از رویا تا واقعیت
محمد شریعت پناه | هفته دفاع مقدس برای ملت بزرگ ایران یادآور روزهای مقاومت، رشادت و ازخودگذشتگی در مقابل قدرتهای زر و زوری است که آمده بودند تا ریشههای حیات این ملت کهن و حماسهساز را بخشکانند. اما نهتنها در دستیابی به اهداف شومشان ناکام ماندند بلکه باعث اقتدار، انسجام و خودباوری ملت ایران شدند و روح مقاومت و ایستادگی را در کالبد ملتهای آزادیخواه جهان دمیدند. در سالروز این رویداد بزرگ تصمیم گرفتیم با سفیر کشوری که روزی رئیسجمهور معدومش با محاسبات رؤیایی و عنکبوتی به خاک کشور ما حمله کرد گفتگو داشته باشیم و از دریچه نگاه ایشان به جنگ تحمیلی نیمنگاهی بیندازیم. این فرصت فراهم شد و در دفتر سفیر به گفتگو نشستیم. جناب سفیر در سال ۱۹۵۰ در بغداد تولد یافته و دارای مدرک فوقلیسانس علوم سیاسی و دینی است. وی مدت ۳۰ سال سابقه مبارزاتی علیه صدام داشت و بیش از ۲۰ سال رئیس دفتر شهید آیتالله سید محمدباقر حکیم بوده است. عضویت در دفتر سیاسی مجلس اعلای اسلامی عراق را در کارنامه خود دارد و از سال ۲۰۰۴ میلادی تاکنون بهعنوان سفیر تامالاختیار و فوقالعاده جمهوری عراق در کشور ما مشغول فعالیت است.

 مشروح گفتگو تقدیم شما خوانندگان محترم می‌شود.

  • جناب آقای سفیر شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال ۱۹۹۱ عراق را به‌عنوان متجاوز به خاک جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد. به نظر جنابعالی هدف رئیس‌جمهور وقت عراق از حمله به کشور همسایه چه بود؟

ابتدا تشکر می‌کنم از فرصتی که به من دادید تا با شما صحبت کنم. شروع جنگ صدام علیه جمهوری اسلامی ایران و سرنگونی رژیم شاه باعث نگرانی کشورهای منطقه و غرب شد و صدام که خود را مدافع منافع کشورهای منطقه معرفی می‌کرد و از این راه باج می‌گرفت، به ایران حمله کرد. قبل از انقلاب اسلامی رژیم شاه ژاندارم منطقه بود و از منافع غرب حمایت می‌کرد و با پیروزی انقلاب صدام تصمیم گرفت به ایران حمله کند و ژاندارمری ایران را از بین ببرد. دلیل سوم اینکه صدام مجری طرح‌های کشورهای بیگانه علیه ایران بود. او که فکر می‌کرد نظام تازه تأسیس جمهوری اسلامی توان مقابله ندارد و می‌تواند با جنگ جلوی توسعه و پیشرفت ایران را بگیرد و نظام ایران را نابود کند که به حمدالله شاهد بودیم آنچه که اتفاق افتاد عکس منویات صدام بود و صدام به جهنم رفت و جمهوری اسلامی قوت گرفت و روزبه‌روز گسترش یافت.

  • در دوران جنگ تحمیلی ملت ایران تنها بود اما صدام ازنظر مالی و تسلیحاتی و اطلاعاتی حمایت‌های زیادی شد. نظر شما چیست؟

بله، متأسفانه بسیاری از کشورهای غربی و عربی همراه با صدام جنایتکار بودند و این کشورها در جنایت صدام علیه ملت ایران و عراق شریک هستند و ما این موضوع را بارها شفاف اعلام کرده‌ایم.  صدام با تحریکات کشورهای غربی جنگ را شروع کرد و بسیاری از کشورهای عربی از او حمایت کردند، مگر چند کشور محدود عربی ازجمله سوریه. بعضی از کشورها بعد از جنگ پشیمان شدند چراکه صدام علیه آن‌ها وارد عمل شد و کشورشان را اشغال کرد. من معتقدم که کشورهای عربی قاعدتاً می‌باید در کنار جمهوری اسلامی می‌ایستاند زیرا پرچم مخالفت با رژیم صهیونیستی در این کشور افراشته شد و سفارت رژیم اشغالگر قدس به فلسطین تبدیل شد و حضرت امام‌جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس اعلام کرد و همه این موضع‌گیری‌ها نشان‌دهنده پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از کشورهای عربی و اسلامی بود اما کشورهای عربی در یک موضع‌گیری اشتباه از صدام حمایت کردند.

  • ملت ایران باافتخار ۸ سال در مقابل متجاوزین ایستاد و همه سختی‌ها و فشارها را تحمل کرد برای ما بگویید مردم عراق در آن دوران چه وضعیتی داشتند؟

مردم عراق با رعب و وحشت زندگی می‌کردند. بازور به جبهه‌ها اعزام می‌شدند و کسانی که حاضر نبودند به جنگ بروند در مقابل منزلشان اعدام می‌شدند و حتی پول گلوله‌ها را از بستگان فرد اعدامی می‌گرفتند. بااین‌حال پدر و مادرها هلهله می‌کردند و اظهار خوشحالی می‌کردند که پسرشان در جنگ کشته شد. مردم عراق اصلاً به جنگ راضی نبودند و وضعیت آن دوران به لحاظ اجتماعی و اقتصادی بسیار تلخ و سخت بود و حوادث و فجایع غم‌انگیزی اتفاق افتاد. تشریح آن دوران غیرقابل‌باور و فوق تصور انسان است. بسیاری از مردم عراق بی‌گناه اعدام شدند و کسانی که برای حفظ جان خانواده به جبهه‌ها می‌رفتند در هر فرصتی خود را تسلیم نیروهای ایرانی می‌کردند. در عملیات آزادسازی خرمشهر ۱۸ هزار نیروی عراقی خود را تسلیم رزمندگان اسلام کردند تا از شر صدام در امان باشند. برای شما بگویم قبل از آغاز حمله صدام به ایران عراق ۴۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت و هنگامی‌که صدام سقوط کرد ۱۲۰ میلیارد دلار بدهی!

  • در دوران جنگ تحمیلی جنابعالی مشغول چه فعالیتی بودید و روند جنگ را چگونه پیش‌بینی می‌کردید؟

در آن دوران من در گروه معارضین صدام بودم و درزمینهٔ‌های مختلف فرهنگی و رزمی علیه رژیم صدام فعالیت می‌کردم. در داخل عراق برای معرفی ماهیت حزب بعث و کذب بودن ادعاهای صدام مبنی بر دفاع از منافع عراق و شط العرب فعالیت‌های تبلیغاتی و افشاگرانه انجام می‌دادم. صدام به مردم عراق می‌گفت ما برای دفاع از منافع عراق و شط العرب باید با ایرانی‌ها بجنگیم، درحالی‌که قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر درباره شط العرب را خودش امضا کرده بود و این‌یک ادعای واهی بود. ما علیه جنگ وارد فعالیت شدیم و افراد را تشویق می‌کردیم پنهانی به ایران بروند و با رژیم صدام مبارزه کنند. ما می‌دانستیم عراق در جنگ شکست می‌خورد چراکه هدف مشخصی نداشت. پایان جنگ برای ملت ایران و عراق غم‌انگیز بود و بسیاری از مردم قربانی این جنگ و جاه‌طلبی‌های صدام شدند.

  • جنابعالی مقاومت و ایستادگی ملت ایران در جنگ تحمیلی ۸ ساله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جنگ اساس هویت و شخصیت اسلامی ملت ایران را پایه‌ریزی و نظام نوپای اسلامی را تقویت کرد. در این جنگ ملت ایران اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کردند و زمانی که توطئه‌ها و فشارها افزایش یافت و حدت همکاری و هماهنگی باعث انسجام آحاد ملت شد و روحیه تعاون و ایمان آن‌ها توطئه‌ها را خنثی کرد و پایه‌های نظام اسلامی استحکام یافت. معتقدم در دوران جنگ تحمیلی مقاومت و پایداری بسیار خوبی از ملت ایران شاهد بودیم که حماسه‌ها و فداکاری بزرگ خلق شد که بعضی از آن‌ها حماسه‌ها در جنگ‌های صدر اسلام و زمان ائمه اطهار و دوران امام حسین اتفاق افتاده بود. ملت ایران به دنبال حق بود و از حق خود دفاع می‌کرد.

  • جناب آقای سفیر مدتی است آمریکا و کشورهای غربی با ایجاد فضای ایران هراسی تلاش می‌کنند میان کشورهای عربی و ایران فاصله ایجاد کند. به نظر شما آن‌ها چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟

هدف خیلی واضح و روشن است. آن‌ها می‌خواهند بر اساس سیاست ((تفرقه بینداز و حکومت کن)) بر کل منطقه تسلط پیدا کنند. هر میزان که کشورهای منطقه ضعیف باشند آن‌ها در تحقق اهداف خودشان تواناتر خواهند بود. بنابراین ما شاهد هستیم که آن‌ها تمایل ندارند ایران در هیچ زمینه‌ای رشد و قدرت داشته باشد ازجمله انرژی هسته‌ای باوجوداینکه ایران بارها اعلام کرده ما به دنبال انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز هستیم و واقعاً هم همین‌طور است اما آن‌ها بهانه می‌آورند و سیل تهمت‌ها را علیه ایران روانه می‌کنند و بعضی مواقع نیز این‌طور تبلیغ می‌کنند که ایران خود را ژاندارم منطقه ساخته و می‌خواهد کنترل منطقه را در دست بگیرد و با این اقدامات جو ایران هراسی راه انداخته‌اند. از طرف دیگر من معتقدم در جمهوری اسلامی شاهد تقصیر و کم‌کاری هستیم. درزمینهٔ مقابله با هجمه بسیار شدید دشمنان علیه ایران باید فعالیت‌های تبلیغاتی بسیار گسترده‌تر، قوی‌تر و منظم‌تری صورت بگیرد. سازمان صداوسیمای ایران و سفارتخانه‌ها در خارج از کشور نقش بسیار مهم و حساسی بر عهده‌دارند و سفارتخانه‌ها باید به بنگاه تبلیغاتی ایران در خارج از کشور تبدیل شوند و پیشرفت‌های ایران را بازتاب دهند. همچنین نقش مسئولان و رفتار و کردارشان بسیار حساس است. موضوعی که ما همیشه با آن روبه‌رو هستیم این است که بسیاری از هیئت‌های عراقی وقتی به ایران سفر می‌کنند و پیشرفت و عمران و آبادانی و توسعه ایران را مشاهده می‌کنند بسیار متعجب می‌شوند و مات و مبهوت می‌مانند چراکه آن‌ها براثر تبلیغات رسانه‌های غربی از ایران تصور یک کشور ضعیف، فقیر و ناتوان دارند.

  • آمریکا، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور داخلی عراق متهم می‌کند نظر شما چیست؟

متأسفانه این هجمه تبلیغاتی علیه ایران وجود دارد. در ملاقات‌های بسیاری که با مسئولان ایرانی داشته‌ام می‌شنوم که آنان تأکید می‌کنند ما هیچ دخالتی و نیتی در عراق نداریم. بسیاری از مسئولان عراقی هم تاکنون بارها گفته‌اند، که ایران در عراق به دخالت نمی‌کند و چنین مطلبی را رد کرده‌اند. من به دوستان و مسئولان ایرانی گفته‌ام که ما بعد از سرنگونی صدام یک کشور مخروبه با زیرساخت‌های نابودشده تحویل گرفتیم و نیاز است ایران درزمینهٔ بازسازی عراق وارد عمل شود و با ساخت بیمارستان، مدرسه، تأسیسات برق و بسیاری از نیازهای زیرساختی در بازسازی عراق ایفای نقش کند و آن زمان ما با جرئت می‌گوییم که ایران دخالت نمی‌کند و در راستای منافع دولت و ملت عراق فعالیت می‌کند. البته تلاش‌هایی در این زمینه‌ها از سوی ایران صورت گرفته اما نیاز خیلی بیشتر از این‌هاست.

  • تا آنجایی که من اطلاع دارم کشور ما بیشترین کمک‌ها را به عراق داشت و درزمینهٔ بازسازی عراق بسیار فعال است. جنابعالی در لابه‌لای صحبت‌هایتان به قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر اشاره داشتید. موضع دولت عراق نسبت به این قرارداد چیست؟

ما به‌عنوان دولت عراق تمام توافقات و معاهدات و قراردادهایی را که توسط دولت قبلی عراق امضاشده به رسمیت می‌شناسیم و این راه رویه ماست. در حال حاضر بر اساس همان قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر و توافقات بین‌المللی است که کمیسیون‌های مشترک دو کشور در حال برگزاری جلسه و همکاری هستند.

  • در پایان جنابعالی چه پیامی برای خانواده‌های معظم شهدا و بازماندگان جنگ تحمیلی جمهوری اسلامی دارید؟

می‌دانید صدام قبل از حمله به ایران علیه ملت خودش وارد عمل شده بود و با ارتکاب جنایت‌های بی‌شماری بسیاری از مردم عراق را به قتل رساند. کمتر خانواده‌ای در عراق پیدا می‌کنیم که از شر صدام و جنایت‌های او در امان مانده باشند. دو نفر از برادران من به خاطر مخالفت زبانی دستگیر و به فاصله ۱۰ روز شهید شدند. من به خانواده شهدا می‌گویم شهیدان از اسلام و ایران و ارزش‌های والای انسانی دفاع کردند و توانستند بالاترین مرتبه انسانیت که همان شهادت است نائل شوند و این باعث افتخار و مباهات است. بنده و همه خانواده‌هایی که درراه ارزش‌های اسلامی و دین مبین اسلام شهید داده‌اند احساس افتخار می‌کنیم.

جناب آقای سفیر! مجدداً از جنابعالی برای حضور در گفتگوی صمیمانه سپاسگزارم و برای شما و ملت عراق روزهایی سرشار از موفقیت و سربلندی آرزو می‌کنم.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس آجا، ص184

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده