی ایران ثبت نام کرد و دوره­ی آموزشی درجه­داری را در تاریخ 63/7/16 در تهران با موفقیت به پایان رساند. پس از آن به مركز آموزش مخابرات و الکترونیک نزاجا معرفی گردید و دوره­ی آموزشگاه مخابرات را از تاریخ 63/7/22 تا تاریخ 63/8/19 با موفقیت به پایان رسانید و سپس در لشکر۵۴ ارومیه، گردان۱۰۳ گروهان یکم قسمت مخابرات در سردشت به خدمت مشغول شد. سر انجام این شهید عالی قدر در تاریخ 64/6/7 دعوت معبودش را لبیک گفت و به شهادت رسید.

 

شهید حسن تیموری    

ولادت: 37/1/2

شهادت: 67/1/29

شهید حسن تیموری، فرزند غلام در دومین روز از فصل بهار سال 1337 در شهرستان مشهد به دنیا آمد.

او حدود دوازده سال در ده زندگی کرد و پس از پایان کلاس ششم ابتدایی، از ده به شهر نقل مکان کرد. روزها به کار و شب ها را به درس خواندن مشغول بود و توانست در عرض یک سال و نیم، سه سال تحصیلی را تمام کند. سپس به دلیل علاقه­ای که به ارتش داشت به خواست خداوند وارد نیروی دریایی ارتش در بندر امام خمینی شد.

حسن دو سال را در بندر امام گذراند و سپس به بندرعباس منتقل شد و حدود پانزده سال به کشورش خدمت کرد. سرانجام این شهید بزرگوار در تاریخ 67/1/29 در آبهای خلیج فارس، به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

وصیت نامه

خودتان با دیده­ی بصیرت به این جهان فناشدنی بنگرید و زندگی را برای هر دو دنیا شاد و کام روا کنید. امیدوارم کاری نکنید که مشکلات ظاهری دنیا گریبان گیرتان شود که در آخرت باید جواب­گوی همین مشکلات نیز باشید. خلاصه اگر با دیده­ی بصیرت و با چشم و گوش باز به مشکلات نگریستید، خوشبخت دنیا و آخرت خواهید شد و هیج چیز خوشبختی­تان را تضمین نمی کند مگر با دیده­ی بصیرت به دنیا نگریست.

البته چند جمله­ای برای روشن شدن موضوع در ذیل عرض می نمایم:

فرزندان عزیز و همسر مهربانم! خداوند همه را به تفکر و تعقل دعوت نمود و پس ان شاء الله شما نیز با کمال دقت، این دعوت حق را لبیک بگویید و با تفکر راهتان را انتخاب کنید. در تمام امورات دنیا و آخرت با اندیشه­ی فراوان و دقت وافر انتخاب کنید که ان شاء الله چنان چه با فکر و تأمل انتخاب کردید به سادگی از دست نخواهید داد و خوشا به سعادت مسلمانانی که با فکر و تأمل انتخاب می­کنند و اجازه نمی­دهند که لحظه­ای شیطان که لعنت خداوند بر او باد گولشان بزند که خوشبخت دنیا و آخرت همین گروهی هستند که گول شیطان را نخورده، بلکه صراط مستقیم را انتخاب نموده­اند.

فرزندانم! آزاده باشید، ظالم نباشید، مظلوم نیز نباشید، راستگو و درستکار باشید، اصراف کننده نباشید، یار مظلوم و دشمن ظالم باشید، حقایق را تا سر حد جانفشانی تا به آن حد که جان مسلمانی در خطر نباشد ابراز نمایید و تابع قوانین الهی که همانا در قرآن کریم آمده، باشید. در زندگی برنامه و نظم و ترتیب داشته باشید. از قبیل مطالعه، ورزش، تفریح و سواد آموزی و افراط نکنید در هیچ موردی.

ان شاء الله هر چه زودتر بلکه در همین ساعت و همین دقیقه و همین ثانیه و همین لحظه، صاحب اصلی ولایت، حضرت مهدی (عجل الله فرجه) ظهور نماید که با ظهورش، تمام مشکلات مستضعفین حل خواهد شد. بدهکاری و طلبکاریها در تقویم همان سال درج می باشد.

هفدهم مرداد ماه ۱۳۶۴ مطابق با بیستم ذی القعده ۱۴۰۵

انتهای مطلب

منبع: مجموعه آثار شهدای فاوا (مخابرات) ارتش جمهوری اسلامی ایران ؛ پایگاه اطلاع رسانی شهدای ارتش،1395 ، انتشارات سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس جمهوری اسلامی ، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده