ردای فتح-معرفی نویسنده
سرتیپدوم زرهی ستاد محمد کاظمی در سال 1337 در شهر اسلامآباد غرب دومین شهر بزرگ استان کرمانشاه متولد شد. تا سال 1356 تحصیلات را تا مرحله دیپلم در همان شهرستان گذراند و در همان سال در دانشکده افسری ارتش (نیروی زمینی) استخدام گردید.

در تابستان 1359 قبل از آغاز جنگ تحمیلی، وی و همدوره‌هایش برای اجراء مأموریت برقراری امنیت به منطقه کردستان اعزام گردیدند.

در 31 شهریور 1359 که برای جشن فارغ‌التحصیلی و اخذ درجه ستوان‌دومی آماده می‌شد، با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، در دوم مهر همان سال همراه با سایر همدوره‌ها به مناطق جنگی خوزستان از جمله: خرمشهر، سوسنگرد، پادگان حمیدیه، دشت آزادگان، محور ماهشهر – آبادان و نقاط دیگر جبهه‌های جنوب اعزام گردید.

بعد از 2 ماه در این مناطق و به شهادت رسیدن 27 نفر از همدوره‌هایش، برای اخذ درجه و طی دوره مقدماتی زرهی به تهران و سپس به شیراز اعزام شد. بعد از طی دوره فشرده مقدماتی (2 ماهه)، مجدداً به منطقه عملیاتی خوزستان (تیپ3 لشکر92 زرهی) منتقل و به عنوان معاون گروهان 3 گردان261 تانک، مشغول به خدمت گردید. وی در تمام عملیات‌های آفندی آن تیپ از جمله عملیات‌های: «الله‌اکبر» تصرف تپه‌های الله‌اکبر و شحیطیه در غرب شهرستان بستان، «طریق‌القدس» فتح بستان و تنگه چزابه، «فتح‌المبین»، «بیت‌المقدس»، «رمضان» و «خیبر» و سپس در عملیات‌های پدافندی مناطق مختلف خوزستان شرکت نمود. در زمان حضور در عملیات‌ها، سه بار در مناطق جنگی به افتخار جانبازی نایل گردید. در این سال‌ها در مشاغل: معاون، فرمانده گروهان، رئیس رکن سوم گردان تکاور، معاون گردان تانک، رئیس رکن سوم تیپ مشغول به کار شد. در سال 1370 بعد از خاتمه جنگ و برگشت به پادگان، برای طی دوره عالی رسته‌ای به مرکز زرهی شیراز اعزام و در مرداد ماه سال بعد به لشکر81 کرمانشاه منتقل و به عنوان فرمانده گردان222 تانک در منطقه عمومی غرب استان کرمانشاه منصوب شد. در سال بعد در محل رئیس رکن سوم و سپس رئیس ستاد تیپ1 آن لشکر انجام وظیفه نمود. در سال1373 جهت طی دوره 2 ساله کارشناسی ارشد «دافوس» (دانشکده فرماندهی و ستاد) به تهران عزیمت نمود. در خاتمه دوره با درخواست فرمانده لشکر81، مجدداً به آن لشکر منتقل و در مسئولیت معاون تیپ، جانشین و فرمانده تیپ1 همان لشکر مشغول انجام وظیفه شد. در سال 1383 به عنوان جانشین لشکر88 زاهدان به آن دیار نقل مکان نمود. در آخرین سمت خود (جانشین قرارگاه غرب کرمانشاه) بعد از 30 سال خدمت صادقانه، با تقاضای شخصی به افتخار بازنشستگی نائل شد بعد از بازنشستگی در محل مدرس دروس دفاع مقدس، در دانشگاه‌های شهرستان کرمانشاه تجربیات 14 سال 7 ماه 10 روز خود را در مناطق جنگی و عملیاتی جنوب و غرب کشور، به نسل جوان انقلاب و حافظان آینده این مرز و بوم منتقل نماید. به امید ایرانی سرافراز در تمامی مقاطع.

 

منبع: ردای فتح؛ کاظمی، محمد، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده