ارتباط با پایگاه هوایی برقرار است و «افسر خلبان رابط» دستور فرمانده را ابلاغ میکند. - پشتیبانی هوایی برای انهدام هدفهای سطحی، تکرار میکنم. پشتیبانی هوایی. کار بالا میگیرد و هواپیماهای دشمن از سمت «ام­القصر» به پیکان نزدیک میشوند و پست فرماندهی، در حال کسب اطلاع از هدفهای سطحی است.

– جواب دریافت نشد. تکرار می‌کنم. آخرین نقطه‌ی هدف C کجاست؟ اعلام کنید.

– فعلاً دقت نداریم.

– در جریان باشین «ناوچه‌ی جوشن»، چند دقیقه‌ی دیگه به طرف منطقه‌ی رزم حرکت می‌کنه.

– به «جوشن» دستور بدین توی بویه‌ی شط العرب بمونه. نزدیک نشه. با شناور و پرنده‌ی دشمن درگیریم.

افسران پست فرماندهی، موقعیت را به خوبی درک می‌کنن.

– جناب فرمانده! درگیری شدیده.

– احتمالاً می‌خوان سرگرم کنن. دشمن منتظر نیروی پشتیبانی‌یه.

– جناب فرمانده! تأکید می‌کنن، جوشن در محل خودش بمونه.

– بسیار خوب. ابلاغ بشه.

– تقاضای هواپیما دارم جهت پشتیبانی و پوشش برای فرار تاکتیکی.

– جواب مثبته و اقدام بشه.

درگیری در منطفه به نقطه اوج رسیده است. هواپیماهای دشمن به پیکان حمله‌ور می‌شوند. یکی از هواپیماها با اصابت موشک سرنگون شده و دو فروند دیگر با پشتیبانی هم، پیکان را تهدید می‌کنند. فرمان آشکار است اما گویا فرماندهی پیکان (ناخدا همتی) درگیری دارد.

– چرا برای عقب‌نشینی اقدام نمی‌کنین؟ عقب‌نشینی تاکتیکی با پوشش کامل. شنیدین؟

– از جامون تکون نمی‌خوریم. بچه‌ها حاضر به ترک صحنه نیستن. با هر ۵ هدف درگیر میشیم.

– هدف‌ها رو شناسایی کردین؟

– سه ناوچه‌ی «اوزا» شناسایی شدن. تأکید می‌کنم جوشن حرکت نکنه.

ساعت 08:41 هواپیماها از پایگاه هوایی بوشهر به پرواز درآمده‌اند و اینک در کنترل عملیاتی ناوچه پیکان قرار دارند. شناورهای دشمن، یکی پس از دیگری منهدم می‌شوند و پیکان به اسکله‌ی «البکر» پهلو می‌گیرد. تکاوران پس از پاک‌سازی سکو، در ناوچه مستقر می‌شوند و «پیکان» با سربلندی به سمت چاه‌های «نوروز» حرکت می‌کند. دريا و آسمان منطقه از هواپیماها و شناورهای دشمن پاک شده و همه چیز حاکی از به ثمر رسیدن عملیات مروارید و تسلط کامل نیروهای خودی بر خلیج‌فارس است. وضعیت عادی اعلام شده و آخرین پیام بین پست فرماندهی و ناوچه‌ی پیکان رد و بدل می‌شود.

– ضمن عرض تبریک، یک پیام «آنی» ارسال می‌شود. توجه داشته باشید که این پیام دقیقه اجرا شود. ETA زمان رسیدن به مقصد را دقیقه محاسبه کنید و نکات پیام ارسالی را به مورد اجرا بگذارید.

ETA ساعت 17:30 انشاء الله.

 

*****

 

جنب‌وجوش برای استقبال ادامه دارد. گروهی که ساعت 14:00 روز گذشته عملیات مروارید را آغاز کردند، قرار است ساعت 17:30 هفتم آبان پای به خشکی بگذارند. مقامات عالی لشکری و کشوری در بوشهر گرد خواهند آمد تا به قهرمانان بگویند و با اعطای ارشدیت، تلاش بی‌مانند آنها را پاداش بدهند.

افسران مستقر در پست فرماندهی، با همه‌ی خستگی در محل مانده‌اند تا با رسیدن هم‌رزمانشان، پایان عملیات را با آنها جشن بگیرند. خوشحالی آنها زیاد به درازا نمی‌کشد. ساعت 12:50 با دریافت یک پیام از پیکان، همه چیز به هم می‌ریزد.

 

منبع : اسکورت؛ اخلاقی، علیرضا، 1393، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده