هوانیروز و عملیات بزرگ فاو – بخش چهارم
خاطرات – کارمند مهندسی مهدی نعیم­فر چهار ماه قبل از عملیات والفجر8، در منطقهی جنوب بودم. از پایگاه رزمی هوانیروز اصفهان مأموریت داشتم که در نقاط استقرار تیمهای هوانیروز( دارخوین، المهدی، عقاب) سیستمهای بهداشتی سرد و گرم را بهصورت صحرایی برقرار کنم. عملیات که آغاز شد در منطقه دارخوین قرار داشتم. در حال نصب آبگرمکن صحرایی بودم که سروکله هواپیماهای دشمن پیدا شد. کنار یکی از سنگرها بودم که اولین بمباران در منطقهی تیپ قمر بنیهاشم وابسته به لشکر اما حسین (ع) انجام گرفت.

در دومین بمباران که یک فروند از هواپیماها سرنگون شد منطقه ما را بمباران کردند. خلبان اسماعیلی صحتی کنار سنگر ایستاده بود و به نیروهای پراکنده هشدار می‌داد پناه بگیرند که هدف اصابت ترکش بمب از ناحیه چشم قرار گرفت. در آن عملیات من و کارمند غلامعلی داوری مهمات بالگردهای کبری را از منطقه دارخوین به نقاط استقرار بالگردها در مناطق عقاب و المهدی می‌بردیم. دریکی از این حمل‌ونقل‌ها با تریلر مهمات به ابتدای پل خرمشهر رسیدیم. وضعیت قرمز بود و از شیشه‌های کنار و روبرو هواپیماهای دشمن را در آسمان می‌دیدیم. کارمند داوری گفت: (( برویم یا توقف کنیم؟)) به او گفتم: اگر مقدر است که شهید شویم روی پل و خارج پل فرقی نمی‌کند. از روی پل گذشتیم و مهمات را به تیم فنی جنگ‌افزار هوایی هوانیروز رسانیدم.

خاطرات استوار محمد هاشم غلام پور زنجانی (جانباز شیمیایی)

در عملیات والفجر8، مسئول کنترل بی‌سیم عملیات و پرواز بودم. در ساعت 11 صبح یکی از روزهای عملیات، از طریق بی‌سیم اطلاع دادند( منطقه استقرار ما شناسایی‌شده، سریع اقدام به تخلیه گردد که دشمن درصدد بمباران است). با گرفتن پیام بلافاصله طرح تخلیه زده شد و همه بالگردها پرواز و پراکنده شدند. پنج دقیقه پس از رفتن بالگردها سروکله هواپیماهای دشمن پیدا شد و منطقه را بشدت بمباران کردند. شدت انفجار به حدی بود که آثاری از سنگرهایی که در آن‌ها به سر می‌بردیم نماند. خوشبختانه بالگردی نداشتیم که آسیب ببیند فقط نفراتی شیمیایی شدند که من هم جزء آن‌ها بودم.

فعالیت­ها

اهم فعالیت­های این پایگاه در عملیات والفجر8 شامل حمل مجروح، حمل نیرو، حمل مهمات و آذوقه، اجرای آتش پشتیبانیاز یگان­های عمل کننده و عملیات مستقیم، فرماندهی و کنترل و تجسس در منطقه، نجات، حمل خبرنگاران داخلی و خارجی به مناطق عملیاتی فتح شده و تامین امنیت آن­ها در تهیه گزارش بود.

بیان فعالیت­ها

ردیف

شرح

مقدار

1

ساعت پرواز انجام شده

434 ساعت در 644 نوبت پرواز

2

ترابری نیرو

1058 نفر

3

حمل بار

34 تن

4

تخلیه مجروح

1400 نفر

 

 

ضایعات و تلفات دشمن در مقابله با پایگاه رزمی هوانیروز اصفهان

ردیف

شرح

تعداد

1

هواپیما

1 فروند

2

بالگرد

4 فروند

3

تانک

27 فروند

4

شناور

2 فروند

5

انواع خودرو

50 دستگاه

6

ساختمان محل تجمع نیرو

4 باب

7

سنگر اجتماعی

39 سنگر

8

نیروهای دشمن ( کشته و زخمی)

نامحدود

 

 

 

 

مهمات استفاده شده

ردیف

شرح

تعداد

1

موشک تاو

67 فروند

2

موشک ماوریک

4 فروند

3

راکت

841 عدد

4

گلوله 20میلی­متری

5280 عدد

 

 

منبع: هوانیروز در عملیات بزرگ فاو؛ سلطانی، مرتضی،1382 ، نشر شهید سعید محبی، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده