به مناسبت 21 مهر سالگرد شهادت شهید حمیدرضا سهیلیان(انتشار مجدد)
نگاهی کوتاه بر زندگی شهید حمیدرضا سهیلیان حمیدرضا سهیلیان در 28 فروردین ۱۳۳۳،در محله نارمک تهران به دنیا آمد. تحصیلاتش را تا مرحله اخذ دیپلم ادامه داد و در سال ۱۳۵۱،برای خلبانی بالگرد در هوانیروز استخدام شد. پس از گذراندن دوره های نظامی، زبان انگلیسی، تخصصی پرواز در تهران و پایگاه مرکز آموزش هوانیروز اصفهان در تخصص بالگرد کبری فارغ التحصیل شد. اولین واحد خدمتی اش با درجه ستوان سومی در پایگاه هوانیروز کرمانشاه (پایگاه شهید کشوری فعلی) بود. در سال ۱۳۵۶، ازدواج کرد که حاصل آن دختری به نام هانیه بود. هانیه در زمان شهادت پدر یازده ماه داشت.

سهیلیان در روز 21 مهر ۱۳۵۹،در منطقه کوره موش واقع در  غرب  کشوردر درگیری با نیروهای عراقی به شهادت رسید. وی تست پایلوت بود ،به این معنا که قبل از هر خلبانی این بالگردها را تست می کرد. البته این کار، قبل از انقلاب توسط امریکایی ها انجام می شد.

یکی از افتخارات بزرگ شهید سهیلیان، آزاد کردن سرپل ذهاب بود. آن هم درست زمانی که از تهران، دستوری مبنی بر تخلیه پادگان سرپل ذهاب و از بین بردن مهمات داده شده بود تا مبادا انبار مهمات به دست دشمن بیفتد. حمیدرضا دستور رسیده را نادیده گرفت و اعلام کرد: هر کس می خواهد از این پادگان برود، برود. اما هیچ کس حق ندارد یک بالگرد را از این جا خارج کند.

حمیدرضا در حالی دستور را نادیده گرفت که حتی دشمن، سیم های خاردار پادگان را رد کرده بود. به گفته شهید شیرودی حمیدرضاآن چنان برای آزادکردن سرپل ذهاب، مصمم بود که روی چمن های پادگان یکه و تنها و با اراده راسخ نشسته بود و نمی شد تنهایش گذاشت. به همین خاطر، من و چند تن از دوستان به طرفش رفتیم و اعلام آمادگی کردیم و در عملیات گسترده ای که با فرماندهی شهید سهیلیان انجام شد، به کمک خدا و همراهی دوستان، پادگان سرپل ذهاب آزاد شد.

شهید شیرودی از آن پس م گفت: «حمید از مهارت بسیار بالایی برخوردار است. او در این عملیات، تنها خلبانی بود که هدف را به صورت منحنی می زد و فقط با شلیک یک تیر موفق به منهدم کردن ادوات دشمن می شد.»

آخرین مأموریت و پرواز حمیدرضا در غرب کشور و در ۲۰کیلومتری پادگان سرپل ذهاب بود که او و هم پروازش سعدالله داورزاده در روز 21 مهر 1359بعد از گذشت 21 روز از جنگ در منطقه کوره موش با عراقی ها درگیر شدند.

آخرین مرحله پرواز این خلبان شجاع هوانیروز مصادف شد با اصابت گلوله توپخانه دشمن به بالگردش که منجر به شهادت ایشان و هم پروازش سعدالله داور زاده شد. یاران پروازی او حکایت می کنند که در موقع عملیات با خلبان شیرودی تماس می گیرد و از او می خواهد که به پادگان سرپل ذهاب برگردد. اما وقتی شیرودی به پادگان می رسد با جنازه سوخته سهیلیان رو به رو می شود و دیدارشان به قیامت موکول می شود.

نام و نام خانوادگی حمیدرضا سهیلیان
نام پدر
تاریخ تولد 133/01/28
محل تولد نارمک تهران
وضعیت تاهل و تعداد فرزند متاهل، یک فرزند
نوع دیپلم و سال ورود به ارتش

دیپلم ، سال 1351

رسته تخصصی خلبانی بالگرد کبری
نیروی استخدام کننده هوانیروز
تاریخ شهادت 1359/7/21
محل شهادت کوره موش غرب ، پل ذهاب
درجه هنگام شهادت ستوان سومی
مسئولیت هنگام شهادت خلبانی بالگرد کبری
مسئولیت های عمده حین خدمت

شرکت در عملیات آزادسازی سرپل ذهاب

منبع : معارف جنگ شهید صیاد شیرای

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده