نبرد های حماسی میمک – انتشار مجدد
به مناسبت سالروز عملیات میمک - سرهنگ علی سجادی انصاری ارتفاعات مرزی میمک از جمله ارتفاعات مرزی بین ایران وعراق است که در زمان جنگ تحمیلی شاهد اتفاقات وتحولات زیادی بوده است. به دلیل اهمیت زیاد این ارتفاعات که در ادامه این مطلب به آن پرداخته خواهد شد.

رژیم بعث عراق پیش از آغاز تهاجم سراسری 31 شهریور 1359 آن را اشغال کرد اما رزمندگان سلحشور لشکر81 زرهی کرمانشاه پس از مدت کوتاهی آن را از دست ارتش عراق خارج ساختند. میمک پس از آن نیز دوبار شاهد دلاوری ورشادت فرزندان ایران زمین به ویژه نیروهای تیپ 40 کوهستانی مستقل سراب در سال 1366 بوده که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

موقعیت جغرافیایی واهمیت سوق الجیشی ارتفاعات میمک
میمک یکی از ارتفاعات مهم وراهبردی منطقه پشتکوه می باشد که در جنوب غربی ایلام واقع شده است. این عارضه حساس “کلیه ای شکل” که دارای قلل متعددی می باشد، توسط دشت لیک از ارتفاعات مرزی ایران جدا می شود.
میمک به سبب موقعیت خاص خود از سمت غرب ، جنوب غربی وجنوب بر دشت هلاله ونی خزر و زمین های صاف وبی عارضه خاک عراق دارای میدان دید وتیر وسیع و نامحدود است ومعابر وصولی ومحورهای مهم مندلی، دوشیخ، ترساق و زرباطیه را درخاک عراق کنترل می نماید.
همچنین میمک درنواحی شمال وجنوب شرقی خود دشت لیک ، محور سرنی ودامنه ارتفاعات شمالی منطقه وتنگه های تلخاب، بیجار وبینا را در خاک ایران کنترل می کند. این ارتفاع در سمت شمال شرق و غرب خود دارای دیواره ای تقریبا عمودی و بسیار بلند است ویک مانع غیر قابل عبور محسوب می شود. میمک در ناحیه شمال غربی دارای پرتگاه ها ودره های بسیار عمیق است، به طوریکه در بعضی ازاین قسمت ها عبور پیاده بسیار مشکل ودر بعضی از نواحی غیر ممکن است.
دامنه های جنوب غربی ارتفاعات میمک نسبت به دامنه های شمال شرقی وغربی دارای شیب ملایم تری می باشند، به گونه ای که در اغلب نقاط فقط خودروهای شنی دار و زرهی در خارج از جاده قادر به حرکت هستند. لبه شمالی میمک دارای دو بریدگی با شیب های تند است که به “دشت لیک” ختم می شوند. در این ناحیه دو جاده منحصر به فرد وجود دارد که از سوی ایران به طرف ارتفاعات میمک کشیده شده است. این دو جاده پس از عبور از میمک در دامنه جنوب غربی این ارتفاعات(آب گرم) با هم تلاقی نموده وسپس به دشت حلاله و نی خزر منتهی می شود. جاده غربی به سوی پاسگاه نی خزر امتداد می یابد وجاده شرقی آن محور صالح آباد- سرنی را به پاسگاه انتظامی نی خزر مربوط می کند.
این ارتفاعات مهم وسوق الجیشی که حدود15 کیلومتر طول و8 کیلومتر عرض دارد ، آنچنان برای دو کشور ایران وعراق حائز اهمیت است که در قرارداد 1975 الجزایر ، عراق یکی از شرایط صرف نظر نمودن ادعای مالکیت خود بر تمامی اروند رود را منوط بر به رسمیت شناختن حق حاکمیت آن کشور برارتفاعات میمک از جانب ایران دانست. ارتفاعات میمک در سراسر نوار مرزی مشترک بین ایران وعراق دارای نزدیک ترین فاصله تا پایتخت عراق می باشد و به همین دلیل آن را کلید بغداد می نامند.
ارتفاعات میمک از جمله مناطق مرزی است که محل اختلاف ایران و عراق از گذشته های دور بوده و در قرارداد الجزایر، چگونگی حل وفصل آن براساس قراردارد 1913 بین ایران وعثمانی تعیین شده است.
بر اساس مدارک و مستندات موجود، در فاصله زمانی امضای قرارداد الجزایر وآغاز جنگ تحمیلی ، چه در زمان قبل از انقلاب و چه در زمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دولت های وقت برای تعیین خط مرزی ونشانه گذاری بر اساس توافق به عمل آمده، از دولت عراق دعوت کرده اند اما بغداد هر بار به بهانه هایی از این اقدام طفره رفته است.
سرانجام دولت عراق در راستای نقشه شوم تجاوز ناجوانمردانه خود به ایران، 13 روز پیش از آغاز حمله سراسری ، درتاریخ 18 شهریور 1359 با توسل به زور اقدام به اشغال نظامی ارتفاعات میمک می نماید.
اشغال میمک آن قدر برای عراق حائز اهمیت بود که پس از تصرف آن ، صدام حسین طی یک نطق رادیویی ، میمک را “سیف سعد” یعنی “شمشیر پیروزی” نامید وچنین ادعا کرد که هرکس میمک را در دست داشته باشد، پیروزی در جنگ از آن اوست و تصرف میمک به منزله کشته شدن رستم ایران است.
صدام حسین پس ازاشغال میمک توسط ارتش عراق شخصاً بر روی این ارتفاع حضور یافت و فرماندهان عراقی را که در تصرف آن نقش داشتند مورد تشویق قرار داد. با اشغال میمک علاوه بر سقوط پاسگاه های ژاندارمری، محور های نفوذی وارتباطی مهم در منطقه نیز تحت کنترل دشمن درآمد و امکان هر گونه تردد از سوی قوای خودی به سمت جلو قطع شد.

اولین عملیات : پاسگاه سنگی
از آنجا که ارتفاعات میمک در منطقه مسئولیت تیپ 1 لشکر 81 زرهی کرمانشاه قرار داشت، این لشکر بلافاصله اقدامات لازم را برای جلوگیری از ادامه پیشروی دشمن به عمل آورد و با اعزام یگان های جدید ، زمینه لازم را برای عملیات های آفندی در آینده فراهم ساخت. اولین اقدام آفندی لشکر 81، تک با گروه رزمی217 تانک بود که با موفقیت به اجرا درآمد. این عملیات در ساعت 0700 روز دوم مهر 1359، از پاسگاه سنگی مستقر در دهانه تنگ بینا آغاز و در نهایت منجر به باز پس گیری دشت لیک از نیروهای عراقی شد.

دومین عملیات : خوارزم
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با راهبرد “اجرای عملیات های آفندی گسترده علیه دشمن به منظور انهدام و بیرون راندن متجاوز از خاک جمهوری اسلامی ایران درتارخ 30 آبان 1359- به فاصله دو ماه از آغاز تجاوز- ماموریت این نیرو را به شرح زیر به یگانهای تابعه ابلاغ کرد:
“نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، ابتدا تجاوز ارتش بعث عراق رادر اولین مواضع پدافندی متوقف و سد می کند و سپس با اجرا و هدایت عملیات نامنظم در جبهه وجناحین، عمق سازمان وگسرش دشمن متجاوز را تضعیف می کند و در نهایت با اجرای عملیات آفندی و منهدم کردن نیروهای دشمن در منطقه، خط مرز بین المللی را ترمیم می نماید وآماده می شود تا عملیات خود را برای سرنگونی رژیم منحط بعثی به داخل خاک عراق هدایت نماید.
با ابلاغ طرح عملیاتی بدر از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به یگان های عمده نزاجا، لشکر 81 زرهی که در آن زمان مسئولیت پدافند از جبهه میانی را برعهده داشت ، اقدامات لازم را برای طرحریزی واجرای عملیاتی به نام امین به عمل آورد.
ستاد لشکر 81 زرهی پس از بررسی وبرآوردهای لازم ، ارتفاعات میمک را به عنوان هدف اصلی انتخاب و مسئولیت تصرف آن رابه تیپ 1 واگذار نمود. به علاوه منطقه مهران نیز که در منطقه مسئولیت لشکر بود، مورد غفلت قرار نگرفت و تک پشتیبانی در منطقه سد کنجان چم و ارتفاعات حوالی آن به مرحله اجرا درآمد.
در راستای انجام ماموریت و وظایفی که از طریق رده بالا به تیپ 1 لشکر 81 زرهی ابلاغ گردیده بود، این تیپ طرح عملیاتی خوارزم را تهیه و در تاریخ 22 آذر 1359 جهت اجرا به یگان های تابعه و تحت کنترل خود ابلاغ نمود.
سرانجام پس از پیش بینی ها و انجام اقدامات لازم توسط تیپ 1لشکر 81 زرهی، طرح عملیاتی خوارزم درساعت 0620 روز 19 دی 1359 به دستور تبدیل شد و به اجرا در آمد.
تیپ 1 لشکر 81 زرهی به فرماندهی سرهنگ زرهی ستاد اسماعیل سهرابی(امیر سرتیپ سهرابی ) با به کارگیری گروه های رزمی 195 مکانیزه، 217 تانک، 222تانک، وگردان 123 مکانیزه ونیرو های عشایر مردمی و بهره گیری از آتشهای سازمانی وتحت کنترل خود از گروه های 11و33 توپخانه و هوانیروز، موفق شد طی دو مرحله ارتفاعات میمک را به تصرف درآورد.
در این عملیات حدود سه هزار نفر از نیروهای عراقی کشته و یا زخمی شدند و260 نفر از آنان به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند. همچنین علاوه بر انهدام تعداد زیادی از تجهیزات دشمن، تعداد قابل توجهی ازتجهیزات سبک و سنگین آنان به غیمت گرفته شدند.(برای آگاهی از جزییات این عملیات بسیار مهم و ظفرمند مطالعه کتاب ارزشمند شمشیر پیروزی به قلم سرگرد زرهی سورنا کیانی به خوانندگان محترم پیشنهاد می شود.)

سومین عملیات : نصر2
حد فاصل دو یال اصلی ارتفاعات میمک، یک فرو رفتگی وجود دارد که به “ناف میمک ” مشهور است. ارتش عراق درخلال عملیات ظفرمند خوارزم به رغم تحمل شکست سنگین و از دست دادن تمامی بلندیها و مواضع سرکوب ، توانسته بود ناف میمک را به هر قیمتی حفظ نموده و به مرور زمان، مواضع و سنگرهای بتونی مستحکمی در آن قسمت ایجاد نماید. هرچند در اختیار داشتن ناف میمک هیچگونه مزیت نظامی برای عراق در بر نداشت اما به دلیل اهمیت فوق العاده این ارتفاعات که پیش از این ذکر شد، ارتش عراق حاضر بود با پذیرش تلفات روزانه و تحمل مشکلات زیادی همین بخش فاقد مزیت نظامی را حفظ کند.
در اوایل سال 1365 ودر اجرای تدابیر فرماندهی جدید نزاجا (امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی) جابجایی هایی در مناطق عملیاتی به وقوع پیوست و در این راستا تیپ 40 پیاده مستقل سراب که درمنطقه سومار مستقر بود و از ارتفاعات مرزی این منطقه پدافند می کرد، به منطقه میمک تغییر مکان داد و مسئولیت پدافند از این ارتفاعات رابر عهده گرفت.
از بدو استقرار تیپ 40 در این ارتفاعات وپس از شناسایی های به عمل آمده ، فرماندهی شجاع ودلاور این تیپ – زنده یاد سرهنگ (سرتیپ دوم) سیابخش نصیری زیبا – که در منطقه سومار نیز ضرب شصت هایی به ارتش عراق نشان داده بود، تدبیر خود را مبنی بر انجام شناسایی های لازم وآماده شدن برای اجرای یک تک محدود با هدف تصرف ناف میمک ابلاغ کرد.
سرانجام در روز13 خرداد 1366 ودر راستای تدابیر نزاجا مبنی بر اجرای تک های محدود در سراسر جبهه های نبرد ، تیپ 40 سراب موفق شد با اجرای عملیات نصر2، ناف میمک را از تصرف ارتش عراق خارج و به کنترل خود درآورد.
عملیات نصر2 در ساعت 0200 روز 13 خرداد آغاز شد و به سرعت به اهداف خود دست یافت. در همین روز نیروهای عراقی در چند نوبت اقدام به پاتک کردند ولی با مقاومت دلیرانه نیروهای مانوری درخط و آتش پر حجم ودقیق یگان های توپخانه کمترین موفقیتی نداشتند و موقتاً از اجرای پاتک های دیگر دست برداشتند.
از ویژگی های قابل ذکر عملیات نصر2 غافلگیری بسیار عالی ونیز طرحریزی بسیار دقیق وحساب شده آتش های پشتیبانی اعم از توپخانه وخمپاره اندازها بود.

چهارمین عملیات : عملیات های پدافندی وآفندی نصر6
همان گونه که پیش از این نیز اشاره شد، ارتش عراق پس از اجرای عملیات نصر2 توسط تیپ 40 سراب، چندین پاتک را برای بازپس گیری ناف میمک اجرا کرد، اما به دلیل مقاومت ایثارگرانه نیروهای در خط وآتش های پرحجم ، دقیق وطرحریزی شده توپخانه وخمپاره، تمامی تلاش های آنان با شکست مواجه شد و فرماندهان عراقی دریافتند که در این مقطع زمانی هیچ شانسی برای پیروزی ندارند، لذا با توقف پاتک ها در انتظار فرصت مناسب ماندند.
پس از تثبیت مواضع یگان های تیپ 40 بر روی ناف میمک، یگان های توپخانه ای که در اختیار این تیپ قرار گرفته و ماموریت تقویت آتش گردان 348 توپخانه –کمک مستقیم تیپ – را داشتند به تدریج از منطقه میمک خارج و به یگان های سازمانی خود در سایر مناطق ملحق شدند وبه این ترتیب فرصت لازم برای نیروهای عراقی فراهم گردید.
ارتش عراق در روز دوم مرداد 1366، با به کارگیری 7 تیپ پیاده کماندویی وبهره گیری از 40 فروند بالگرد برای هلی برن نیروهایش، از زمین وهوا به میمک که فقط توسط تیپ 40 سراب پدافند می شد، یورش آورد. در این حمله نیروهای عراقی با آتش پر حجم توپخانه وبمباران های شدید هوایی پشتیبانی می شدند. با این حال نیروهای دلاور تیپ 40 با مقاومتی مثال زدنی و تقدیم شهدای زیاد موفق شدند ضمن وارد کردن تلفات بسیار سنگین به دشمن، آنان را دردستیابی به تمامی اهداف خود ناکام گذارند. دراین عملیات پدافندی ارتش عراق متحمل تلفات سنگینی، شامل2500 نفرکشته، 12 هزار نفر مجروح و102 نفر اسیر شد.
ماجرای میمک به همین جا ختم نگردید چرا که دلیرمردان تیپ 40 ونیروی زمینی ارتش از دست دادن حتی بخش کوچکی از مواضع خود در میمک را برنمی تابیدند، از این رو در تاریخ 10 مرداد 1366 عملیات آفندی نصر6 به اجرا درآمد. نصر6 یکی از سنگین ترین نبردهای انجام شده در ارتفاعات میمک در طول سال های دفاع مقدس می باشد. به کارگیری شش تیپ از نیروی زمینی ارتش در مقابل بیش از 15 تیپ عراقی در یک منطقه محدود کوهستانی، شدت نبرد در این عملیات را به خوبی نشان می دهد.
عملیات نصر6 در ساعت0400 روز 10 مرداد 1366 آغاز شد و پس از 13 روز نبرد مداوم، با ایثار گری وخلق حماسه های فراموش نشدنی توسط سربازان ورزمندگان نیروی زمینی ارتش، تمامی اهداف از پیش تعیین شده تصرف شد و تلفات و ضایعات سنگینی به ارتش متجاوز عراق وارد آمد.
خلبانان شجاع هوانیروز در این عملیات، با به کار گیری30 فروند بالگرد وانجام 350 ساعت پرواز ،375 رزمنده مجروح را تخلیه، 446 رزمنده را هلی برن و دو ونیم تن مهمات و اقلام آمادی را جابجا کردند.
در این عملیات تپه های 670، 642، کله قندی و قسمتی از تپه شهدا به دست نیروهای خودی افتاد. 11 تیپ عراقی متحمل تلفات وضایعاتی از30 الی 90 درصد شدند. 15 هزار نفر از نیروهای عراقی کشته ویا زخمی شدند که فرمانده تیپ 1 کماندوی سپاه یکم عراق از جمله کشته شدگان بود. همچنین 102 عراقی دیگر به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند.
ستوانسوم توپخانه علی اعرابی، افسر رابط توپخانه به گردان 152 پیاده درعملیات نصر2 و ستوانیکم محمد حسینی افسرطلاعات تیپ و ستواندوم توپخانه حسن محمدی کیا معاون گروهان تکاور تیپ در عملیات نصر6 از جمله شهدای این عملیات ها بودند.

یاد وخاطره تمامی دلاورمردان نبردهای میمک ازنیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ونیروهای مردمی وعشایر غیور منطقه را گرامی می داریم.

منابع :
شمشیر پیروزی ، سرگرد سورنا کیانی ، ساحادم ، 1384
اطلس نبرد های ماندگار، سرهنگ مجتبی جعفری ،انتشارات سوره سبز ، چاپ سی ام ،1391
خاطرات نگارنده (رییس رکن سوم گردان 348 توپخانه مستقر در میمک )

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده