نبردهای هوایی ایران (87)
3ـ فرایند نبردهای هوایی در عملیات‏ «کربلای5» (2) به‏علاوه نیروی هوایی در همین روز، حداقل شش فروند جنگنده رهگیر «اف14» را برفراز قرارگاه‏های خودی از «کوشک» و «طلائیه» تا «حسینیه»، «شلمچه» و «نوح» به پرواز درآورده بود تا پدافند هواپایه صحنه نبرد را فراهم کرده باشد. آتش پشتیبانی نیز همان گونه که شرح آن داده شد، روزانه با توان 12 تا 14 نوبت هواپیمای «اف5» همیشه در راه بود.

در هر نوبت دست‌کم دو هزار پوند مهمّات بر آماجی که سرهنگ عباس بابایی (شهید سرلشکر بابایی معاونت عملیاتی نهاجا) فرمانده قرارگاه رعد با قرارگاه مشترک هماهنگ کرده بود، فرو می‌انداختند و همزمان «خدمات‌پشتیبانی‌رزمی» و «جمع آوری اطّلاعات و هشدار اوّلیه» هم به راه بود، در واقع یک عملیات «مشترک» درکار بود و از نظر ترابری هوایی، بسیاری از کشته‌ها و یا زخمیها به‌تندی با هواپیما به تهران و دیگر شهرستان‌ها برده می‌شدند و لجستیک هم پای کار آورده بودند و می‌آوردند.

در این نبردها با توجه به تجارب موفق در عملیات «والفجر8»، از ترفند یا تاکتیک بمباران «لافت»[1] یا «کمانی» استفاده می‏شد و خلبانان نهاجا به ابتکار شهید اردستانی این‌گونه به دشمن یورش می‌بردند. به‏علاوه، به ابتکار شهید بابایی تعداد معدودی جنگنده «اف4» و «اف14» که مراحل آزمایشی بمباران آن قبلاً توسط شادروان امیر سرتیپ دانشپور و شخص شهید بابایی به ثبت رسیده بود، نیز شانس حضور در عملیات «کربلای5» و برخی دیگر از عملیات‏های سال‏های پایانی جنگ را پیدا کردند.

به هر روی، در ساعت 09:30 روز 20/10/1365 شهید بابایی به اتفاق شهید اردستانی (سرگرد مصطفی اردستانی) همچون عملیات‏های گذشته، با یک فروند هواپیمای (اف5اف) مجهز به دو لانچر نوزده‌تایی راکت‏های زونی پرواز کردند و با تاکتیک «لافت» راکت‌ها را از فاصله دورتری پرتاب می‌کردند، چراکه راکت‌ها خود سوخت خمیر مانندی داشتند و زمان بیشتری را نسبت به بمب در آسمان می‌پیمودند و آرام بر روی هدف فرود می‏آمدند. به هر روی سرهنگ بابایی جهت ارزیابی و نظارت دقیق و حصول اطمینان از نحوه اجرا، اغلب در شروع عملیات‏ها، ابتدا خود در کابین عقب هواپیمای «اف5اف» می‏نشست و از کم و کیف طرح‏ریزی‏ها در عمل آگاه می‏شد.

در این مأموریت، به دلیل مشاهده عدم کارایی پرتاپ راکت به روش کمانی یا «لافت»، دستور داده شد تا دوباره بمب‌های یکهزار پوندی و دوهزار پوندی را درکار پرواز‌های بعدی بگنجانند. درپی این دستور، ساعت 10:20 دو فروند جنگنده «اف5» به یگان‏های لشکرسوم در یکی از میدان‌های نبرد «کربلای5» یورش بردند و دوتیر بمب دو هزار پوندی و چهار تیر بمب یک‌هزار پوندی بر دشمن فرو‌افکندند. بار دیگر ساعت 11:10، همین پروازها با دو فروند دیگر، یگان‏های دشمن را با دوتیر بمب دو‌هزار پوندی و چهار تیر بمب یک‌هزار پوندی در هم کوبیدند.

دشمن نیز در مقابل برای کاستن از فشار خطوط جبهه از شلمچه تا تنومه، از این روز (20/10/1365) به بعد، با شدت بیشتری جنگ شهرها را در پیش گرفت[2]. به هر روی، در ادامه مأموریت‏ها از نخستین روز عملیات «کربلای5» جنگنده‏های «اف5» مستقر در پایگاه امیدیه به صورت تک فروندی و یا دسته‏های دو فروندی با بمب‏های یکهزار و دوهزار پوندی یگان‏های ارتش عراق در منطقه «کربلای5» را کم و بیش بمباران می‏کردند که نمونه دیگری از بمباران‌های هوایی قرارگاه رعد در مورخ 23/10/1365 بر اساس سهمیه تعیین شده (روزانه 12 تا 14 نوبت) به این شرح ارائه می‏شود:

در ساعات 08:45و 09:42، دو فروند «اف5» با دو تیر بمب دوهزار پوندی و چهار تیر یکهزار پوندی؛ و در ساعات 10:46و 13:07، یک فروند «اف5» با یک تیر بمب دوهزار پوندی و دوتیر بمب یکهزار پوندی؛ درساعت 15:57 یک فروند «اف5» با چهار تیر بمب یکهزار پوندی و در ساعات 14:26 و 15:52 به ترتیب دو فروند «اف5» با دوتیر بمب دوهزار پوندی و چهار تیر بمب یکهزار پوندی مواضع دشمن را درهم کوبیدند. همچنین در ساعت 09:00، دو تن از خلبانان جنگاور و میدان‌دیده در قرارگاه رعد، پایگاه هوایی «امیدیه» با یک فروند هواپیمای «اف5اف» به خلبانی سرگرد مصطفی اردستانی/سرهنگ عباس بابایی در کابین عقب یگان‏های ارتش عراق را بمباران کردند و بازگشتند. در ساعت 10:00، دو خلبان شجاع دیگر با دو فروند «اف5ئی»، آماجی را بنا به درخواست فرمانده قرارگاه سپاه پاسداران درهم کوبیدند.

 

منبع: نبردهای هوایی ایران، سرتیپ2 خلبان حسین خلیلی، 1398، ایران سبز، تهران


[1]– بمباران به شیوه «لافت» (LOFT BOMBING) به نوعی پرتاب بمب به صورت کمانی اطلاق می‏شود که خلبان به جای شیرجه حالت اوجگیری با زاویه بیش از 30 درجه به.هواپیما می‏دهد و در نقطه مشخصی مبادرت به پرتاب بمب می‏نماید. البته جنگنده «اف4» مجهز به گونه‌ای کامپیوتر موسوم به «دبلیو.آر.سی.اس) به منظور بمباران‌های «لافت» می‏باشد به گونه‏ای که سرعت باد، درجه حرارت، سرعت هواپیما و فشار «جی» و همه داده‌هایی که روی بمب پرتاب شده کارساز باشد را شمارش و برآورد نموده تا مسیر کمانی را دقیقاً محاسبه کند و مسافتی راکه بمب می‏بایست طی کند، به درستی بپیماید و به آماج خود برسد، حتی به خلبان هشدار می‌دهد که در چه لحظه‏ای باید دکمه بمب را بفشارد و از منطقه خطر بگریزد. اما «اف5» فاقد دستگاهی است که به خلبان این اطلاعات ارزشمند را بدهد. لذا به ابتکار شهید اردستانی در محل تعیین شده، یک لاستیک روی زمین آتش می‌زدند و این نشانه ‌‌دقیق و بسیار خوبی برای اوج‌گیری بود و بقیه مراحل بمباران با مهارت‏های سطح بالای خلبانان «اف5» انجام می‏گرفت. این تاکتیک از عملیات «والفجر8» در بهمن 1364 به منظور انهدام یگان‏های دشمن در خطوط مقدم، مورد توجه و استفاده شهید اردستانی و یارانش قرار گرفت و در عملیات «کربلای5» به علیت نزدیکی نیروهای خودی و دشمن در خطوط مقدم به اوج خود رسید.

[2]– جنگنده‌های «میگ25» با تاکتیک «های‌ماخ» و پرواز در ارتفاع بسیار بالا، در تاریکی شب مورخ 20/10/65 در چند نوبت خیابان رباط، شیخ بهایی، طالقانی، فروغی و چهارراه کاشانی در اصفهان را بمباران کردند و سپس در ساعت 23:30 شهرهای «اراک» و «کاشان» را بمباران کردند. همچنین در ساعت 12:50 شهرستان‏های «نهاوند» و«بروجرد» را با موشک زمین به زمین نشانه گرفتند و 23 تن شهید و 65 تن زخمی شدند، در همین زمان شهرستان دزفول و «اندیمشک» را با موشک «اسکاد-بی» زدند و شهر «رامهرمز» نیز بمباران شد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده