هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش ششم
کتاب تحلیلی بر عملیات خیبر تالیف سرتیپ2 نصرت­الله معین وزیری در عملیات خیبر، هوانیروز مأموریت داشت تا در امر انتقال نیرو و امکانات به محور عملیاتی هور که فاقد راه زمینی بود، فعالیت کند. در این محورها، نقش بالگرد بسیار مهم بود. بنابراین، فرمانده هوانیروز به همراه فرماندهان ارشد آن یگان، برای انجام عملیات در کنار هور مستقر شدند. صفحه­های 64 و 65، 66،67

به روایت از سرهنگ سالارکیا فرمانده­ی تیپ1 لشکر21 حمزه(ع)

مأموریت اعزام به جزایر را به فرماندهان گردان ابلاغ نمودم و دستور دادم: در ساعت 22 همان شب، با کیسه‌خواب‌های مربوط در پد بالگرد برای اعزام به جزیره آماده باشند. همچنین به گردان104 ابلاغ کردم که یک دستگاه جیپ اوآز با دوقبضه خمپاره‌انداز 120م.م و حداقل بار مبنای مربوطه را برای انتقال به جزیره آماده نماید.

در ساعت مقرر پرسنل انتخابی تیپ در محل سوارشدن به بالگرد، آماده شدند. سرهنگ ستاد یعقوب علیاری (مشاور فرماندهی نزاجا) نیز همواره ما به جزیره می­آمدند. حدود ساعت 23:00 یا 24:00، گروه مذکور توسط یک فروند بالگرد شینوک همراه با سرهنگ ستاد جلالی – فرمانده وقت هوانیروز- به سمت جزیره حرکت نمود. بالگرد با چراغ‌های خاموش و با استفاده از مسیر آبراه که نی­های آن قطع شده بود، پرواز می‌کرد.

شرایط زندگی در جزیره از هر نظر به‌ویژه ازلحاظ نرسیدن آب و غذا در روزهای اولیه، بسیار سخت و دشوار بود. به‌طور مثال، یک گاومیش توسط برادران سپاهی در جزیره شمالی سربریده شد. پرسنل مقداری از گوشت آن را روی نی­ها به عوض هیزم پهن کردند و به‌صورت نیم­پز کباب کردند و با ولع خوردند.

گاهی اوقات ناچار بودند از آب جزیره شمالی که جنازه­ی عراقی­ها در آن مشهود بود، استفاده نمایند. آبی که پس از تجزیه مشخص شد که 11 نوع میکروب شناخته‌شده در آن موجود هست.

سنگرهای نیروها به علت نبودن تراورس (الوارهای بلند و قطور)، پلیت (ورقه­های فلزی)، و الوار برای ساختن سنگر، به‌ناچار به‌صورت تنوری شکل در حاشیه­ی پدها انتخاب و تهیه‌شده بود که علاوه بر اینکه از بالا امنیت و سرپناه نداشت، از زیر نیز به علت نفوذ آب به داخل آن‌ها، محل مناسبی برای استراحت نبودند. و این در حالی بود که جزیره به‌طور مستمر بمباران می­شد. یک روز به افسر مخابرات دستور دادم" تعداد بمباران‌ها را از آغاز روشنایی تا پایان روز یادداشت کند." در پایان روز، افسر مذبور یادداشتی به من داد که حاکی از 194 با بمباران در منطقه­ای به شعاع 5 تا 6 کیلومتر بود.

 

منبع: هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر؛ سلطانی، مرتضی،1398 ، سوره سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده