شهدای فاوا-6
شهید فرزین آقاجعفری ولادت: 38/2/10 شهادت: 67/1/29 شهید فرزین آقا جعفری، فرزند تیمور در تاریخ 38/2/10 در شهر تهران دیده به جهان گشود.

وی پس از طی دوران طفولیت، قدم به سنگر علم و دانش نهاد و تحصیلاتش را تا اخذ مدرک دیپلم ادامه داد و سپس به استخدام نیروی دریایی ارتش در آمد.

او در طول خدمتش در سال ۱۳۵۶ در رشته­ی زبان انگلیسی و مدیریت بیمه در دانشگاه تهران پذیرفته شد و مدرک کارشناسی گرفت و جهت ادامه­ی تحصیل، از طرف نیروی دریایی ارتش به انگلستان اعزام و موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته ی برق و الکترونیک گردید.

فرزین در بازگشت به میهن و در سال ۱۳۶۰ به عنوان مهندس تکنسین ناو در پایگاه یکم نداجا در هرمزگان مشغول به خدمت شد و در طول دوران جنگ تحمیلی در منطقه­ی خلیج فارس همواره در نبردهای دریایی حضوری فعال داشت.

شهید افسری با دانش و متعهد بود که در سال ۱۳۶۶ یک پروژه اختراع علمی را در حوزه ی تخصصی خود به ثبت رساند. سرانجام این شهید والامقام در تاریخ 67/1/29 و همزمان با روز ارتش، در درگیری با ناو آمریکایی در خلیج فارس به شهادت رسید.

 

شهید حشمت­الله اکبری

ولادت: 28/8/15

شهادت: 60/7/3

شهید حشمت الله اکبری در تاریخ 28/8/15 در یکی از روستای منطقه کربال از توابع شهرستان شیراز و در خانواده­ای روستایی متولد شد.

پنج سال از بهار زندگیش بیشتر نگذشته بود که به شیراز مهاجرت کردند و پس از طی دوران طفولیت، راهی مدرسه شد. مدتی بعد به دلیل مشکلاتی که بر سر راهش بود از ادامه­ی تحصیل بازماند و به حرفه­ی نقاشی ساختمان مشغول شد و بعد از شش سال تلاش در این عرصه، به استخدام ارتش درآمد.

او با گذراندن امتحانات کتبی، شفاهی و بدنی به مدت چهار ماه در مرکز پیاده، دوران آموزشی خود را طی نمود و پس از طی دوره­های تخصصی و دوره­ی مخابرات، خدمت خود را در ارتش آغاز نمود.

حشمت­الله در انجام وظایفش بسیار کوشا و وظیفه­شناس بود و در کارش دقت و حساسیت چشم­گیری داشت. او در تیپ۵۵ هوابرد به خدمت مشغول بود و در مدت ۱۵ سال خدمتش، ۹ سال را چترباز عادی و۶ سال را سقوط آزاد کار می­کرد.

مدت ۱۲ سال از خدمت وی در ارتش می­گذشت که تظاهرات میلیونی مردم علیه رژیم شاه شکل گرفت. رژیم طاغوت غافل از رادمردان و آزادگانی که در ارتش مشغول به خدمت بودند، سعی در مقابله­ی ارتش با مردم را داشت؛ اما این خیالی بیش نبود.  شهید در راهپیمایی ها با لباس شخصی به جمع تظاهرکنندگان می پیوست و در تاریخ ۲۱ و ۲۲ بهمن و در اوج مبارزات امت عليه رژیم به خانه­ها مراجعه و تقاضای دارو و کمک­های اولیه می­کرد و در حمل مجروحین نیز فعالیت داشت.

خوشرویی یکی از خصوصیات اخلاقی او بود و بسیاری از مسائل را با طنز عنوان می­کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، وی به مدت دو ماه به کردستان و منطقه­ی پاوه اعزام گردید و پس از مدتی برای بار دوم به کردستان اعزام و مشغول نبرد گردید. بعد از یک ماه ماموریت به بندرعباس منتقل شد و سپس به علت علاقه­ای که به مناطق عملیاتی جنوب کشور داشت راهی جبهه­ی دهلاویه شد. سرانجام این شهید والامقام در تاریخ 60/7/3 در منطقه­ی عملیاتی دهلاویه به آرزوی دیرینه­اش که شهادت بود رسید و به خیل شهدای هشت سال دفاع مقدس پیوست.

پیکر پاک این شهید عزیز در گلستان دارالرحمه­ی شیراز مدفون گردید.

 

منبع: مجموعه آثار شهدای فاوا (مخابرات) ارتش جمهوری اسلامی ایران ؛ پایگاه اطلاع رسانی شهدای ارتش،1395 ، انتشارات سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس جمهوری اسلامی ، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده