هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش چهارم
علل و اقدامات ایران قبل از عملیات خیبر – 4 نقش هوانیروز در عملیات و حماسه بزرگ خیبر برابر شواهد و اسناد انکارناپذیر، نقش برجسته هوانیروز با نیروهای خلبان و متخصص و بالگردهایش در عملیات خیبر بر کسی پوشیده نیست. خاطرات رزمندگان عملیات خیبر از زبان نیروهای هوانیروز و دیگر رزمندگان آنچنان شاخص و سرشار از تمجید از فعالیتهای خستگیناپذیر آنهاست که هیچ قلم و زبانی نمیتواند به توصیف واقعی بپردازد. جابجایی بیش از ۲۰ هزار نیروی پیاده و حمل بیش از ۲۰۰ تن انواع مهمات سلاحهای سنگین و سبک همراه با تخلیه حدود دو هزار مجروح و شهید عملیات با استفاده از استعداد حدود ۹۰ فروند انواع بالگرد را خلبانان و بالگردهای هوانیروز در بیش از ۱۳۰۰ ساعت پرواز در کارنامه عملیاتی خیبر به نام خود به ثبت رساندند.

تقدیم دو شهید گران‌قدر خلبان و متخصص(خلبان محمود ترابی نژاد و کروچیف بایرامعلی یتیم زاده) به امت سرافراز و خاک مقدس این سرزمین سند دیگری از افتخارات هوانیروز در حماسه بزرگ خیبر هستند. رزم دلاورانه خلبانان بالگردهای جنگنده هوانیروز با خیل بی‌حساب هواپیماها و بالگردهای دشمن را باید در خاطرات نیروهای پیاده بخوانیم که از شجاعت آن‌ها به وجد می‌آمدند و برایشان دست به دعا می‌شدند. نیروهای فنی و متخصص هوانیروز هم در طول عملیات خیبر، آن‌چنان تلاش طاقت‌فرسایی از خود نشان دادند که حتی اجازه ندادند یک بالگرد براثر اصابت تیر و ترکش‌های دشمن و یا بروز نواقص فنی زمین‌گیر و از رده پروازی خارج شود.

نقش فرماندهان در عملیات خیبر

سرهنگ علی صیاد شیرازی (فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران) و سرهنگ محمدحسین جلالی ( فرمانده هوانیروز) و سایر فرماندهان یگان­های دیگر ارتش و سپاه و بسیج که در عملیات خیبر حضور داشتند،  نقش و اثرگذاری مثبت و بالایی در روحیه دادن به رزمندگان ایفا کردند. حضور و وجود یک فرمانده در رأس و کنار نیرو یا نیروهای آماده جهت اجرای عملیات، می­تواند نفرات تحت امر را متحول کند. این ریاست و مدیریت اگر بر اساس خط‌مشی برگرفته از قوانین همراه بااقتدار و عدالت و شجاعت باشد، فتح و پیروی و پیشرفت به دنبال خواهد داشت و اگر برعکس آن باشد، نتیجه­ای جز شکست عاید آن یگان و فرمانده و نیروهایش نخواهد شد. در عملیات خیبر، فرمانده هوانیروز ( سرهنگ جلالی) را می‌بینیم که خود اولین نفر است که در نخستین پرواز( شناسایی) در کنار یکی از نیروهایش (خلبان غفار) داخل بالگرد می‌نشیند و با پرواز به داخل جزایر مجنون به استقبال خطر می‌رود. خلبان آن بالگرد در خاطراتش به این موضوع به‌صورت مستقیم اشاره‌کرده است:

((تنها جراتی را که در پرواز به داخل جزایر مجنون باآن‌همه خطر و موانع در خود می‌دیدم، وجود فرمانده هوانیروز بود که در کنارم نشسته بود.)) فرمانده نیروی زمینی (سرهنگ شیرازی)،  تا بدان حد حضورش در عملیات خیبر نماد داشت و به چشم می‌خورد که گاهی از مواقع، افراد را با نام کوچک آن‌ها صدا می‌کرد و خود، بارها و بارها در داخل بالگردها هوانیروز، پیشتاز در روبرو شدن با دشمن بود. فرمانده هوانیروز  در مصاحبه­ای با خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره عملیات خیبر، و نقش نیروها و بالگردهای هوانیروز مطالب مهمی عنوان کرده است که گوشه‌هایی از آن مصاحبه را مرور می‌کنیم:

((ما نیروهای کافر بعثی را به چنان سرنوشت ذلت باری دچار کرده‌ایم که عاجزانه و با التماس، خواهان قطع جنگ و خواستار آتش‌بس شده‌اند. مطمئن باشید که در آینده، پیروزی نصیب ما خواهد شد؛ چون خدا با ماست. و من کوچک‌ترین تردیدی نسبت به این پیروزی ندارم. همان‌طوری که 99 درصد از مردم ما، چنین تصور و امیدی دارند.))

هوانیروز، کلیه امکانات خود از نیرو و بالگرد را در اختیار عملیات خیبر گذاشت. هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران، در عملیات خیبر ثابت کرد که نیرو و قدرتی است که می‌تواند به‌طور کامل در خدمت رزمندگان اسلام و مردم شهیدپرور ایران باشد. عملیات خیبر احتیاج به یک ترابری سنگین و حجیم و سریع برای غافلگیر کردن دشمن در جزایر مجنون داشت. عملیات متحرک هوایی که به‌صورت شبانه انجام می­شد، عملیاتی بسیار ارزنده و به تحقیق بی‌سابقه در تاریخ کشورهای خاورمیانه و به‌احتمال قریب‌به‌یقین در تاریخ دنیا بود. نیروهای هوانیروز افتخار دارند که دین خود را همراه با دیگر رزمندگان به اسلام و مردم شهیدپرور کشورمان، ادا کردند. نیروهای خلبان و متخصص هوانیروز به مردم دنیا ثابت کردند که ازنظر وسایل محدودیت‌های استکبار جهانی برای آن‌ها ایجاد کرده و مقداری در مضیقه هستند، اما ازنظر ایمان آن‌چنان در سطح بالا قرار دارند که با تکیه‌بر همان ایمان، با همان تجهیزات و وسایل محدود توانسته‌اند کارهای عظیم و بزرگی انجام دهند.

عملیات خیبر را با توکل به خداوند با موفقیت به پایان رساندیم. همچنان در خدمت رزمندگان و جبهه­ها خواهیم ماند تا به پیروزی نهایی برسیم. هوانیروز عراق کوچک‌تر از آن است که بخواهد با هوانیروز ما مقایسه شود. هوانیروز ایران سومین نیروی بالگرد دنیاست. نیروهای هوانیروز آن‌چنان تاکتیک  و رزمی در عملیات خیبر به کار بستند که دنیا و رسانه­هایش، مجبور به اعتراف شدند.  هوانیروز ایران در حال حاضر از یک تکنیک بسیار خوب و تاکتیک‌های ابداعی که خود طرح و برنامه‌های آن را نوشته است، استفاده می‌کند. تاکتیک‌هایی را که نیروهای هوانیروز پیاده می‌کنند، هیچ‌یک از کارشناسان جنگ آمریکا و انگلیس و روس و فرانسه و دیگر کشورها نتوانسته‌اند به رمز موفقیت آن‌ها پی ببرند. مستشاران آمریکا زمانی که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از ایران رفتند، هوانیروز را تمام‌شده عنوان کردند. آن‌ها حتی تصورش را هم نمی‌توانستند  بکنند که نیروهای خلبان و متخصص ما، بتوانند چنین کارهای شگفت‌انگیزی انجام بدهند؛ اما ما این کار را کردیم و طوری هم انجام دادیم که آن‌ها را که روزی استادهای ما بودند، امروز به‌عنوان شاگرد هم قبول نداریم. شما امروز قسمتی از نتایج درخشان کارهایی را که نیروهای هوانیروز انجام داده­اند و می‌دهند به‌روشنی می‌بینید. روحیه بالای نیروهای فداکار و ایثارگر هوانیروز، نشان‌دهنده‌ی مردانگی و شرافت و تعهد آن‌ها نسبت به اسلام و میهن اسلامی خود می‌باشد، چراکه اگر این روحیه را نداشتند، نمی‌توانستند موفقیت‌هایی چنین ارزشمندی کسب کنند.

 

منبع: هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر؛ سلطانی، مرتضی،1398 ، سوره سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده