هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر-بخش سی و نهم
به روایت کتاب راهیان معراج سروان فنی- هوایی شهید بایرام علی يتيم زاده اشکم، ولی به پای عزیزان چکیدهام خارم، ولی به سایه گل آرمیدهام ای سرو پای بسته، به آزادگی مناز آزاده من که از همه عالم بریدهام (رهی معیری) از نیروهای متخصص، و فنی- هوایی یگان هوانیروز بود که تولدش سال ۱۳۳۷ و در تبریز میباشد.

در سال ۱۳۵6، با تحصیلات سوم متوسط آن زمان در هوانیروز استخدام و جذب ارتش شد و پس از گذراندن دوره‌های آموزش نظامی در آموزشگاه درجه‌داری، به درجه‌ی گروهبان دومی مفتخر شد. دروس زبان انگلیسی و فنون تعمیرات بالگرد را در مرکز آموزش هوانیروز اصفهان پایگاه شهید سرلشکر خلبان منصور وطن پور، آموخت و بلافاصله در گردان شینوک پایگاه پشتیبانی هوانیروز اصفهان به انجام وظیفه در کنار دیگر متخصصان تعمیر و نگهداری مشغول شد.

درجه‌دار یتیم زاده از نیروهای متخصص هوانیروز بود که پس از گذراندن دو سال تجربه‌ی تعمیرات بالگرد در آشیانه، جهت کروچیف بالگرد شینوک انتخاب و بعد از دیدن دوره‌ی خاص کارآموزی، به‌صورت رسمی در سمت جديد مشغول به کار شد. کروچیف‌های بالگرد و هواپیما از نفرات دائمی کادر پرواز هستند که به‌صورت دائم در هر پرواز در کنار خلبانان داخل بالگرد حضور دارند و به استقبال خطر می‌روند. درجه‌دار یتیم زاده نیز تا سال سوم جنگ، در اتمام مأموریت‌هایی که به او محول می‌کردند، دوش‌به‌دوش دیگر سرنشینان بالگرد شینوک در مأموریت‌های امدادرسانی و جنگی، حضور مستمر داشت. آخرین مأموریت این درجه‌دار فعال و دلاور هوانیروز، شرکت در حماسه‌ی خیبر همراه با خلبان شهید محمود ترابی نژاد بود. او در یکی از پروازهای شبانه که بالگرد هدف موشک هواپیمای دشمن قرارگرفته بود، به همراه دو خلبان دیگر، پس از سقوط به شهادت می‌رسد. شهید یتیم زاده با درجه‌ی سروانی در آمار شهدای جنگ و هوانیروز منظور شده است.

 

منبع: هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر؛ سلطانی، مرتضی،1398 ، سوره سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده