- چی میگین شما به هم!؟ - جناب ناخدا! راجع به جناب آگه دل صحبت میکنیم. - کجاست؟ - اگه اجازه بدین، ازش خواهش میکنیم بره آشپزخونه. - که چی بشه؟

– میگوی سوخاری با سس مخصوص «آگه دل» رو صرف کردین تا حالا؟

– میگوی سوخاری؟ مگه «آگه دل» آشپزی بلده؟

– آشپزی که چه عرض کنم؟ دستور پخت میگوی سوخاری رو از کاپیتان‌های خارجی یاد گرفته با یه سس مخصوص که رمز و رازشو به کسی نمیگه.

– الآن رفته آشپزی؟

– خیر قربان. اگه جنابعالی اجازه بفرمایین از ایشون خواهش می‌کنیم بره آشپزخونه.

– بدم نیست. میگوی سوخاری «آگه دل»، اونام توی لاوان. برین ببینم چه میکنین.

«آگه دل» میگوی سوخاری را به دهان می‌گذارد و پس از چشیدن آن، ابروهایش را به نشانه‌ی رضایت بالا می‌اندازد. ظرف سس را برمی‌دارد و با انگشت کوچک دست راست، تکه‌ای از آن را مزمزه می‌کند. همه چیز برای گذراندن یک شب خاطره‌انگیز در آب‌های گرم خلیج‌فارس و لنگرگاه لاوان آماده است.

نگاهی به ساعت می‌اندازد. عقربه‌ها به هفت و نیم نزدیک می‌شوند و طبق وعده‌ای که به همکاران داده، باید آشپزخانه را به سمت باشگاه ترک کند. قطعه‌ی دیگری از «میگو» را به دهان می‌گذارد و پس از برداشتن شام خوشمزه و ظرف سس، از آشپزخانه خارج می‌شود. داخل راهرو، لبخندزنان پیش می‌رود و از جویدن میگوی سوخاری لذت می‌برد. هنوز به انتهای راهرو نرسیده، که صدایی مهیب در فضا می‌پیچد. «آگه دل» یکه می‌خورد و ظرف سس از دستش رها می‌شود.

ذرات میگو به گلویش می‌پرد و به سرفه می‌افتد. با دستپاچگی برای گرفتن ظرف تلاش می‌کند اما موفق نمی‌شود. ظرف سس کف راهرو می‌غلتد و تیربارها بی‌وقفه شلیک می‌کنند. همه‌ی تیربارها و توپ‌های ضدهوایی مستقر در «لاوان» نیز به کار افتاده‌اند و هیاهویی غریب کشتی را فراگرفته است. فرصت ماندن نیست. ظرف میگو را زیر پله‌ها می‌گذارد، به سرعت جلیقه‌ی نجات را برمی‌دارد و به سمت پل فرماندهی می‌دود. آسمان پر شده از خط روشن گلوله‌های ضدهوایی به سوی دو فروند میگ عراقی که به «ناو بوشهر» نزدیک نمی‌شوند و

چند دقیقه بعد از برابر آتش خودی می‌گریزند.

۱۵ دقیقه بعد «آگه دل» به باشگاه می‌رسد، جایی که دوباره آرامش در آن برقرار شده و همه با نگاه پرسشگر به او خیره شده‌اند.

– جناب آگه دل! پس شام چی شد؟

– کدوم شام؟

– میگوی سوخاری با سس مخصوص.

– حیف شد.

– یعنی چی حیف شد؟

ادامه دارد

 

 

منبع : اسکورت؛ اخلاقی، علیرضا، 1393، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده