سالروز شهادت سرلشگر خلبان سید علی رضا یاسینی(انتشار مجدد)
زندگی نامه شهید سید علی رضا یاسینی سرلشگر خلبان شهید سید علی رضا یاسینی، فرزند عبدالمطلب، در 15 فروردین 1330، در شهرستان آبادان و خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پس از گذراندن دوران طفولیت، به مدرسه رفت و تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان "مهرگان" و دوره متوسطه را در دبیرستان «دکتر فلاح» آبادان به پایان رسانید.

از آنجا که علاقه فراوانی به ارتش و فنون هوانوردی داشت، در سال 1348، وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز با هواپیمای « اف – 33» به منظور تکمیل دوره خلبانی و پرواز با هواپیماهای پیشرفته شکاری به  آمریکا اعزام شد.

در این مدت، دوره های آموزشی خلبانی هواپیمای آموزشی « تی- 37» و همچنین هواپیمای پیشرفته شکاری «اف- 4» را با موفقیت به پایان رسانید و پس از بازگشت با درجه ستوان دومی در پایگاه ششم شکاری (بو شهر) مشغول خدمت شد.

به رغم مسئولیت های مختلف فرماندهی که داشت، دست از پرواز نمی کشید. وی با انواع مختلف هواپیماها از جمله: «اف – 5» ، «اف- 4» ، «پی 3- اف» ، «میگ- 29» و «سو خو- 24» پرواز می کرد؛ اما هواپیمای محبوبش «اف- 4» بود.

شهید یاسینی با اوج گیری تظاهرات همه جانبه علیه رژیم شاه، با وجود جو فشار و اختناق در ارتـش، با پخـش اعلامیـه های حضـرت امام خمینی (ره) در بین کارکنان متعهد، دست به افشاگری می زد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و خروج مستشاران خارجی از ایران، همچون دیگر کارکنان متعهد نیرو به حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب پرداخت و با تشکیل گروههای کار، در امر بازسازی و راه اندازی سامانه ها و تجهیزات اهتمام ورزید.

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ،از جمله خلبانانی بود که در عملیات غرور آفرین 140 فروندی در حمله به خاک عراق نقش مهمی از خود ایفا نمود. وی در طول جنگ تحمیلی همواره خلبانی پیش قراول و خط شکن بود.

شهید سرلشگر یاسینی هرگز به دنیا بهایی قائل نبود و به مظاهر فریبنده دنیا پشت کرده بود و گامی برای تعلقات دنیوی خود بر نداشت. مردی مقتدر در کار و با زیردستان همواره مهربان بود. او هرگز اهل تظاهر نبود.

شهید یاسینی در طول خدمت خود مسئولیتهای مهمی به عهده داشت. از جمله این مسئولیتها: " فرماندهی پایگاه سوم شکاری، فرماندهی پایگاه دهم شکاری از سالهای 1363 تا 1365، فرماندهی پایگاه ششم از سال 1367، و فرماندهی منطقه هوایی شیراز در سال 1371 بود".

وی به علت لیاقت و شایستگی بیش از حدی که  از خود نشان داد، در تاریخ 1372/12/10، به سمت رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت، عهده دار این مسئولیت بود.

شهید یاسینی در جنگ تحمیلی با 2759 ساعت پرواز، یکی از خلبانان موفق نیروی هوایی بود. سرلشگر یاسینی پس از پایان جنگ، با وجود فعالیتهای ستادی از استاد خلبانانی بود که اغلب اوقات، سرگرم آموزش دانشجویان خلبانی بود.

وی سرانجام در تاریخ 1373/10/15، در یک سانحه هوایی در نزدیکی اصفهان، به همراه فرمانده فقید نیروی هوایی، شهید منصور ستاری و تنی چند از فرماندهان عالی رتبه این نیرو به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

شهید یاسینی به هنگام شهادت 43 سال داشت و از وی سه پسر و یک دختر با یادگار مانده است.

 

 

نام و نام خانوادگی سید علی رضا یاسینی
نام پدر عبدالمطلب
تاریخ تولد 1330/01/15
محل تولد آبادان
وضعیت تاهل و تعداد فرزند متاهل ، 4 فرزند
نوع دیپلم و سال ورود به ارتش سال 1348
رسته تخصصی خلبان هواپیمای اف- 4
نیروی استخدام کننده نیروی هوایی
تاریخ شهادت 1377/10/15
محل شهادت اصفهان
درجه هنگام شهادت سرتیپ دوم
مسئولیت هنگام شهادت

معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی

مسئولیت های عمده حین خدمت رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

 

روحش شاد و گرامی باد

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده