هوانیروز و عملیات بزرگ فاو – بخش اول
پایگاه­های عمل­کننده هوانیروز در عملیات والفجر8، چهار پایگاه بزرگ هوانیروز از شهرهای اصفهان، کرمان، مسجد سلیمان و تهران با بیش از 80 فروند لز بالگردهای شینوک، کبری، 214، 206 و متجاوز از یک هزار نفر از نیروهای متخصص و عده کثیری از نیروهای کارمند، عادی و سرباز شرکت داشتند. شرح اعزام، ماموریت، اهداف و چگونگی عملیات هر یک از پایگاه­های هوانیروز در عملیات والفجر8، نیاز به بررسی جداگانه دارد که در ابتدا به پایگاه­ها و ماموریت آن­ها می­پردازیم.

الف- پایگاه رزمی پشتیبانی هوانیروز اصفهان

این پایگاه که به نام پایگاه مادر خوانده می­شود، دارای حداکثر استعداد و ظرفیت بالگرد، نیرو در بین پایگاه­های هوانیروز شهرهای ایران می­باشد.

این پایگاه گذشته از داشتن انواع بالگرد، دارای بالگرد شینوک نیز می­باشد که دیگر پایگاه­ها فاقد این وسیله بزرگ هستند. بالگردهای شینوک که نقش ترابری را در هر عملیات و ماموریتی عهده­دار هستند، قادرند بیش از چهار برابر بالگردهای دیگر 214 و 205 نیرو و بار حمل کنند. این بالگرد گذشته از فعالیت­های درخشان در ایام دفاع مقدس، در امور مردم یاری( سیل، زلزله، اتفاقات غیرمترقبه) از زمان حضور تا امروز برجسته ظاهر شده است.

پایگاه رزمی پشتیبانی اصفهان با حداکثر ظرفیت بالگرد( 42 فروند) و بیش از 600 نیروی متخصص (خلبان-فنی) و بالاترین حجم پرواز شرکت داشت. در بازخوانی پرونده­ی عملیاتی این پایگاه با انجام فعالیت­های زیر مواجه می­شویم:

 1. اعزام گروه پیشرو

اعزام گروه­های پیشرو قبل از انجام هر عملیاتی جهت بررسی نقاط استقرار نیروها و بالگردهای هوانیروز با وظایف زیر انجام می­گیرد.

 1. ایجاد جایگاه سنگر، سوله، چادر جهت اسکان نیروها، عملیات، فرماندهی، نمازخانه
 2. ایجاد جایگاه­های مهمات و تدارکات در نقاط دارخوین، عقاب، المهدی و قرارگاه شهید سلیمان خاطر
 3. ایجاد جایگاه تعمیرات بالگرد در نقاط استقرار تیم­های عملیاتی هوانیروز
 4. تامین امنیت نقاط استقرار با احداث خاکریز و گماشتن نگهبان
 5. احداث پد( مکان فرود و برخاست بالگرد) با تامین امنیت
 6. احداث جایگاه خودرو ( سوخت – آتش­نشان- جیپ­های مخابرات – متفرقه ) با تامین امنیت
 7. ایجاد جایگاه­های بهداشتی
 1. استعداد بالگرد

میانگین بالگردهای شرکت کننده هوانیروز در عملیات والفجر8 را به صورت تقریبی 80 فروند اعلام کرده­اند که نیاز به توضیح می­باشد:

 1. آمار بالگردها در ابتدای هر ماموریت مشخص بودند، اما در طول روزهای بعد مسائل متعددی از قبیل کاهش یا تداوم عملیات، نقص فنی، سانحه و سقوط موجب کاهش یا افزون آنها می­گردید.
 2. در هر عملیات و پروازی  بوجود آمدن نقص فنی و سقوط و سانحع امری اجتناب­ناپذیر است که مسئولین با افزایش بالگرد قبل از اعزام پیش­بینی این مرحله را می­کردند.
 3. در صورت بوجود آمدن هرگونه عیب و نقص و سانحه و سقوط در حین اجرای ماموریت، مسئولین با تشکیل کلاس آگاه­سازی نسبت به کاهش یا افزایش اقدام می­کنند.
 1. زمان ماموریت

مدت ماموریت نیروهای هوانیروز در ایام هشت سال دفاع مقدس بعلت سختی کار حداکثر 30 روز بود که پس از پایان مدت بلافاصله تیم تعویض جایگزین می­شد. زمان اصلی عملیات والفجر8  از آغاز تا پایان 22 روز بود و عملیات تا 78 روز ادامه داشت.

 

منبع: هوانیروز در عملیات بزرگ فاو؛ سلطانی، مرتضی،1382 ، نشر شهید سعید محبی، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده