شهدای فاوا-1
مقام معظم رهبری (مد ظله­العالی): «امروز زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست». تاریخ بشر همواره شاهد رشادتها، پایمردیها و فداکاری­های مردمانی بوده که برای حفظ کیان، وطن و مقدسات خود از هیچ کوششی دریغ ننموده، ننگ و ذلت را پذیرا نشده و از بوته این آزمایش سخت سربلند بیرون آمده­اند.

مردم شجاع، اصیل، با غیرت و متعصب سرزمین کهن ایران در همه زمان‌ها در مقابل مهاجمین ایستادگی نموده و گذشته افتخارآمیزی را به یادگار گذاشته‌اند که بررسی تاریخ کشور عزیزمان گوشه‌هایی از این صفحات پرارزش را برای ما رقم می‌زند.

با ظهور و ترویج دین مبین اسلام، غیرت و تعصب ایرانی با اعتقادات مذهبی ممزوج شده و شاکله فرهنگی غنی، متمدن و مترقی را در این کشور بنا نهاد. پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ پرافتخار میهن عزیزمان ایران، باورهای قلبی مردم باایمان را به منصه ظهور گذاشته، اعتقادات مذهبی و فکری را عینیت عملی بخشیده و تبلوری از اسلام ناب محمدی گیاه را به جهانیان عرضه داشت.

دشمنان قسم‌خورده انقلاب که این پیروزی را تهدیدی برای مطامع پلید خود و جبهه‌ای در مقابل استثمار مردم مظلوم جهان می‌دانستند، با تحریک دشمن بعثی، جنگ تحمیلی علیه کشورمان را پایه‌گذاری نموده و بدین‌صورت دوران هشت‌ساله دفاع مقدس در مقابل تجاوز دشمن تا بن دندان مسلح آغاز گردید. در این دوره هشت‌ساله که سرشار از فداکاری، جان‌فشانی و ایثار اقشار مختلف مردم کشورمان بود، ارتش جمهوری اسلامی ایران همگام با سایر مردم عزیز، بنا به وظیفه ذاتی در دفاع از کیان و مقدسات، به میدان مبارزه و رزم قدم گذاشته و ضمن تقدیر زیادی شهید، جانباز و آزاده، رسالت خود را به نحو احسن ایفا نمود.

کارکنان حوزه مخابرات (فاوا) نیز در دوران دفاع مقدس همواره در کنار فرماندهان و رزمندگان در جبهه‌های نبرد حق بر باطل حضوری فعال داشته و وظیفه سازمانی خود یعنی برقراری ارتباط بین یگان‌ها و نیروها را انجام و به تعبیر امام راحل عظیم‌الشان به منزله سلسله اعصاب ارتش انجام‌وظیفه نموده و در این راه تعدادی شهید، جانباز و آزاده به کشور عزیز اسلامی‌مان تقدیم کردند.

توسل و عنایت به آیه شریفه «من المؤمنين رجال صدقوا ما عاهدوالله عليهم فمنهم من قضى نحبه ومنهم من ينتظر وما بدلوا تبديلا» ما را بر آن می‌دارد که به پاسداشت قدردانی از این‌همه ایثار و فداکاری، مجموعه آثار این عزیزان را به‌عنوان چراغ راه آیندگان به جامعه تقدیم و از این خرمن پرفیض و برکت خوشه‌ای برچینیم. بدین منظور کتاب حاضر در 2 جلد شرح زندگی‌نامه، وصیت‌نامه، خاطرات و سایر اطلاعات موجود از شهدای مخابرات (فاوا) ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس تقدیم خوانندگان عزیز می‌گردد. امید است که با این اقدام توانسته باشیم سهمی هرچند اندک در گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز که ولی‌نعمتان واقعی ما هستند، ادا کنیم.

در پایان از زحمات دست‌اندرکاران و مسئولین پایگاه اطلاع‌رسانی شهدای ارتش، همکاری تمامی کارکنان محترم ارتش جمهوری اسلامی ایران که در مراحل مختلف جمع‌آوری، تهیه و چاپ این اثر ما را یاری نموده و همچنین حمایت‌های بی‌دریغ مادی و معنوی همه مسئولین بزرگوار به‌ویژه امیرسرتیپ دکتر محمدحسین دادرس، معاون محترم هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی می‌گردد.

معاون فاوا ارتش جمهوری اسلامی ایران

سرتیپ ۲ ستاد ناصر مختار زاده

 

 

شهید حسن ابراهیم‌زاده شهری

ولادت: 04/01/1333

شهادت: 06/08/1365

شهید حسن ابراهیم‌زاده شهری در چهارمین روز از فصل بهار سال ۱۳۳۳ در شهر گناباد قدم به عرصه‌ی گیتی نهاد.

او کودکی بیش نبود که به همراه خانواده به تهران نقل‌مکان کردند و پس از سپری کردن دوران شیرین کودکی، به مدرسه رفت و تحصیلات خود را تا پایان مقطع دبیرستان ادامه داد و سپس در ستاد نیروی هوایی و در رشته‌ی الکترونیک به ادامه‌ی تحصیل پرداخت.

در دوران انقلاب به دلیل مخالفت با رژیم شاه و نافرمانی از فرماندهان ارتش بارها به‌جای رفتن به مرخصی، به بازداشتگاه‌های دانشکده فرستاده می‌شد؛ اما او همچنان به ناسازگاری و نافرمانی خود علیه رژیم منحوس پهلوی ادامه می‌داد.

زمانی که همافران بیداردل و مسلمان به‌عنوان اولین قشر نظامی، فرامین امام خمینی را لبیک گفتند و برای پیروزی انقلاب اسلامی به مردم انقلابی پیوستند و برای وحدت همه‌ی اقشار تلاش می‌کردند، او نیز به‌فرمان امام از دانشکده‌ی نیروی هوایی خارج شد و در مقابله با گارد شاهنشاهی، دوشادوش سایر همافران به مبارزه پرداخت. همچنین در راهپیمایی تاسوعا و عاشورای همان سال و پخش اعلامیه‌های امام نیز فعالیت داشت و در راهپیمایی هفده شهریور نیز حاضر بود.

حسن پس از پیروزی انقلاب به سنت حسنه‌ی ازدواج عمل نمود و تشکیل خانواده داد. او در دوران بعد از پیروزی انقلاب از طرف نیروی هوایی به ایلام اعزام شد؛ اما در راه بازگشت دچار مسمومیت و بیماری شدید گردید که با تلاش پزشکان بهبود یافت.

شهید در بسیاری از مأموریت‌های حساس و محرمانه حضور فعالی داشت و در اکثر این مأموریت‌ها به‌صورت داوطلبانه اعزام می‌شد. سرانجام این شهید گران‌قدر در تاریخ 06/08/1365 هنگامی‌که برای نصب و عملیاتی نمودن دستگاه‌های ارتباط به جبهه‌ی کلاشین پیرانشهر اعزام شده بود، براثر بمباران هوایی دشمن بعثی، مجروح گردید و پس انتقال به بیمارستان و مثمر ثمر واقع نشدن معالجات به فیض علی شهادت نائل گردید.

مزار پاک این شهید عزیز در بهشت زهرای شهر تهران، میعادگاه عاشقان و دلباختگان است.

وصیت‌نامه

گواهی می‌دهم که خدایی جز خدای قادر متعال نیست و گواهی می‌دهم که محمد صلی‌الله علیه‌ واله فرستنده‌ی خداست و گواهی می‌دهم که علی علیه‌السلام جانشین پیامبر صلی‌الله علیه و ولی خداست.

بار دیگر سعادتی بزرگ نصیبم گشته و عازم کارزار با دشمنان خدا هستم و با اشتیاقی وصف‌ناشدنی و با آمادگی کامل قدم در این راه می‌گذارم و این چند خط را برای کلیه‌ی بستگانم می‌نویسم.

پدر، مادر، خواهران، برادران، همسرم، فرزندانم، اقوام و دوستان! همیشه خود را مدیون خداوند متعال بدانید. در این انقلاب تابه‌حال بارها شده مورد امتحان قرارگرفته‌ایم. نتیجه امتحانات در سرای آخرت مشخص می‌شود که ما باید برای جواب دادن به شهیدان از آدم تا خاتم و از خاتم تا قیامت آماده‌باشیم.

انشاء الله که من روسیاه نیز بتوانم از این امتحان با سربلندی بیرون بیایم و تنها آروزیم همین است و بس.

برای سلامتی امام زمان (عجل الله فرجه) و نائب برحقش دعا کنید. برادران جانباز و خانواده‌های شهدا که نور چشم ما هستند را فراموش نکنید.

اگر به شهادت رسیدم مرا در بهشت‌زهرا به خاک بسپارید.

 

منبع: مجموعه آثار شهدای فاوا (مخابرات) ارتش جمهوری اسلامی ایران ؛ پایگاه اطلاع رسانی شهدای ارتش،1395 ، انتشارات سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس جمهوری اسلامی ، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده