عملیات پدافندی میمک
در منطقه مرزی استان ایلام و در منطقه ای مقابل تنگ های بینا و بیجار در کشور ایران،ارتفاع فسیل در شمال میمک قرار دارد این ارتفاعات در عملیات عاشورا در مورخه 25/7/1363 به تصرف رزمندگان اسلام درآمده بود.

با توجه به اینکه در دست داشتن این ارتفاعات برای نیروی مستقر روی آن میدان دید و تیر مناسبی را بر روی جهات مختلف و محورهای منطقه فراهم می آورد و باعث برتری نسبی نسبت به نیروهای مقابل می گردد. به همین دلیل در ساعت دو و پانزده دقیقه بیستم بهمن ماه 1363 نیروهای عراقی با طرح ریزی قبلی حمله خود را به منظور بازپس گرفتن این ارتفاع آغاز نمودند و به نظر می رسید که قصد دارند با استفاده از موفقیت احتمالی خود زمینه را برای عملیات آفندی بعدی فراهم نموده و راهی برای پیروزی های خود باز نمایند. رزمندگان گردان 199 پیاده از تیپ 40 سراب تحت امر تیپ سوم لشکر 81 زرهی کرمانشاه از ارتش ایران در مقابل دو گروهان کماندویی عراقی ایستادگی کردند این عملیات مدت 4 روز به طول انجامید.
نتیجه :
–    نیروهای عراقی با اجرای آتش سنگین توپخانه به سمت مواضع خودی پیشروی نموده ابتداء سنگرهای کمین و سپس قسمتی از یال ارتفاع 305 و 325 را اشغال نمودند ولی با اجرای پاتک خودی مواضع اشغال شده تخلیه و عراقی ها مجبور به عقب نشینی شدند.
–    60 نفر عراقی در این ارتفاعات کشته و زخمی شدند.
–    سه انبار مهمات و چندین سنگر اجتماعی و انفرادی و تعدادی سلاحهای سنگین و سبک منهدم شد.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

سازمان ایثارگران ارتش

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده