در برابر تهدیدها آمادگی کامل داریم – بخش سوم
اشاره: در بخش دوم این گفت­وگو امیرسرتیپ­میقانی در پاسخ به سؤالی که در خصوص مأموریت قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیاء(ص) پرسیده شد؛ اینگونه پاسخ داد: (( مسئولیت دفاع از آسمان کشور به عهده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیاء(ص) ارتش است که این مأموریت را به نیروهای تحت تابعیت و کنترل عملیاتی خود( نیروهای پدافندی ارتش، سپاه و نیروی انتظامی) انجام می­دهد. و اینک ادامه گفتگو:
  • در مصاحبه‌های اخیر به توانمندی پدافند هوایی در کشف و انهدام موشک‌های کروز اشاره‌کرده بودید. دراین‌باره بیشتر توضیح می‌دهید.

خوشبختانه صنعت ساخت رادار در کشور در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد به‌گونه‌ای که ما هرروز شاهد ارائه محصولات متنوع، باقابلیت بالا و متناسب با تهدید قرار داریم. یعنی وضعیت به‌گونه‌ای است که توانمندی طراحی و ساخت رادار در باندهای مختلف فرکانسی با بردهای متفاوت به‌صورت فعال و غیرفعال مجهز به سامانه‌های جنگال و با ویژگی‌های خاص وجود دارد و همه این‌ها در سایه اعتمادبه‌نفس و توکل به خدا انجام‌شده است

در بحث مقابله با موشک‌های کروز سال‌هاست مطالعات و اقدامات بسیار خوبی انجام‌شده و امروزه بحمدالله در سطح تجهیزات موردنیاز در حوزه کشف و مقابله و همچنین طراحی تاکتیک‌های مقابل ای، اقدامات ارزشمندی انجام‌شده است به‌طوری‌که زیرساخت‌های ایجادشده باعث شده در کشف و مقابله و انهدام موشک‌های کروز بسیار توانمند باشیم.

  • پدافند هوایی یک نیروی تجهیزات محور است. برای تأمین تجهیزات موردنیاز چه اقداماتی انجام‌شده و نقش مهم دانشگاه‌های کشور را در قطع وابستگی به بیگانگان در صنایع نظامی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سال‌های قبل از انقلاب و دفاع مقدس ما کشوری کاملاً وابسته بودیم، به‌ویژه در صنایع نظامی و در فناوری‌های پیشرفته نظامی، اما دوران دفاع مقدس و تحریم‌های پیاپی که به تعبیر معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره)، یک نعمت برای ما بود؛ موجب شده امروز نیروهای مسلح، صنایع نظامی و دانشگاه‌های کشور در راستای قطع وابستگی گام‌های بلندی بردارند. در ابتدا، نیروهای نظامی، به‌ویژه در قلمرو هوایی مصمم شدند تا امور مربوط به نگهداری و اورهال، بازسازی، بهینه‌سازی و نهایتاً آماده و سرپا نگه‌داشتن تجهیزات موجود را با اتکا به ایمان و دانش متخصصین انجام دهند و در جهت ساخت سامانه‌های راداری در بردهای مختلف، سامانه‌های موشکی کاملاً بومی، سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی، سیستم‌های بصری و الکترونیکی و خلاصه در تمام ابعاد اقدامات عظیمی انجام شود که حاصل آن‌ها پیشرفت‌های فعلی است.

امروز عزیزان ما در مجموعه قرارگاه پدافند هوایی در امور نگهداری، بهینه‌سازی، اورهال و طراحی و ساخت سامانه‌های پدافند هوایی خودکفا هستند و به حول و قوه الهی کلیه نیازمندی‌های تجهیزاتی در داخل کشور ساخته می‌شود که پیشرفت‌های علمی و فناوری کشور بسیار افتخارآمیز و شگفت‌آور است که توانایی‌های ما را در بُعد پدافند هوایی متحول کرده است.

  • به‌عنوان صحبت پایانی اگر مطلبی هست بفرمایید.

پدافند هوایی در ۳۱ سال گذشته چه در عرصه‌های سخت جنگ تحمیلی و چه در دوران سازندگی بعد از دوران دفاع مقدس تا به امروز به حول و قوه الهی به نحو احسن مسئولیت مقدس خود که همانا دفاع از حریم آسمان پاک میهن عزیزمان است را انجام داده و امروز با توجه به دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران پدافند در اولویت نیروهای مسلح قرار دارد. بحمدالله از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایمان و تعهد بعد بالای کارکنان پدافند هوایی و همچنین ایجاد ظرفیت‌های جدید، امروز به اوج توان بازدارندگی رسیده‌ایم و تلاشمان این است که باهمت و تلاش از عزت و اقتدار کشور دفاع نماییم. به ملت بزرگ ایران اطمینان می‌دهیم که فرزندان شما در قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص)، در دفاع از قلمرو هوایی کشور بسیار توانمند بوده و دائماً در حال ارتقاء توان رزمی و آمادگی دفاعی خود هستند تا دشمنان خدا قرآن و بشریت جرئت بداندیشی به ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نداشته باشند و در صورت تعارض با جواب دشمن‌شکن ما مواجه خواهند شد و نتیجه‌ای از تعرض جز تلفات زیاد شکست و پشیمانی نخواهند گرفت.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص64

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده