عملیات پدافندی چزابه(انتشار مجدد)
به مناسبت سالروز عملیات پدافندی چزابه 1360/11/17 پس از انجام عملیات موفق طرق القدس و آزادسازی منطقه بستان توسط ایران، نیروهای عراقی با انجام یک عقب نشینی حساب شده و منطقی و ماهرانه به جنوب نهر نیسان نقل مکان نموده و ضمن حفظ باقی مانده نیروهای خودشان، فرصت ادامه حمله را از نیروهای ایرانی گرفتند. ولی از دست دادن بستان 15 ماه پس از شروع تجاوز عراق به ایران برای نیروهای عراقی بسیار سخت و تحمل آن دشوار بود.

لذا مأموریت اشغال مجدد بستان به قرارگاه فرماندهی عراق در منطقه شیب واگذار شد و صدام حسین رئیس جمهوری عراق شخصاً در مطنقه حضور یافته و هدایت عملیات را بعهده گرفت و بدین ترتیب به مدت ده روز از هفدهم بهمن ماه 1360 تا بیست و هفتم همان ماه یکی از خونین ترین و وحشتناکترین صحنه های نبرد در طول 8 سال دفاع مقدس در این منطقه بوقوع پیوست.

 نبرد بسیار سنگینی که در زیر باران بی وقفه، شدید و شبانه روزی گلوله های توپخانه و یورش نیروهای پیاده مکانیزه و زرهی عراق آغاز شد و با دلاوری، ایثار، فداکاری، مقاومت و پایمردی نیروهای ایرانی پایان یافت و حاصل این تلاش تنها دست یابی به خاکریز اولیه نیروهای ایرانی و کنترل منطقه ای به عمق 800 متر در تپه های نیئه بود.

 سرلشگر شهید غلامرضا مخبری از افسران شجاع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران که فرماندهی نبرد را در این منطقه بر عهده داشت حوادث اتفاق افتاده را یک ماه پس از شکست عراق همراه با، دهها نفر از رزمندگان تنگه چزابه در تاریخ 18/12/1360 در حضور حضرت امام خمینی (ره) تشریح نمود و با رشادت تمام ابراز داشت:
«با عرض تسلیت، تسلیت وفات حضرت فاطمه زهرا به حضور حضرت امام زمان و نایب بر حقش حضرت امام خمینی (سه باز صلوات حاضرین) و با عرض تشکر از حضور امام به خاطر پذیرش رزمندگان به حضورشان.
بنده به نمایندگی از طرف رزمندگان قسمت بستان وچزابه که الان در حضور امام هستیم می خواستم چند کلمه به طور خیلی خلاصه به حضور امام و ملت شهید پرور ایران عرض کنم، کشور مزدور عراق و سربازان و جنگنده های پوچ عراق که در 17 ماه قبل، از مسایل داخلی کشور ما سوء استفاده کرده بودند و به داخل کشور ما رسوخ کردند در حال انحطاط و بدبختی روز به روز از بین می روند. نشانه های این انحطاط از ماه ها قبل کاملاً روشن و مشخص گردیده است. شکست حصر آبادان، فتح بزرگ بستان، نشانه های بسیار خوبی بود که صدام و صدامیان و آنهایی که صدام را حمایت می کنند بدانند که دیگر بایستی فرار را بر قرار تریجیح دهند.
صدام باز هم نفهمید، پس از فتح بستان که خود من و تعداد بسیار زیادی از این رزمندگان افتخار شرکت در آن را داشتیم، می توانست درک بسیار بزرگی برای مزدوران عراق باشد. زیرا اجسادی که در جلوی پای سربازان ایران، سربازان اسلام، افتاده بود خود نشانه های بسیار بارزی از انحطاط دشمن بود.
صدام خواست یک باز دیگر قدرت خود را بیازماید، عملیات چزابه را آزمایش کرد.! حضرت امام نگران شده بودند، زیرا صدام با تدارکی که دیده بود حق داشت که اون (آن) ادعا را بکند، صدام حق داشت با اون (آن) وضعیت، اون (آن) ادعا را قبل از حمله بکند و بگوید که من بستان را گرفتم . ولی همه شاهد بودند. خدای بزرگ شاهد بود که در آن شب، در شب 17/11 فقط یک گردان رزمنده با تعدادی برادران سپاه و بسیج جلوی یورش 12 گردان کماندوی دشمن را مردانه گرفتند و اجازه ندادند که صدام به آن ادعای کثیف خودش برسد.
حضرت امام! اطمینان داشته باشید. که تا لحظه ای که نیروی ایمان و تا لحظه ای که خون در رگ های این جوانان وطن و سربازان اسلام در جریان است، نه تنها صدام بلکه هر یک از مزدورانی که بخواهند چشم خود را به سوی خاک ایران بدوزند زنده نخواهند ماند.»
فرازهائی از فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در این دیدار بشرح زیر می باشد.
«شما بحقید، همانطوریکه امام سید الشهدا بحق بود و با عده قلیلی مقابله کرد و در عین حالی که به شهادت رسید و فرزندان او هم به شهادت رسیدند، لکن اسلام را زنده کرد و یزید و بنی امیه را رسوا کرد. شما هم در این نبردهای بزرگی مثل آبادان و مثل تنگه چزابه و مثل بستان کاری کردید که اعجاز بود، اعجاز بود از باب اینکه یک جمعیت کم با عده وعده کم و با ایمان بزرگ این اعجاز را آفریدند و صدام که این کار غلط را به تخیلاتی که کرده بود انجام داد پشیمان شده است.»
«شما برادرها با قدرت ایمانی و با قدرت اسلامی این پیروزیها را بدست آورده اید، خصوصاً، با این پیروزی اخیر تنگه چزابه به آنها فهماندید که افکارتان غلط بوده است و آرزوهایتان بر باد است.»

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

سازمان ایثارگران ارتش

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده