ارتش در نگاه فرمانده معطم کل قوا
فصل پنجم: جهاد خودکفایی ارتش-303 بخش سوم : برطرف کردن نیازها

فرماندهی معظم کل قوا امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) طی بازدیدی از ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران به تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۳۶۲ فرمودند: «امروزه نگهداری باید یکی از مهم‌ترین اصول در ارتش جمهوری اسلامی باشد و خودکفایی ما باید تا حد امکان نیازمان را به این قبیل چیزها از بین ببرد.»

اینک در این بخش به ترتیب تاریخ، نگاهی به توصیف فرماندهی معظم کل قوا امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) پیرامون برطرف کردن نیازها توسط ارتش در دفاع مقدس خواهیم داشت:

  1. رفع نیازها با تشکیل آموزشگاه خلبانی: کاری که شما در رابطه با تشکیل آموزشگاه خلبانی کردید، یک نمونه از این تلاش جهت قطع کامل وابستگی‌هاست. آموزشگاه خلبانی به معنی تربیت انسان‌های متخصص از فرزندان این کشور و عناصر جوان و مستعد این جامعه، با از دست ندادن آن‌همه ثروت مادی و معنوی برای کسب این تخصص است. شما با کسب تخصص در این آموزشگاه خلبانی و تقویت بنیه فکری و معنوی و اسلامی که از جانب مسئولان سیاسی- ایدئولوژیک انجام می‌گیرد، ما را در آینده دارای متخصصانی خواهید کرد که برای این ملت کار می‌کنند. فکر و ذهنشان از برای این ملت است و در خارج از محدوده­ی آرمان‌ها و آینده فکری این ملت فکر نمی‌کنند و این ارزش والایی برای نیروی هوایی و درنهایت برای ملت و انقلاب ما خواهد بود. در این کار شما سازندگی انسان‌ها و رفع نیازها و شکوفا کردن استعدادها نهفته است.
  2. کشاندن تخصص‌ها بین مردم: ما با اتکا به دل‌های مؤمن و مغزهای اسلامی اندیش و علاقه‌مند و به منافع میهن از نیروی دریایی این تخصص‌ها رابین مردم خودخواهیم کشید و نیروی دریایی در نقش پیکان برنده ارتش جمهوری اسلامی و ارتش عظیم این ملت در مقابله با بزرگ‌ترین تهدیدها که از سوی دریا به ما می‌شود، نقش‌های بزرگی را ایفا می‌نمایند. ما بایستی تا آنجا که می‌توانیم دست به‌سوی دیگران دراز نکنیم اگر هم مجبور و محتاج به دیگران شدیم باید کشوری را که با شما هم‌کیش و هم سنت و فرهنگ و یا نزدیک به شماست بر کشوری که با اندیشه و فرهنگ و دین شما فرسنگ‌ها فاصله‌دارند ترجیح دهیم. شما به‌خصوص بایستی برجوشش داخلی خود تکیه کنید. به‌هرحال هم سپاه و هم نیروی دریایی بایستی درزمینهٔ تکیه‌بر تحقیقات فکری و صنعتی و ابتکارات و اختراعات داخلی تأکید زیادی به خرج دهند.
  3. توانایی نهاجا در استفاده از تجهیزات: پرسنل نیروی هوایی ما توانستند حس افتخار ملت ایران را زنده کنند. شما امتحان خوبی در جبهه و در پشت جبهه داده‌اید. نیروی هوایی توانست علیرغم خواست قدرت‌هایی که همه‌چیز را از آن خود می‌دانستند، از تجهیزات استفاده و محبت مردم را به خود جلب کند. همه کارها را نیکو و محکم انجام دهید. آتش مقدس خودکفایی را برافروزید. در بخش آموزش، یک حرکت عظیم آموزشی را شروع کنید و در میان ارتش‌های منطقه، جایگاه یک ارتش ماهر و متخصص را همچنان حفظ کنید. نه به خاطر تظاهر، بلکه برای انجام‌وظیفه حساسی که بر عهده شماست. به‌وضوح دیده‌ام که قدرت‌های بزرگ با عوامل نفوذی خود و با اتکا به دل‌های افراد غیرمسئول مایل بوده­اند در صورت امکان، نیروی هوایی را به‌کلی متلاشی کنند. البته واضح است که این کار را نمی‌توانستند و نخواهند توانست انجام دهند و علت آن‌هم این است که از بین شما ایمان‌ها، احساس‌ها، انگیزه‌ها و اراده‌هایی سد راه دشمن بوده‌اند که  اگر این‌ها نبودند یقیناً دشمن به موفقیت خود نزدیک می‌شد و به آن دست می­یافت. هدف  دشمن را برای تلاش نیروی هوایی بشناسید و با آن با قاطعیت برخورد کنید.
  4. تشکیل دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر یکی از موفقیت‌های انقلاب: تشکیل مجتمع آموزشی علوم دریایی را باید یکی از موفقیت‌های انقلاب بشمار آورد و من شما دانشجویان و کادرهای آماده کننده این مرکز و همه مسئولین نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران این موفقیت را تبریک می‌گویم. به‌خصوص تقارن مراسم امروز و  اخذ سردوشی با این میلاد مسعود سرور شهیدان امام حسین(ع)، تقارن مبارکی است. شما جوانان و دانش آموزان باید حداکثر تلاش خود را مبذول دارید و شما مدیران و مسئولان هیئت‌علمی باید با همه اخلاص وتوانتان سعی کنید تا این سکوی پرش به سمت خودکفایی، هرچه بیشتر مشخص‌تر گردد.

 

منبع: مجاهدت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس، حمید کریمی و فاطمه کریمی، ۱۳۹۶، نشر آتشبار، تهران.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده