در برابر تهدید ها آمادگی کامل داریم – بخش اول
قرارگاه پدافند هوایی ارتش اگرچه به شکل کنونی جدیدالتأسیس است اما از تأثیرگذارترین بخشهای دفاعی ارتش و نیروهای مسلح در جنگ تحمیلی بوده و اولین بخش نظامی است که با دشمن در همان حمله هوایی نخست مقابله کرده است. موفقیت در پدافند، یعنی موفقیت در جنگ دفاعی. این بزرگترین حاصل دفاع مقدس بود که پیشگامانش قهرمانان پدافند هوایی ارتش بودند و شهدای بسیاری در این راه از دست دادند و حماسههای فراوان ثبت کردند. آنگونه که فرماندهی معظم کل قوا، رزمندگان پدافند را بسیجیان نیروی هوایی ارتش دانستند. گفتوگویی با امیر سرتیپ دکتر احمد میقانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش داشتیم و ایشان از گذشته تا امروز پدافند را از حضور پدافند در دفاع مقدس تا دستاوردهای جدید و تلاشهای خودکفایی بهاختصار معرفی کردند.
  • امیر با سپاس از وقتی که در اختیارمان قرار دادید، به‌عنوان سؤال اول بفرمایید نقش و جایگاه پدافند در دوران دفاع مقدس چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با سلام و درود به پیشگاه حضرت ولی‌عصر(عج) و نایب برحقش ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی و درود به ارواح مطهر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی و شهدای گلگون‌کفن هشت سال دفاع مقدس و به‌ویژه شهدای گران‌قدر پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دکترین نظامی ما آفندی و مأموریت یگان‌های پدافندی دفاع از پایگاه‌های هوایی و سایت­های رادار بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با تغییر دکترین آفندی به دکترین دفاعی و شروع جنگ تحمیلی مسئولان و کارشناسان پدافند هوایی اکثر نقاط کشور را زیر پوشش راداری و پدافندی قراردادند و یگان‌های پدافند هوایی اولین یگان‌هایی بودند که از اولین لحظات تجاوز رژیم بعثی وارد دفاع از آسمان ایران اسلامی شدند.

نقش حیاتی و عملکرد درخشان پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس و در عملیات‌های مختلف برای طراحان نظامی و ملت بزرگ ایران اسلامی که دوران دفاع مقدس را درک کرده‌اند؛ پوشیده نیست.

فعالیت‌های شبانه‌روزی و مداوم مجموعه یگان‌های پدافند هوایی در تأمین امنیت هوایی نقاط حساس و حیاتی کشور، مراکز تولید و صادرات نفتی کشور و دفاع بیش از ۲۸۰ مرکز اقتصادی، سیاسی، نظامی و غیره در طول هشت سال دفاع مقدس و مقابله با حملات هوایی ارتش رژیم بعث که به جدیدترین هواپیماها و سلاح‌ها مجهز بود؛ از نقش‌هایی اساسی پدافند هوایی در هشت سال دفاع مقدس است.

همچنین انجام هرگونه عملیات نیروهای سطحی و عملیات برون‌مرزی هوایی با پشتیبانی پدافند هوایی انجام می‌شد و این اساس کار پدافند هوایی است و پدافند همیشه خط مقدم است و به‌واسطه همین سابقه و نقش حیاتی است که فرمانده معظم کل قوا نیز می‌فرمایند اگر حادثه‌ای برای کشور پیش بیاید اولین مرکزی که با باید فعالیت کند قرارگاه پدافند هوایی است.

پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس با بهره‌گیری از جنگنده‌های ره‌گیری هوایی، گسترش سایت‌های موشکی پدافند زمین به هوا، جنگ‌افزارهای ارتفاع کم و ارتفاع متوسط، رادارها و پست‌های دیده‌بانی در کلیه عملیات‌ها حضور فعال داشت به‌گونه‌ای که هیچ عملیاتی طراحی نشد مگر اینکه پشتیبانی پدافند هوایی در آن پرحجم و مؤثر بود و درمجموع پدافند هوایی با سرنگونی صدها فروند از هواپیماهای دشمن با سربلندی و کارنامه افتخارآمیز جنگ را پایان برد.

به‌عنوان نمونه در عملیات بیت‌المقدس، ۵ سایت سامانه موشکی هاگ، توپخانه زمین به هوا، ایستگاه‌های پشتیبانی هواپیماهای اف۱۴ و رهگیر، رادارهای دوربرد و نیروهای کارآمد از تجهیزات پدافندی در منطقه عملیاتی بیت‌المقدس بود. برای این عملیات پنج سایت موشکی هاگ، در منطقه مستقر شدند که حاصل کار آن‌ها سرنگونی بیش از 54 فروند هواپیما و بالگرد دشمن بوده است. این اقدامات پدافند هوایی، آزادسازی بخش جنوب غرب و نهایتاً خرمشهر را به دنبال داشت. اگر پدافند بااین‌همه تجهیزات در عملیات بیت‌المقدس حضور نداشت به‌هیچ‌وجه موفقیت بدین‌صورت امکان‌پذیر نبود و میزان تلفات چندین برابر می‌شد ولی وجود سیستم موشکی هاگ و دفاع هوایی در منطقه باعث پیروزی و کاهش تلفات و خسارات شد.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص64

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده