- مطلع باشین، سمت شمالی سکو هنوز پاکسازی نشده. در صورت نزدیک شدن واحد دشمن، درگیر بشین. - پیام دریافت شد. - با نفرات سکو تماس بگیرین. در صورت لزوم آتش پشتیبانی رو تأمین کنین. - مفهومه. تماس برقرار شد. میریم به طرف هدف.

تعداد نفرات حاضر در پست فرماندهی بیشتر از معمول است. آنها که شیفت خدمتی‌شان تمام شده، حاضر به ترک محل نیستند. در ساعت ۲۰ : ۲۰ ، ناوچه‌ی پیکان اعلام موقعیت می‌کند.

– طبق دستور به اسکله پهلو گرفتیم و آماده‌ی تحویل و تحولیم.

– اسرا رو تحویل بگیرین و به پشتیبانی ادامه بدین.

– پیام دریافت شد. تمام.

با آن‌که چند مورد پیش بینی شده، اجرای مأموریت را به تأخیر مواجه کرده، اما کارها به خوبی پیش می‌رود و عملیات با موفقیت ادامه دارد. چند دقیقه آرامش بر پست فرماندهی حاکم می‌شود و افسران فرصت استراحت پیدا می‌کنند، اما آرامش، چندان به درازا نمی‌کشد. «پیکان» با دو شناور دشمن درگیر شده است.

– هدف A و B دارن دور میشن، برمی‌گردیم به موقعیت قبلی.

– شنیدم. برگشت به موقعیت قبلی.

چند دقیقه انتظار به اندازه چند ساعت به نظر می‌رسد، تا آن‌که درگیری در دریا از سر گرفته می‌شود.

– هدف‌ها برگشتن. درگیر میشیم.

– در تماس باشین.

– هدف B منفجر شد. به سمت ساحل دشمن میره.

– هدف A کجاست؟

– از درگیری منصرف شده. به هدف B نزدیک میشیم. به گل نشسته.

– نفرات یگان منهدم شده رو جمع‌آوری کنین.

– هدف A هنوز روی رادار هست. امکان غافلگیری وجود داره.

– به «البكر» مراجعت کنین و منتظر دستور باشین؟

– مفهومه. برمی‌گردیم.

افسران به رایزنی ادامه می‌دهد و خبر می‌رسد که ناوچه‌ی پیکان به «البکر» پهلو گرفته است. نتیجه‌ی رایزنی، پیامی است که ابلاغ می‌شود.

– «یدک‌کش» تا اطلاع ثانوی در سکوی «نوروز» باقی بمونه ناوچه‌ی «جوشن» با نفرات کمکی به دریا اعزام بشه. ناوچه‌ی «پیکان» با تشخیص فرمانده، با کمک نفرات مستقر روی سکوی البكر، دشمن رو پاک‌سازی کنه. بالگرد مستقر در سکوی «اردشیر» با تیم عملیات ویژه، ارتباط مخابراتی برقرار کنه. از ناوچه‌ی پیکان، سؤال بشه، برآورد برای موندن و ادامه‌ی کار، یا مراجعه چی‌یه؟

– پیام دریافتی از پیکان، نشان می‌دهد که این ناوچه قصد ماندن در سکو و ادامه‌ی مأموریت را دارد. شب طولانی به صبح نزدیک می‌شود و افسران با آن‌که خسته‌اند، پلک بر هم نمی‌گذارند.

هم‌زمان با طلوع آفتاب، پیکان در موقعیت خطرناکی قرار می‌گیرد. تماس‌ها نشان می‌دهد که شناور دشمن از سکوی «الاميه»، جدا شده و به «البکر» نزدیک می‌شود. پیکان از نزدیک شدن هدف C خبر می‌دهد که اینک به ۴ مایلی رسیده است. دستور فرماندهی نیروی رزمی درگیری با دشمن است.

– با هدف C درگیر بشین.

– یه هدف ناشنانس هم از سمت الامیه نزدیک میشه.

خیلی زود، درگیری بالا می‌گیرد و موشک‌ها رد و بدل می‌شود و پیروزی با پیکان است.

– هدف به شدت صدمه دیده و با سرعت کم در حال فراره. یه هدف سطحی دیگه مشاهده میشه. احتیاج به پشتیبانی هوایی داریم برای انهدام هدف‌های سطحی.

 

 

منبع : اسکورت؛ اخلاقی، علیرضا، 1393، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده