سالروز عملیات آفندی خوارزم(ضربت ذوالفقار-1359/10/19) – انتشار مجدد
ارتفاع حساس مرزی میمک در غرب جمهوری اسلامی با شیب تند بطرف شرق و شیب ملایم بطرف غرب و با داشتن مزیت و برتری کنترل معابر و مناطق اطراف خود در استان ایلام واقع گردیده است. دو پاسگاه مرزی و قدیمی هلاله و نی خزر در منتهی الیه شیب غربی آن واقع بودند که در جریان آغاز جنگ(تحمیلی) منهدم گردیدند. ارتفاع میمک قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مورد اختلاف هر دو کشور ایران و عراق بوده و اقدامی جهت تعیین خطوط مرزی نیز در این رابطه انجام گردید اما...

منجر به نتیجه قطعی نشد. بعد از آغاز جنگ همانطور که در عملیاتهای پدافندی این منطقه بیان شده است، دشمن توانست قسمتی از ارتفاعات را اشغال نموده و در مواضع خود مستقر شود. عملیات خوارزم با هدف تصرف میمک توسط لشگر 81 زرهی کرمانشاه از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، طی طرح عملیاتی به نام "امین"طرح ریزی گردید و تیپ یکم این لشگر با نام الله اکبر، طرح عملیاتی خوارزم 6 را در 22 آذرماه 1359 تهیه نمود و مقدمات انجام عملیات را فراهم آورد. این عملیات به یاد فرمانده شجاع گردان 217 تانک لشگر 81، یعنی سرگرد خوارزمی نامیده شد. عشایر ایل خزل ارتفاعات میمک و دامنه های غربی آنرا سرزمین آبا و اجدادی خود دانسته و تعلقات و پیوستگی عمیقی نسبت به زمین منطقه دارند. این وابستگی مورد توجه فرماندهی عملیات قرار گرفت و افراد این ایل در شناسایی و اجرای عملیات نقش بسیار مهمی را ایفا نمودند. عملیات خوارزم یا (ضربت ذوالفقار) در منطقه عمومی میمک و با رمز "یا الله"انجام شد که با رشادت های بی نظیر رزمندگان ایرانی به ویژه هوانیروز قهرمان و شهیدان دلاوری چون شهید احمد کشوری بخشهای عمده و حساس ارتفاعات میمک به تصرف درآمد و قسمت عمده ای از مرز در این منطقه تامین شد. در این رابطه نقش هوانیروز و نیروی هوائی در پشتیبانی عملیات فراموش نشدنی است. ارتش عراق نزدیک به یک ماه با اجرای پاتکهای سنگین تلاش کرد تا اولین شکست گسترده خود را جبران نماید ولی بدلیل مقاومت نیروهای اسلام موفق نشد و سرانجام مناطق تصرفی تثبیت گردید. از جمله نکات قابل توجه این عملیات، رعایت ا صل غافل گیری بود که فرماندهان عراقی بعد از یک هفته آماده باش کامل بدلیل عدم پیش بینی حمله نیروهای ایرانی برای یگانهای خود وضعیت عادی اعلام کرده بودند.

نتایج:
– تصرف ارتفاعات کله قندی، 620، 525 و540 در محورهای شمالی و جنوبی منطقه عملیات.
– کشته و مجروح نمودن 2000 نفر از نیروهای عراقی و به اسارت گرفتن 164 نفر.
–    انهدام 60 دستگاه تانک و نفربر، 5 دستگاه خودروی مختلف، سرنگونی 2 فروند هواپیما و سه فروند هلیکوپتر،

–      انهدام تیپ 2 پیاده کوهستانی و گردان 7 تانک به میزان 70 درصد.

–    همچنین در این عملیات تعداد 13 دستگاه تانک، 2 دستگاه نفربر و تعدادی موشک مالیوتکا و اقلام مخابراتی و متفرقه به غنیمت رزمندگان دلاور ارتش درآمد.

منابع :

کتاب اطلس نبردهای ماندگار

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

سازمان ایثارگران ارتش

 

انتهای مطلب


 

2 دیدگاه کاراکتر باقی مانده

 • حسنعلی ابراهیمی سعید

  1639598647

  بلند آوازه باد نام و یاد دلاوران و مدافعان ایران زمین از ابتداي تاریخ تا کنون

  پاسخ

  • sarhang sajadi

   1639809654

   درود بر شما رزمنده سلحشور ایران زمین. مایه مسرت و افتخار ما بود اگر خود را کامل تر معرفی می کردید و خلاصه ای از سوابق خدمتی خود به ویژه در ایام جنگ تحمیلی رابیان می کردید. در هرحال سپاسگزار لطف شما هستیم و برایتان ارزوی سلامتی و موفقیت داریم.

   پاسخ