نقش ارتش در برقراری امنیت در کردستان – بخش پایانی
اشاره: در بخش هشتم این مقاله در خصوص ورود ستون نظامی به شهر سقز و ایجاد امنیت در این منطقه و منطقه بوکان گفته شد. و اینکه ادامه مقاله:
  • ایجاد امنیت در منطقه بانه

پس از برقراری آرامش در منطقه سقز و استقرار یگان نظامی در شهر بوکان، جاده ارتباطی بین شهرهای مذکور از امنیت مناسبی برخوردار گردید. از سویی با انجام تمهیدات لازم، امنیت جاده ((سنندج-سقز)) نیز برقرار شده بود. لیکن برابر شناسایی‌های هوایی و اطلاعات کسب‌شده از عناصر نفوذی خودی در منطقه بانه، تعدادی از چریک‌های مسلح در شرق ((گردنه­خان)) اقدام به احداث سنگرهای کمین نموده و با پناه گرفتن در مواضع مذکور در انتظار وارد آوردن ضربات غافلگیرکننده به ستون‌های نظامی سیار در مسیر ((سقز-بانه)) بودند.

بنابراین، هر مرتبه که هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی جهت انجام مأموریت در آسمان منطقه ظاهر می‌شدند، افسر رابط هوایی (سروان مرادی) از آن‌ها می‌خواست که نسبت به بمباران مواضع چریک‌های مستقر در گردنه‌های ((کلاشین)) و ((خان)) اقدام نمایند.

این بمباران‌ها (به‌منظور تضعیف روحیه چریک‌های مسلح و معیوب نمودن آنان از حمله به ستون‌های نظامی انجام می‌گرفت) تا چندین روز ادامه داشت. سرانجام پس از فراهم شدن شرایط لازم، فرمانده تیپ به‌منظور برقراری امنیت در آن منطقه (یک‌شب رأس ساعت ۲۴) فرماندهان یگان‌های نظامی مستقر در پادگان سقز را به دفتر کار خود احضار، و طرح اشغال ((گردنه­خان)) را به آنان ابلاغ نمود!

وی پس از صدور دستورات لازم، در اوایل صبح روز بعد، یک ستون نظامی (شامل یگان‌های پیاده، تانک و خمپاره‌اندازهای سبک و سنگین) را که در چهارچوب اکیپ سازمان‌دهی شده بودند، تحت فرماندهی مستقیم خود و با رعایت اقدامات تأمینی زمینی و هوایی از طریق جاده سقز-بانه به سمت ((گردنه­خان)) حرکت کرد داد. آن ستون پس از رسیدن به ((گردنه­خان)) و انجام عکس‌العمل مناسب در برابر شلیک‌های پراکنده چریک‌های مسلح موفق به اشغال گردنه مذکور گردید. پس از اشغال گردنه صعب‌العبور خان یک دسته پیاده تقویت‌شده (این دسته با دو دستگاه تانک و دوقبضه خمپاره‌انداز۱۲۰ میلی‌متری تقویت‌شده بود) بر روی آن مستقر شد. دسته مذکور با اخذ آرایش ((پدافند دورادور)) امکان دفاع از خود و همچنین دیده‌بانی و کنترل بر روی جاده ((بانه-سقز)) را فراهم نمود. به‌این‌ترتیب تأمین جاده ارتباطی بین شهرهای سقز و بانه نیز برقرار گردید.

  • نتیجه

وقایعی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کردستان رخ‌نمود، بزرگ‌ترین میدان آزمایش ایمان، کارایی و وفاداری ارتش به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران بود که مانند دیگر صحنه‌ها موفق و سربلند از آن خارج شد. رهبری حکیمانه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و اطاعت و تبعیت محض فرماندهان و کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران در نیروهای سه‌گانه باعث شد تا توطئه دشمنان این مرزوبوم که اهداف پلیدی را دنبال می‌کردند، خنثی شود. ارتش با تمام قوا در خلال ماه‌های پیروزی انقلاب تا شروع جنگ تحمیلی درصحنه حاضر بود و برای دفاع از حاکمیت ارضی و استقلال کشور هر چه در توان داشت به کار گرفت و در این مأموریت سنگین امکانات زیادی را نیز از دست داد و شهدای گران‌قدری را تقدیم اسلام و کشور کرد. اصولاً یکی از عوامل تحریک و ترغیب‌کننده رژیم بعث عراق بررسی تهاجم به ایران اسلامی درگیر بودن ارتش در بحران  داخلی پس از انقلاب و به‌ویژه بحران کردستان بود. ارتش حتی در تمام سال‌هایی که مردانه در برابر ارتش متجاوز بعثی می‌جنگید در داخل نیز درگیر نبرد با ضد انقلابیون وابسته به رژیم عراق و استکبار جهانی بود و این امر توان زیادی را از ارتش می‌گرفت. بااین‌حال ارتش جمهوری اسلامی ایران باوجود مشکلات فراوان توانست در هر دو جبهه داخلی و خارجی وارد عمل شود و با حفظ تمامیت ارضی دفاع از استقلال و حاکمیت سیاسی کشور حامی و پشتیبان و جان‌نثار ملت بزرگ ایران باشد.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص147

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده