به مناسبت 23 مهر سالروز عملیات آفندی پای پل کرخه (انتشار مجدد)
حوادث روزهای اول جنگ در منطقه پای پل کرخه در خاک ایران بسیار مهم و سرنوشت ساز بوده است، بعد از آنکه نیروهای ایرانی توانستند توسط تیپ 2 لشگر 92 زرهی، عراق را در غرب رودخانه کرخه متوقف نمایند . نه تنها به دشمن اجازه عبور از کرخه را ندهند بلکه در غرب رودخانه سرپلی را نیز برای خود حفظ نمایند، تدبیر فرماندهان نظامی بر این نکته متمرکز گردید تا دشمن را هر چه سریعتر شکست داده و به مرزهای بین المللی برسانند..

براین اساس عملیات آفندی 23 مهرماه توسط لشگر 21 حمزه از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح ریزی و اجرا گردید. این لشگر که در حال اجرای مأموریت در کردستان برای مبارزه با ضد انقلاب بود فوراً به منطقه جنوب منتقل گردید تا در شرق رودخانه کرخه مانع از عبور دشمن بطرح جاده اهواز-اندیمشک گردد.

فشار شدید دشمن در منطقه خرمشهر و پیشروی نیروهای عراقی بطرف رودخانه کارون در منطقه آبادان و درگیری های گسترده در مطنقه بستان و سوسنگرد ایجاب می کرد حرکتی بر علیه عراق انجام گردد، لذا طرح لشگر 21 بلافاصله بعد از دریافت از قرارگاه مقدم نیروی زمین ارتش جهت تصرف تپه های ابوصلیبی خات، سپتون و شاوریه به اجرا درآمد. یک پل پی ام پی سریعاً بر روی رودخانه کرخه نصب گردید و ساعت 7 صبح روز 23/7/1359 در پناه تانک ها که در پای پل بطرف مواضع عراق یورش می بردند، سربازان جان برکف حرکت خود را آغاز کردند و بدین سان اولین عملیات گسترده و هماهنگ شده ایران تنها در کمتر از یک ماه از شروع رسمی جنگ انجام گرفت.

19 فروند از بالگردهای هوانیروز ارتش با 51 ساعت پرواز در این عملیات شرکت کردند و تعداد 82 نفر مجروح و 6 تن بار را حمل نمودند..

در چنین روزی امیر سر لشگر شهید محمدرضا ضیائی در این منطقه به شهادت رسید.

نتیجه:

 

 –    اولین حمله گسترده ارتش جمهوری اسلامی ایران بعد از اینکه 24 روز از جنگ گذشته بود بعلت عدم شناخت کافی از دشمن و شتاب برای انجام عملیات به پیروزی منجر نگردید ولی تجربه ارزشمندی بدست آمد که با استفاده از آن عملیات های موفقیت آمیز بعدی صورت پذیرفت.
در این عملیات ضمن وارد شدن تلفات و ضایعات به دشمن، یگانهای خودی نیز متحمل خسارت سنگین شدند و با وجود احتمال حمله دشمن جهت عبور از رودخانه کرخه، باقی مانده نیروهای ایرانی همراه با یگانهای تیپ 2 دزفول نسبت به حفظ سر پل و مواضع قبلی خود اقدام کردند.
–    این عملیات باعث شد تا عراقی ها نه تنها به فکر گسترش مناطق تصرفی نباشند بلکه تاکتیک خود را از آفند به پدافند تغییر دهند.
–    از جمله دیگر نتایج این عملیات افزایش روحیه تهاجمی نیروهای جمهوری اسلامی ایران برای آغاز حملات خودی علیه عراق بوده است.

 

    شهید محمدرضا ضیائی (1359ش)

محمدرضا ضیائی ، دوران خدمت سربازی را در مشهد آغاز کرد و در سال ۱۳۴۹ش وارد دانشکده افسری شد و در سال ۱۳۵۲ش با مدرک کارشناسی و درجه ستوان دومی در رشته توپخانه از دانشکده افسری فارغ‌التحصیل و پس از گذراندن دوران آموزش، در توپخانه کازرون مشغول به فعالیت گردید. هم‌زمان با اوج‌گیری نهضت توفنده امت اسلامی در برابر رژیم ستم‌شاهی، از طریق رفتار و برخورد خود، با مردم اعلام هم‌فکری نمود. محمدرضا به‌دنبال شروع حملات ددمنشانه دشمن بعثی در سال ۱۳۵۹ش همراه با پدافند هوایی از گردان ۳۲۲ گام‌های استوار خویش را بر خاک گرم و قهرمان‌پرور خوزستان نهاد و مسئولیت حفظ و حراست از پایگاه‌های نیروی دریایی هوایی خرمشهر و پالایشگاه نفت آبادان را پذیرفت. سرگرد محمدرضا ضیائی سرانجام در نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی به دیدار معبود شتافت و روح پاکش در آسمان دزفول به پرواز درآمد. بیست و سوم مهرماه سال ۱۳۵۹ هجری شمسی، یادمان پرواز آسمانی شهید محمدرضا ضیائی است.2

 

منابع:

1. کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی
سازمان ایثارگران ارتش

2. سایت http://kokhabar.com

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده