هوانیروز و عملیات بزرگ فاو – بخش نوزدهم
بازتاب عملیات والفجر8 در رسانه­های جهان بازتاب عملیات نیروهای مسلح ایران و پیروزیهای چشمگیر آنها در منطقه وسیع خاک عراق (فاو) برای هیچیک از کشورهای متخاصم با جمهوری اسلامی ایران بخصوص ابرقدرتها و بهویژه آمریکا قابلهضم و قبول نبود. آمریکا و دیگر اقمارش از این پیروزی درخشان به هراس افتادند و درک این را داشتند که اگر این پیروزیها تکرار شود گذشته از عراق، کشورهای دیگر منطقه نیز از حمایت عراق دست برداشته و به سمت جمهوری اسلامی ایران کشیده خواهند شد. و اگر چنین اتفاقی رخ دهد منافع آنها بیشازپیش به خطر خواهد افتاد. از سویی اسناد و مدارک این پیروزی آنچنان انکارناپذیر بودند که تحت هیچ شرایطی قادر به کتمان آن نبودند. روی این اصل احتیاط را از دست نداده و بخاطر اینکه از قافله عقب نمانند ضمن تأیید پیروزیهای ایران، با ترفندهای سیاسی - نظامی سعی در تحلیل حال و آینده عملیات والفجر مینمودند که به پارهای از آنها اشاره میشود.

نشریه­ی واشنگتن‌پست – 1/12/1364

عراق نمی‌تواند اجازه دهد ایرانی‌ها در این شهر (فاو) بمانند. زیرا این مسئله به‌احتمال‌قوی عواقبی تضعیف‌کننده ازنظر روحی سیاسی در داخل عراق و نیز کشورهای همسایه خواهد داشت. تصرف شبه‌جزیره‌ی فاو توسط نیروهای ایران و غافلگیری عراقی‌ها، بطوریکه هنوز هم موفق به بیرون راندن سربازان ایرانی از منطقه نشده‌اند بغداد را سخت سرافکنده کرده است.

رادیو بی‌بی‌سی 1/12/1364

 ایران به‌خوبی در زمین از عهده‌ی نیروهای عراق برآمد و تصرف این‌همه اراضی عراق، ضربه­ای تحقیرآمیز به عراق وارد کرده است.

واشنگتن‌پست 7/12/1364

خارج ساختن نیروهای ایران از منطقه‌ی اشغالی در شبه‌جزیره‌ی فاو باوجود باتلاق‌های همیشه گل و باتلاق‌هایی که در اثر باران به وجود آمده است کاری مشکل است.

آسوشیتدپرس 22/11/1364

تنها یک نبرد تن‌به‌تن می‌تواند ایرانی­ها را از منطقه‌ی فاو خارج کند. در نخلستان‌ها تانک‌ها قادر به فعالیت نیستند و نیروی هوایی عراق نیز نمی‌تواند نیروهای استتار شده ایرانی را در منطقه شناسایی کند و بیرون راندن آنها کار بسیار دشواری است.

اسیر پناهنده­ی عراقی

یک روز یکی از فرماندهان عراقی ما را جمع کرد و یکی از سربازان را از خط خارج نمود و به او گفت: تو می‌خواستی پناهنده شوی. وهمان جا او را اعدام کرد. وضع ما در دژهای دریاچه­ی نمک خیلی خراب بود. آب و غذا خیلی کم بود. شب‌ها مقدار کمی آب و غذا برایمان می­آوردند. حتی بعضی مواقع به خاطر نبودن آب و تشنگی زیاد، داخل شیشه می‌کردیم و آن را می‌خوردیم.

مایکل کالیز – کارشناس مسائل خلیج‌فارس

عاملی که نیروهای ایرانی را در وضعیت بهتری قرار می‌دهد بهبود بافتن کیفیت رزمی نیروهای مسلح در مقایسه با دو سال گذشته است. نیروهای ایران به اتکای تجارب گذشته کارآزموده‌تر شده و بهبود قابل‌ملاحظه‌ای یافته‌اند.

نشریه‌ی فارین ریپورت – چاپ لندن

اشغال شبه‌جزیره‌ی فاو توسط نیروهای ایران نشان داد که در هفته­های اخیر تا چه حد به کیفیتی بالاتر دست یافته است.

ماهر عبدالرشید – فرماندهی سپاه هفتم عراق

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران – 25/11/1364

ایران در عملیات جاری خود (فاو) روش‌های نظامی نوینی را به‌کاربرده است. و برخلاف توقع در شرایط جوی سختی که باران‌های شدید می‌بارید، با استفاده از مردان قورباغه‌ای و پیش‌قراولان رزمی حمله خود را به مواضع عراقی­ها آغاز کرد.

رادیو آمریکا – 30/11/1364

 تحلیلگران نظامی غرب معتقدند که ایران برای عبور از شط العرب نیاز به داشتن تجهیزات کافی داشتند، و متعجب از این موضوع هستند که چگونه با تجهیزات اندک توانسته‌اند از این آبراه عبور کرده و به مواضع عراقی‌ها دست یابند.

روزنامه­ی اکونومیست 8/12/1365

اشغال جزیره‌ی فاو توسط ایران نشان داده است که چقدر نیروی رزمی آنها در چند هفته­ی اخیر پیشرفت کرده است. آنها قادر بودند برتری و تفوق عراقی‌ها را که متضمن پیش­بینی حرکت‌های نظامی ایرانیان با توسل به اطلاعات و اخبار جاسوسی به‌دست‌آمده از عکس‌های ماهواره‌ای آمریکا بود خنثی نمایند.

ایرانیان نشان داده­اند که چگونه قادرند شگفتی خلق کنند.با تشخیص اینکه عراقی‌ها انتظار حمله‌ی دیگری را در منطقه‌ی بصره و با باتلاق‌های هویزه دارند، فرماندهان طریق دیگری را برگزیده‌اند.

نیروهای ایران در کنار داشتن انطباق با شرایط محیط و نیز توانایی برای غافلگیر ساختن دشمن و آگاهی از لزوم پوشش و پنهان شدن از ماهواره‌های جاسوسی، قادر بوده‌اند خود را در مقابل آتش برتر و سنگین عراقی‌ها حفظ نمایند.

روزنامه‌ی واشنگتن‌پست

وارد آمدن تلفات سنگین ۱۰۰۰۰ کشته برای ارتش عراق و همچنین شکست سختی که به نیروی ویژه گارد ریاست جمهوری که از قوی‌ترین نیروهای ذخیره استراتژی عراق می‌باشد وارد آمده است، موجب شده که رژیم صدام از تلاش‌های خود جهت بازپس‌گیری فاو دست بردارد.

روزنامه‌ی ساندی تلگراف

پیشنهاد صدام برای ادامه حمله به سربازان ایرانی مستقر در فاو و شمال این شهر با مخالفت منطقی فرماندهان عراق روبرو شد و به دلیل حجم وسیع تلفات عراقی­ها در ضد حمله‌ها، صدام پذیرفت که برای نابودی ایرانی‌ها در فاو چاره‌ی دیگری اندیشیده شود.

روزنامه‌ی لوموند- 22/12/1364

شهود نادری که به ایستگاه راه‌آهن بغداد راه‌یافته‌اند، از قطارهای مجروحین و سالن‌های مملو از پزشکان که از گستردگی کار به ستوه آمده‌اند سخن می‌گویند.

گفته می‌شود بین 10000 تا ۱۳۰۰۰ عراقی در ضد حمله آن کشور کشته‌شده‌اند که این رقم برای کشورهایی که علی‌القاعده باید کمبود و ضعف نیروی انسانی خود را با برتری ابزارآلات جنگی جبران کنند بسیار بزرگ است. خون‌گیری اجباری در دستگاه‌های اداری و دولتی عراق صورت گرفته است. مجروحین جنگی شبانه به پایتخت منتقل می‌شوند. در هفته گذشته اجساد ۲۰۰ افسر عراقی در شهر موصل به خانواده‌های آنان داده‌شده است.

رژیم عراق نصب پرچم سیاهی را که مردم عراق طبق سنت، پس از مرگ یکی از نزدیکان خود در مقابل درب منزلشان آویزان می‌کنند ممنوع کرده است.

خبرگزاری پاریس – تلویزیون فرانسه

استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی در جنگ فاو، نشانه­ی موفقیت نیروهای ایران است. هدف ایران از این تهاجم قطع ارتباط رژیم عراق با خلیج‌فارس است.

روزنامه‌ی لیبراسیون

اوضاع عراق در پی حملات اخیر ایران بسیار بحرانی است.

خبرنگار تايمز مالی

ناظرین تصور می‌کنند حمله­ی ایران به فاو تلاش برای جلب‌توجه عراق و بسط جبهه برای ساختن مقدمات عملیات وسیع‌تر است.

روزنامه‌ی گاردین

اگر گفته‌های ایرانیان درست باشد، عراق در نخلستان‌های جنوب دجله نیز مشکلات بسیاری برای بیرون راندن سربازان ایران خواهد داشت. ایران اکنون در موقعيت قوی­تری است تا حکومت­های خلیج‌فارس را وادار به رها ساختن حمایت از عراق کند.

نشریه‌ی زودکوریر – لندن

محروم شدن عراق از استفاده­ی تنها بندرش در خلیج‌فارس بسیار مهم اما تعیین‌کننده‌ی استراتژیک نیست.

فرانکفورتر الگمانیه – آلمان

اوضاع در عراق در اثر حمله‌ی ایران و ناتوانی نیروهای عراق بسیار بد است. هر وقت ایرانیان از نام‌های مشخص جغرافیایی در عملیات حرف زده­اند صحت داشته است. و اگر تکذیب‌های عراق اساسی بود هم‌اینک می‌بایست مجنون و باتلاق‌های هویزه در دست عراق می­بود.

روزنامه­ی ملیت – ترکیه

درصورتی‌که ایران بر بندر فاو حاکم شده باشد، از یک‌سو ضربه‌ی سختی به عراق وارد آورده و از سوی دیگر با کویت همسایه شده است. حمله‌ی اخیر ایران ازنظر بروز حوادث سیاسی حائز اهمیت بسیاری می‌باشد.

روزنامه­ی حریت – ترکیه

رسیدن ایران به سواحل غربی اروندرود کابوس کویت و دیگر حکومت‌های خلیج‌فارس است.

رادیو تلویزیون سوئد

عکس‌های ماهواره‌ای از جبهه‌ها حاکی از تسلط ایران بر فاو است. دست یافتن ایران به فاو باختی سیاسی برای عراق و استفاده از سلاح‌های شیمیایی می‌باشد.

روزنامه‌های پرتقال

تناقض‌گویی‌های مقامات بغداد تأییدی بر تسلط ایران بر فاو است.

شبکه تلویزیونی نروژ

شبکه‌ی تلویزیونی نروژ در اخبار چهارشنبه‌شب خود، حمله اخیر ایران را عالی توصیف کرد و تصاویری از شهر فاو، اسرای عراقی، مجروحین شیمیایی و پرواز بالگردهای ایران را بر روی مواضع عراق نشان داد.

لس آنجلس تایمز

کیهان – 24/11/1364

هجوم ایرانیان به جنوب بصره کشیده شده است. و احتمالاً طرحی است که نیروهای دفاعی عراق مستقر در قسمت شمالی و شرقی نزدیک بصره را حرکت دهند. ایرانی‌ها مدت‌هاست بصره را که دومین شهر بزرگ عراق است به‌منظور بی‌ثبات کردن حکومت صدام تهدید می‌کنند.

واشنگتن‌پست – به نقل از لس آنجلس تایمز

نیروهای ایرانی، راه­آبی اصلی در جنوب عراق را پشت سر گذاشته و جزیره­ی سوق‌الجیشی ام­الرصاص را تصرف کردند و صدمات قابل‌توجهی به بصره وارد آوردند. تحلیل گران غربی معتقدند که حمله‌ی اخیر ایران سرآغاز یک حمله‌ی سرتاسری است. نیروهای ایران در این حمله سه‌راه اصلی به‌سوی باتلاق کشیده و جزایر را سنگربندی کردند و ظاهراً توپخانه خود را در آنجا مستقر کرده‌اند تا پشتیبانی حملات خود را فراهم نمایند.

نیویورک تایمز به نقل از آسوشیتدپرس

کیهان – 24/11/1364

ایرانی‌های شبانه در یک حمله رودخانه عریض شط­العرب و جزیره ام­الرصاص را که حائز اهمیت سوق­الجیشی است تصرف کردند. این نشریه به نقل از خبرگزاری رویتر در شماره امروز خود نوشت (نیروهای ایرانی، منطقه فاو جنوبی‌ترین نقطه عراق را تصرف کردند).

کیهان – 24/11/1364

سرانجام مطبوعات آمریکا پس از 48 ساعت گذشت زمان ازجمله ایران به فاو سکوت خود را شکستند و اخبار آزادسازی فاو و ام­الرصاص توسط نیروهای ایران را در عملیات والفجر۸ منعکس کردند.

روزنامه کریستین ساینس مانیتور

بنادر فاو و ام­الرصاص به‌وسیله نیروهای ایرانی متصرف شد.

کیهان 28/11/1364

رادیو دولتی انگلیس به نقل از یک خبرنگار خود در فاو:

نیروهای ایران تسلط کامل بر فاو یافته‌اند. صدای شلیک توپخانه در شهر فاو از مسافتی دور شنیده می‌شود. خطوط مقدم جبهه مسافت‌ها دور از شهر فاو می‌باشد. ایران برای انتقال تانک و توپخانه دوربرد خود بر روی

اروند پل زده است.

کیهان 28/11/1364

خبرگزاری آلمان غربی:

راديو دولتی عراق روز شنبه خبر حضور صدام را برای دومین بار در جبهه فاو اعلام کرد. برابر گزارشی از عراق، صدام روز گذشته پس از ترک جبهه به بغداد، طی نامه‌ای به نیروهای گارد ریاست جمهوری عراق با لحنی حزن‌آمیز به پیروزی‌های ایران اعتراف کرد و نوشت: (( ایرانی‌ها با عبور از روی سینه و پهلوهای شما خاک ما را اشغال کردند))

خبرگزاری آلمان غربی با افشای این نامه تأکید کرد: هیچ پایان سریعی برای این حمله (والفجر ۸) انتظار نمی‌رود.

 

منبع: هوانیروز در عملیات بزرگ فاو؛ سلطانی، مرتضی،1382 ، نشر شهید سعید محبی، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده