مروری اجمالی بر زندگی نامه زنده یاد امیر سرتیپ دوم سهید پورداراب
امیر سعید پورداراب در سال ۱۳۲۰شمسی در شهرستان فسا به دنیا آمد. وی پس از طی مراحل تحصیلی ابتدایی و متوسطه، در سال ۱۳۳۹ وارد دانشکده افسری شد و در سال ۱۳۴۲ پس از فارغ التحصیلی از این دانشکده و اخذ درجه ستواندومی، برای طی دوره مقدماتی رستهای راهی مرکز پیاده شیراز شد. امیر پورداراب در طول خدمت، دورههای مقدماتی پیاده، عالی پیاده، دفاع غیرنظامی، ترابری پیاده، اطلاعات رزمی، تفسیر عکس هوایی و دوره دافوس( دانشگاه فرماندهی و ستاد) را با رتبههای عالی طی کرد.

با آغاز جنگ تحمیلی وی راهی جبهه‌های جنگ شد و در مسئولیت رئیس رکن سوم (عملیات) تیپ ۱ لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدا انجام وظیفه کرد. امیر پورداراب تا پایان جنگ تحمیلی به‌ترتیب در سِمت‌های فرمانده‌ تیپ‌ 3 لشکر ۲۱ پیاده‌ حمزه سیدالشهدا، معاون عملیاتی و جانشین آن  لشکر منصوب شد  و پس از پایان جنگ تحمیلی نیز در سِمت‌های مدیر آمادگی رزمی، جانشین و سرپرست معاونت عملیات و اطلاعات نیروی زمینی و جانشین اداره‌ عملیات ستاد مشترک ارتش به خدمت پرداخت. آخرین مسئولیت وی قبل از بازنشستگی در سال 2/2/1378 مشاور ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در امور عملیات و جنگ بوده است.

 

 

امیر پورداراب به دلیل ابراز رشادت و کسب موفقیت‌های درخشان در عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس، در سِمت فرماندهی تیپ، دو نشان فتح درجه‌ ۲ و ۳ از دستان رهبر معظم انقلاب دریافت کرد. علاوه بر این وی با حضور در هیات معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی به عنوان مدرس، سال‌ها به تشریح و انتقال دانش نظامی و تجربیات سال‌های جنگ تحمیلی به هزاران افسر جوان دانشگاه‌های افسری پرداخت.

امیر پورداراب در طول حیات خود از طریق مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نزاجا، که خود نیز از بنیانگذاران این مرکز بود، در همکاری با مرکز اسناد انقلاب اسلامی آثار درخوری مانند ۳۰ جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس را به رشته تحریر درآورد. از اهم کتاب‌های وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

غرش توپ‌ها، پل‌های تسخیرناپذیر، بر فراز رقابیه، در انتظار بدر، ضربه‌های پی در پی، بر فراز آسمان‌ها، نبرد خاموش، نبرد در شرایط سخت(دی 61)، نبرد در شرایط سخت(بهمن 61)، سلسله عملیات‌های نصر و فتح، والفجر4، والفجر8، والفجر9، پیروزی خون بر شمشیر در محرم، عزل بنی صدر؛ سرآغاز یک تحول، تغییر موازنه قدرت، پس لرزه های مجنون، تهدیدات امریکا در خلیج فارس، حضور گسترده، از حلبچه تا ماووت، عمليات بدر، عملیات خیبر، عملیات محرم، جنگ آب، پاسخی درخور، طلوع فجر، فتح بستان (طریق‌القدس)، حماسه شیاکوه، در راه پیروزی، فتح بزرگ و به سوی شلمچه.

امیر سرتیپ‌ دوم ستاد سعید پورداراب سرانجام در 4 دی ماه 1399 دار فانی را وداع گفت و به یاران شهیدش پیوست.

 

یاد و خاطره این امیر سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران جاودانه گرامی باد.

 

 

منابع :

  1. عملیات محرم، پورداراب، سعید، 1383،ایران سبز، تهران

2-سایت رسمی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس : http://irdc.ir/fa/news – مروری بر زندگینامه و آثار امیر پورداراب

3-سایت رسمی خبرگزاری دفاع مقدس به آدرس : https://defapress.ir/fa/news – مروری کوتاه بر زندگینامه امیر سعید پورداراب

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده