عملیات آفندی والفجر 8 – 1364/11/21 – انتشار مجدد
منطقه عملیاتی جنوب در مسیر جاده آبادان به اروندکنار در ساحل شرقی و غربی رودخانه اروند رود از ابتدای جنگ تقریباً مسکوت مانده و تنها آتش های پراکنده از دو طرف در آن اجراء می گردید.

عدم موفقیت کامل در منطقه شرق دجله برای دست یابی به محورهای منتهی به بصره و تهدید و تصرف این شهر توسط نیروهای ایرانی، نظر کارشناسان را به سمت استفاده از منطقه اروندکنار و شهر فاو جهت تهدید بصره از جنوب، متمایل نمود، ولی موانع بزرگی مانند رودخانه اروند با جزر و مدهای بسیار شدید و کمبود وسایل و تجهیزات عبور از رودخانه و نیاز به عبور دادن حجم بسیار بالای تجهیزات از این رودخانه و احتمال پذیرش تلفات و ضایعات سنگین، باعث گردید تا بدست آوردن راهی مناسب برای اجرای عملیات زمان قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. عملیات «والفجر 8» در شرایطی آغاز می شد که نیروی هوائی ارتش تجربیات بسیار گرانبهائی از جنگ به دست آورده بود و می دانست که دشمن در هر مرحله ای از این جنگ که تحت فشار قرار می گیرد، بالافاصله اقدام به توسعه جنگ در خلیج فارس نموده و حملات هوائی به نفتکش ها و کشتی های حامل کالاهای تجاری و همچنین تشدید حملات هوائی به جزیرۀ خارک  و در آخر جنگ شهرها را پیش خواهد کشید. اهداف تاکتیکی نیروی هوائی ارتش علاوه بر اهداف نیروی زمینی از این قرار بودند:

1.       انهدام سکوی پرتاب موشک سطح به دریای کرم ابریشم

2.       انهدام پایگاه هوائی ناصریه

3.       انهدام پایگاه هوائی ام القصر

4.       حملۀ هوائی به نیروهای زمینی دشمن در غرب اروندرود.

5.       سکوهای البکر و الامیه.

6.       انهدام هستۀ اصلی فعالیت های دریائی دشمن در رأس البیشه.

سرانجام عملیات والفجر 8 با رمز یا فاطمه الزهراء (س) در سه محور طراحی و اجراء گردید. محور نخست در منطقه اروندکنار جهت تصرف شهر فاو و حرکت از جاده ابوالخصیب به طرف بصره به عنوان تک اصلی، در این محور نیروهای غواص و قایق سوار به عنوان خط شکن به دشمن یورش برده و نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران شامل یگانهای نصب پل، قرارگاه رعد نیروی هوایی و قرارگاه هوانیروز به همراه بیش از 50 گردان توپخانه شامل نزدیک به 1000 قبضه توپ، آتشی را بر روی دشمن اجراء نمودند که در طول هشت  سال دفاع مقدس بی سابقه بوده است.

در محور دوم در منطقه شلمچه تک پشتیبانی محدودی توسط سپاه و در محور سوم از شلمچه تا کوشک در امتداد 50 کیلومتری خط جبهه بیش از پنج  لشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران یک تک پشتیبانی بسیار مهم و عملیات انتحاری بسیار بزرگ را به نمایش گذاشتند.

عملیاتی که هر چند نتوانست به تصرف خطوطی از دشمن منجر گردد ولی به استناد مدارک زیر موفق شد ضمن به اشتباه انداختن عراق در تشخیص محل تک اصلی در آغاز عملیات بار سنگین پاتک های عراقی را در روزهای اولیه موفقیت عملیات در منطقه اروند کنار و فاو عراق کاهش داده و موجب شود که نیروهای ایرانی بتوانند سرپل تصرفی خود را در منطقه بین اروند کنار و خور عبدالله تثبیت نمایند.

–         یکی از مسئولین توجیه سیاسی ارتش عراق در 14/1/1364 کمتر از یک هفته قبل از شروع عملیات والفجر 8 طی مصاحبه ای در پاسخ به خبرنگار رادیو مونت کارلو اظهار داشت: حمله اصلی ایرانی ها به منظور قطع جاده بصره بغداد و ایجاد شکاف بین سپاههای 4 و 6 در منطقه هوالهویزه صورت خواهد گرفت.

–         یکی از مسئولین اطلاعاتی ستاد کل ارتش عراق چند روز قبل از شروع عملیات والفجر 8 در بازدید از جبهه فاو و در جمع فرماندهان عراقی اظهار کرد: در منطقه غرب اروند تهدیدی از سوی ایران وجود ندارد لذا ممکن است تعدادی یگان علاوه بر آنچه تاکنون از این منطقه برداشت شده است از منطقه به سپاه 6 در شرق دجله اختصاص یابد.

–         سرلشکر ماهر عبدالرشید فرمانده سپاه 3 عراق مستقر در جبهه شرق بصره حتی در تاریخ 26/1/64 یعنی یک هفته بعد از عملیات والفجر 8 و اشغال شهر فاو عراق اظهار داشته است: تک اصلی نیروهای ایرانی در روزهای آینده در منطقه هورالهویزه انجام خواهد شد و لذا از ارسال و اعزام نیرو به منطقه فاو جلوگیری می کند.

–         اطلاعات بدست آمده از اسرای عراقی عملیات والفجر 8 نیز این مطلب را تایید می کند که ارتش عراق استعداد قابل توجهی از یگانهای خود را تا شروع عملیات والفجر 8 از جبهه فاو که به مسئولیت سپاه 7 اداره می گردید برداشت نموده و به شرق دجله جهت تقویت اعزام نموده است.

از دیگر اتفاقات مهم این عملیات سقوط یک فروند هواپیمای جنگی دشمن توسط خلبانان هوانیروز بود، هرچند بالگرد کبرا با توجه به مأموریتی که برای این وسیله تعریف شده نباید با هواپیماهای جنگی به مقابله بپردازد، ولی در ارتش جمهوری اسلامی ایران،‌ هدایت این وسیله در طول هشت سال دفاع مقدس را خلبانانی بر عهده داشتند که خیلی از معیارها و معادلات جهانی پرواز را بر هم زده بودند و با شهامت و جسارتی که از خود نشان می‌دادند هیچ سلاحی حتی هواپیماهای جنگی دشمن در منطقه از خشم آنها در امان نبود.

سرهنگ بازنشسته خلبان جهانگیر کاووسی می‌گوید: من در این عملیات افسررابط و در کنار دریاچه نمک بودم و صحنه هدف قرار گرفتن و سرنگونی آنهواپیما را به اتفاق درجه دار مخابراتم از روی زمین کاملاً مشاهده می‌کردم. در آن لحظه نیروهای دیگر هم شاهد این اتفاق بودند. هواپیما بوسیله آتشپرحجم سه فروند بالگرد کبرای هوانیروز که در حال عملیات بودند، مورد اصابتقرار گرفته و سرنگون شد. در آن عملیات من شاهد سرنگونی دو فروند ازبالگردهای عراق هم بودم. انجام 3938 ساعت پرواز و هلی‌برن 1624 نفر ازنیروهای خودی به منطقه و تخلیه 2038 نفر مجروح از سراسر منطقه به پشت جبهه و حمل 330 تن از تجهیزات سبک و سنگین از فعالیت‌های هوانیروز در این عملیاتبوده است.

هوانیروز با مصرف 67 فروند موشک ضد تانک تاو، چهار فروند موشک سنگینماوریک،841 تیر راکت و 5280 گلوله توپ 20 میلیمتری به وسیله بالگردهایشکاری کبرا، تعداد زیادی از تانک‌ها،نفربرها، خودروها،‌ سایت‌های موشکی ونفرات ارتش عراق مورد هدف قرار داد و خسارت و تلفات جبران‌ناپذیری بر دشمنوارد آورد.

در این عملیات دو نفر از خلبانان کبرا به نام های (سرلشکرحسین راستگو و سرلشکر محمد شفیعی هدف) مورد اصابت گلوله مستقیم دشمن قرار گرفته و بهدرجه رفیع شهادت رسیدند. تعداد 15 نفر نیز با نثار جان خود در این عملیاتبه درجه جانبازی نائل شدند

 

 

نتایج:

1.       در محورهای پشتیبانی هدفهای زمینی تأمین نگردید ولی اهداف کلی که موفقیت تک اصلی بود، به طور کامل بدست آمد.

2.       حدود 30 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و حدود 770 کیلومتر از خاک عراق آزاد شد و ارتباط عراق با آبهای آزاد قطع گردید. شهر فاو آزاد شد و اسکله های فاو به تصرف درآمد و نیروهای ایرانی در 20 کیلومتری بندر ام القصر مستقر شدند.

3.       17هزارنفر کشته و 25 هزار نفر زخمی و دو هزار و 500 نفر اسیر تلفات انسانی نیروهای عراق بود که تعداد قابل توجهی از افسران ارشد عراقی جزء این نفرات بودند.

4.       انهدام 600 دستگاه تانک و نفربر، 500 دستگاه خودرو، 150 عراده توپ ضد هوایی، 30 ناوچه جنگی و 10 فروند لنج شناور ،70 هواپیما و 10 فروند بالگرد از جمله ضایعات عراق بود.

5.       آمار غنائم نیز شامل 120 دستگاه تانک و نفربر، 170 دستگاه توپ ضدهوایی،خمپاره انداز و 20 عراده توپ صحرایی به همراه مقادیر زیادی وسایل مخابراتی و تجهیزات نظامی و رادارهای مختلف بود.

منابع:

کتاب اطلس نبردهای ماندگار/ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی/سازمان ایثارگران ارتش

نیروی هوائی در دفاع مقدس/ سرتیپ2 خلبان علیرضا نمکی/ انتشارات ایران سبز

حماسه های ماندگار هوانیروز/ اردشیر کریم زاده/ انتشارات نوید طراحان

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده