اسکورت-40
- عوض این حرفا به کاپیتان بگو سرعت ۱۲ گره دریایی، سبقت ممنوع. - اونو که حتماً میگم. به لنگرگاه میرسند و ساعتی بعد در تاریکی شب، همه روی کشتیها مستقر میشوند.

روی کشتی حامل گندم ایران اعتقاد»، اولادی با کاپیتان کشتی گفتگو می‌کند و درمی‌یابد که خدمه‌ی کشتی، همه هندی‌اند. پیش از صحبت با کارکنان غیرنظامی به سوی هم‌رزمان نیروی دریایی می‌رود تا دستورات اجرایی را به آنها ابلاغ کند. ابتدا به سراغ توپچی می‌رود. .

فردا، روز طولانی و سختی داریم. تا ساعت ۶ صبح خوب استراحت کنین. موقع تیراندازی احساساتی نشین. کاملاً دقت کنین، توی منطقه هواپیماهای خودی‌ام توی ارتفاع پایین پرواز میکنن. قبل از تیراندازی حتماً هواپیما رو شناسایی کنین. مفهومه؟

– بله قربان.

– سؤالی هست؟

– خیر قربان.

– سمت تیراندازی شما اینوره. هواپیماها از سمت شرق میان که شما برای تیراندازی دید کافی نداشته باشین. این یادتون باشه.

از آنها جدا می‌شود و پیش از رفتن به سوی کاپیتان، به درجه‌دار مخابرات نیز توصیه می‌کند که در اجرای دستورالعمل‌ها دقت لازم را داشته باشد. آنگاه در نیمه‌شب به سراغ کاپیتان می‌رود.

– سرعت ما برابر دستور باید ۱۲ گره باشد. ساعت ۴ صبح لنگر بکشین. ساعت ۶ صبح منو بیدار کنین.

– خیالتون راحت باشه. به موقع لنگر می‌کشیم.

– متشکرم. شب بخیر.

ساعت ۵ صبح، در بستر چشم می‌گشاید. مایل نیست زودتر از ساعت ۶ به پل فرماندهی برود. نیم ساعتی خودش را مشغول می‌کند، اما بیش از آن طاقت نمی‌آورد. . خدایا به امید خودت. کمکم کن از این مأموریت سربلند بیرون بیام.

وارد پل فرماندهی می‌شود و کاپیتان با لبخند از او استقبال می‌کند.

– سلام کاپیتان صبح بخیر.

– سلام. صبح شمام بخیر..

به آرامی به سمت رادار می‌رود و وضعیت کشتی ایران اعتقاد» را نسبت به کشتی‌های دیگر می‌سنجد. ناگهان ابرو در هم می‌کشد و با دقت بیشتری نگاه می‌کند.

– کاپیتان! مگه به موقع لنگر نکشیدین؟

– چرا رأس ساعت ۴.

– طبق برنامه ما الآن باید کشتی دوم یا سوم باشیم. ولی

تقریباً همه از ما جلوترن.

– آخه سرعت ما کمتر از ۱۲ گره س.

– چرا؟

– بیشتر از این نمیره؟

– سرعت چقدره؟

– بین ۸ تا ۹ گره. با هوشیاری درمی‌یابد که به هر دلیل کاپیتان قبل از حرکت، از اعلام سرعت واقعی کشتی خودداری کرده است. با توجه به وضعیت جنگی منطقه، بسیاری از کشتی‌های کهنه، خود را به گونه‌ای آرایش می‌کنند که فرسودگی آنها دیده نشود. به این ترتیب در صورت آسیب دیدن، می‌توانند در ازای قیمت پایین کشتی از بیمه خسارت کامل یک کشتی جدید را دریافت کنند.

دریا آرام است و کشتی به آرامی پیش می‌رود. در دوردست، شبح کشتی‌های غرق‌شده و کمی دورتر سکوها به خوبی دیده می‌شوند.

 

 

 

منبع : اسکورت؛ اخلاقی، علیرضا، 1393، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده