هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش بیستم و ششم
قلعه خیبر راوی: سرهنگ فنی-هوایی خسرو طاهری اشاره: سرهنگ خسرو طاهری از متخصصین هوانیروز با تخصص بازرس فنی بود که پس از جنگ بازنشسته شد. او از نیروهای ماهر و متعهد هوانیروز بود که در ایام سی سال خدمت و بهخصوص ۸ سال ایام دفاع مقدس، منشأ خدمات بزرگی در راستای تعمیر و نگهداری بالگرد شد. سرهنگ طاهری، گذشته از متخصص فنی بالگرد، از نویسندگان وقایع جنگ بود و مدتی نیز ریاست معارف جنگ پایگاه هوانیروز مشهد را به عهده داشت و مطالب بسیاری بهصورت مقاله و گزارش در نشریات به چاپ رسانده است. او در قسمتی از خاطرات حضور خود در جبهههای جنگ ایران و عراق که اختصاص به عملیات خیبر دارد، چنین آورده است:

پس از آزادسازی خرمشهر از دست نیروهای متجاوز عراق که در نوع خود بی‌نظیر بود و تعجب جهانیان را برانگیخت، برای احقاق حقوق نیروهای انقلاب و تنبیه متجاوز و همچنین تضعیف ماشین جنگی عراق، نیروهای ما اقدام به ورود در خاک عراق در قالب عملیات‌های متعدد با نام‌های رمضان، خیبر، بدر، کربلا و نصر نمودند که هریک با توجه به موفقیت‌های کسب‌شده در نوع خود، حائز اهمیت هستند و هر عملیاتی از تاکتیک و روش ویژه‌ای برخوردار بوده است. عملیات خیبر، عملیاتی بود که برای نخستین بار در تاریخ جنگ‌های کلاسیک تجربه می‌شد و همواره، نیروهای بعثی در مقابله با روش و تاکتیک اجراشده مستأصل می‌شدند و مجبور به استفاده از روش‌های ناجوانمردانه و کثیف منسوخ‌شده در جوامع بین‌المللی می‌گردیدند. یعنی بکار گیری بمب‌های شیمیایی در منطقه‌ی عملیات علیه رزمندگان ارتش ایران.

عملیات غرورآفرین خیبر در منطقه‌ی جزایر مجنون شمالی و جنوبی اجرا شد که هیچ‌گاه دشمن تصور اجرای آفند در آن منطقه را نمی‌کرد؛ زیرا جزایر موردبحث، در بین باتلاق‌ها و آب‌گرفتگی‌های هورالعظیم واقع‌شده بودند و هیچ‌گونه امکان اجرای عملیات زمینی توسط نیروهای نظامی را متصور نمی‌کردند. دشمن در این منطقه از آرامش خاصی برخوردار بود؛ اما اراده­ی آهنین رزمندگان ارتش ایران بر این استحکامات و عوارض طبیعی و صعب‌العبور منطقه فائق آمد و با یک برنامه و اصل غافلگیری، در یک‌شب با بیش از یک‌صد فروند از بالگردهای هوانیروز و خیل عظیم نیروهای پیاده، در جزایر مجنون پیاده شدند. این حمله، برای نخستین بار در تاریخ جنگ‌های کلاسیک بود که یک چنین عملیات جابه‌جایی نیرو با بالگرد به مورداجرا گذشته می‌شد. به‌طوری‌که پس از چندین روز سکوت مرگبار، بنگاه‌های سخن‌پراکنی استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی و آگاهان و تئوریسین‌های نظامی آنان، بالاخره مجبور به اعتراف و اظهار عجز و ناتوانی در مقابل اجرای این عملیات شدند. با نگرش به این‌که در صدر اسلام نیز تصرف قلعه‌ی یهودیان در مدینه، به دست سپاهیان اسلام غیرممکن و غیرقابل‌تصور بود و کفار فکر می‌کردند که سپاهیان حضرت محمد(ص) هیچ­گاه قادر به دفع فتنه يهود و تصرف قلعه­ی خیبر که دارای استحکامات قوی بود، نخواهند شد، اما ازآنجایی‌که خداوند در قرآن کریم به مسلمانان وعده­ی نصرت و پیروزی داده بود، این امر به دست توانای حضرت

علی (ع) تحقق یافت. بر همین اساس، فرماندهان نظامی ایران با استعانت از مشیت الهی و رهنمودها و دلگرمی‌های امام راحل (ره)، نام این عملیات را

خیبر نهادند.

همان‌طور که در سطور بالا اشاره شد، به مخیله­ی هیچ‌یک از آگاهان و تئوریسین‌های نیروهای ناتو و ورشو خطور نمی‌کرد که ایران قادر به اجرای عملیات در آن منطقه باشد. بر همین مبنا هم، در فکر ایجاد استحکامات و موانع ایذایی و دفاعی نبودند. در پی برنامه‌ریزی‌های دقیق و منظم و ایجاد آبراه‌های طولانی با قطع بخشی از نیزارهای موجود در هورالعظیم، جهت تردد قایق‌های کوچک نفربر و گذاشتن چراغ‌های راهنمابر روی آنها، در یک‌شب با استفاده از بالگردهای هوانیروز، نیروهای رزمنده ایران در جزایر مجنون پیاده شدند و به تخریب مواضع دفاعی دشمن پرداختند و آماده‌ی حمله به دیگر خطوط آنها شدند.

 

منبع: هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر؛ سلطانی، مرتضی،1398 ، سوره سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده