فصل چهارم: فاتحان دریا سقوط خرمشهر، وضعیت را به کلی دگرگون کرده است. دشمن برای جبران وعدهی عملی نشدهی فتح «سه روزه»ی این شهر قهرمان، فعالیت تبلیغاتی گستردهای را سازمان داده و با انتشار خبرهای دروغین، تلاش میکند برتری خود را حقنه کند. شایعهی نابودی «خارک» و قطع صادرات نفت ایران، اگرچه دروغ بودنش آشکار است، اما موضوعی نیست که بیپاسخ بماند.

در خلیج‌فارس، شناورهای تحت امر ناوتیپ هفتم، مستقر در پایگاه دریایی بوشهر، به فرماندهی نیروی رزمی ۴۲۱ و پشتیبانی مؤثر هوادریا و نیروی هوایی، عرصه را بر دشمن تنگ کرده‌اند، اما هدف‌های ثابت دریایی هنوز آسیب‌پذیرند و دشمن با آتش گشودن روی سکوهای نفتی و ایجاد ناامنی در شمال خلیج‌فارس، روحیه‌اش را حفظ کرده است. این ابهت دروغین باید بشکند. به همین مناسبت طرح‌های ویژه‌ای آماده شده که با اجرای موفق آنها، برتری نیروی دریایی ایران در خلیج‌فارس تثبیت خواهد شد.

عملیات «شهید صفری» نخستین عملیات ویژه نیروی دریایی، به انجام رسیده و سکوی «الامیه» بیش از دو هفته است که در آتش می‌سوزد. شناورهای دشمن در بندر «ام القصر» زندانی شده‌اند و دریا در تسلط ناوچه‌های موشک‌انداز ایرانی است. این وضعیت، پایدار نیست و دشمن برای بهره‌برداری نظامی دوباره از سکوهای آسیب‌دیده‌اش، آماده می‌شود. اینک زمان وارد کردن ضربه‌ی نهایی به دشمن خشمگینی است که می‌خواهد خود را از وضعیت ناهنجارش برهاند. در قرارگاه فرماندهی نیروی رزمی ۴۲۱ جلسه‌ی مهمی برقرار است. گزارش‌های تازه بررسی و تحلیل شده و افسران، در خصوص برنامه‌های آینده، رایزنی می‌کنند. در جایگاه فرمانده، «ناخدا مدنی نژاد» با دقت به توضیح «افسر عملیات» گوش می‌دهد.

– گشتی‌های ما امروز شاهد تحرک بیشتر دشمن بودن. اقدامات شنودی هم این تحرک رو تأیید می‌کنه. احتمال داره که دشمن نیروی بیشتری روی سکوها مستقر کنه.

ناخدا مدنی نژاد گزارش روی میزش را ورق می‌زند.

– طبق این گزارش، شناورهای دشمن تحرکی نداشتن. نه روی ناوچه‌های موشک‌انداز، نه روی بالگردها.

– عرض کردم، تحرک زیاد شده.

– عملیات گشت و شناسایی ادامه پیدا می کنه، گزارش تحرک لحظه به لحظه‌ی دشمنو میخوام. اگه «البكر» و «الاميه» فعال بشن به عنوان «سایت رادار» و «سکوی پرواز بالگرد» قابل استفاده‌اند.

– بله جناب ناخدا، ابلاغ شده.

– طرح عملیات رو بررسی کنیم.

«بهمن شفیقی» با نشان دادن نقاط روی نقشه، توضیح می‌دهد.

در حال حاضر، تحرک دشمن روی «البکر» بیشتره. این اسکو کمتر صدمه دیده، دسترسی دشمن‌ام بهش آسون‌تره. قبل از این‌که دشمن بتونه از سکوها به عنوان نقطه‌ی آفندی علیه واحدهای سطحی ما استفاده کنه، باید ضربه‌ی کاری رو وارد کنیم. ما می تونیم ارتباط دریایی و خطوط مواصلاتی دشمن رو به کلی قطع کنیم.

– جزئیات طرح چی‌یه؟

– به تیم عملیات ویژه، به وسیله‌ی بالگرد پیاده میشه روی البكر و با عملیات غافلگیرانه، سکو رو تسخیر می‌کنه، برای دیده‌بانی روی دهانه‌ی «خورعبداله».

– صدای بالگرد از ۵ کیلومتری شنیده میشه. غافلگیری یعنی چی؟

– در حال حاضر نیروی عمده‌ای روی سکو نیست. دشمن‌ام مطمئنه که ما قصد تسخیر سکوها رو نداریم.

– باید پیش‌بینی بشه.

– یکی از ناوچه‌ها، برای بمباران سکو، مأمور میشه.

– تجهیزات، مهمات، آذوقه!؟

– تجهیزات و مهمات با یدک‌کش منتقل میشه به سکو.

– پوشش هوایی؟…ادامه دارد.

 

منبع : اسکورت؛ اخلاقی، علیرضا، 1393، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده