در برابر تهدیدها آمادگی کامل داریم – بخش دوم
اشاره: در بخش نخست این گفت­وگو امیرسرتیپ­میقانی در خصوص نقش پدافند هوایی در جنگ و مأموریت قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیاء سخن گفت. و اینک ادامه گفتگو:
  • در حال حاضر با توجه به گستره یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح، وظیفه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش چیست؟

مسئولیت دفاع از آسمان کشور به عهده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) ارتش است که این مأموریت را با نیروهای تحت تابعیت و کنترل عملیاتی خود انجام می‌دهد و نیروهای پدافندی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج تحت کنترل عملیاتی این قرارگاه قرار دارند. در حال حاضر قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) نه‌تنها حفاظت از قلمرو هوایی کشور را بر عهده دارد، بلکه ضمن رصد کردن تمام تحرکات دشمن در خارج از مرزها از غافلگیر شدن نیروهای خودی جلوگیری می‌کند. در عملیات هوایی با اهدافی از هواپیماهای تاکتیکی گرفته تا موشک‌های بالستیک و کروز روبه‌رو هستیم که با سرعت بالا و جهت حمله به مراکز حیاتی و حساس در حرکتند، بنابراین بایستی یک سیستم هماهنگ بتواند اطلاعات مربوط به آن‌ها را در اسرع وقت جهت اتخاذ تصمیم صحیح و اجرای عملیات مقابله‌ای سریع به یگان‌های پدافند هوایی در سراسر کشور منتقل کند. بی‌شک هدایت و کنترل سامانه‌های پدافندی (اعم از هواپیماهای طرح پدافندی، مجموعه عظیم راداری، سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات، یگان‌های موشکی، هزاران جنگ‌افزار پدافندی باقابلیت‌ها و مأموریت‌های متفاوت و هزاران عنصر دیده‌بان هوایی و…)که جهت مقابله با حملات هوایی استفاده خواهند شد، هماهنگی بسیار بالایی را نیاز دارد و این مهم اساس و هدف طراحی شبکه یکپارچه پدافند هوایی است. در شبکه یکپارچه پدافند هوایی است که امنیت در فضای کشور برای هواپیماهای خودی و مجاز و ناامن کردن این فضا برای هواپیماهای بیگانه و متجاوز احتمالی با بهره‌گیری از سامانه‌های پدافندی شکل می‌گیرد. وظایف هر یک از نیروها که به نحوی در شبکه یکپارچه پدافند هوایی مسئولیت‌هایی دارند، به‌خوبی مشخص‌شده و اساساً فلسفه وجودی شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایجاد هماهنگی در سطح کلیه نیروهاست که نیروها یکپارچه عمل کنند و در تمامی شرایط (عادی، بحران و جنگ) یگان‌های پدافندی در شبکه قرار دارند و از دستورات شبکه متابعت می‌کنند.

  • وضعیت پدافند هوایی کشورمان را چگونه ارزیابی می­کنید؟

شبکه یکپارچه پدافند هوایی قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که کلیه مبادی مرتبط با فضای کشور نیز به آن متصل هستند دارای ویژگی‌های خاصی ازجمله قابلیت هدایت و کنترل یگان‌های پدافند هوایی با بهره‌گیری از سامانه‌های امن ارتباطی و با استقلال تاکتیکی در مناطق مختلف، تصمیم‌گیری سریع، هوشمند و متمرکز، تحرک و قابلیت انعطاف بالا، بومی بودن و وابسته نبودن به امکانات خارجی است که در بحث تاکتیکی نیز به لحاظ طراحی تاکتیک‌های کنترلی متفاوت که وظایف و عناصر اجرایی شبکه را در مواقع بحرانی نیز مشخص کرده منحصربه‌فرد است.

در این زمینه توانمندی‌های راداری ما در حدی است که نقطه کور راداری در کشور نداریم و روزبه‌روز هم در حال تقویت این وضعیت هستیم. ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر به سامانه‌های راداری و سیگنالی باقابلیت کشف اهداف با سطح مقطع کم راداری تجهیز شده و از طرف دیگر جهت تقویت وضعیت فعلی نیز پروژه‌های متفاوتی در دست اجراست که بعضاً مراحل پایانی را پیش رو دارند. این شبکه به‌طور هوشمندانه‌ای در سراسر کشور ساماندهی شده و به سامانه‌های هوشمند الکترونیکی دیده‌بانی مجهز گردیده که اطلاعات هر نقطه‌ای را در مدت چند ثانیه در اختیار شبکه قرار می‌دهد و در این خصوص نیز در موقعیت مناسبی قرار داریم.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص64

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده